POČASÍ - 20.3. v 10:22
V sobotu začíná astronomické jaro. Zhruba v půl jedenácté dopoledne stal střed slunečního kotouče přesně nad zemským rovníkem a nastala jarní rovnodennost. Noc a den budou tedy přibližně stejně dlouhé. Až do červnového letního slunovratu se pak bude den prodlužovat. Letošní začátek jara ale podle meteorologů bude spíš připomínat zimu. Zimní počasí má v Česku vydržet do konce týdne, jaro se začne pozvolna prosazovat až v příštím týdnu.
Do Česka stále proudí studený a vlhký vzduch od severu. Přináší kromě velké oblačnosti i sníh. O víkendu by mělo sněžení postupně ustávat a od úterý se začne oteplovat. Ve druhé polovině příštího týdne se teploty přes den mohou dostat i ke 13 stupňům Celsia. Jaro už tento rok připomínalo počasí v posledním únorovém týdnu, kdy teploty vystoupaly až ke 20 stupňům a padaly teplotní rekordy. Poté se ale zima vrátila.
V sobotu má být podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) proměnlivá, převážně velká oblačnost a místy sněhové přeháňky. Místy se během dne bude vyskytovat náledí nebo zmrazky. K večeru bude oblačnosti ubývat, zůstane už jen na severozápadě Čech. Nejvyšší teploty by měly dosáhnout jen 2 °C, v 1000 m na horách bude kolem - 8 °C. Vát bude mírný severní vítr 2 až 6 m/s, během dne bude slábnout a večer se v Čechách změní na západní.
V noci bude jasno nebo skoro jasno, na severozápadě oblačno. Od severozápadu má podle meteorologů přibývat oblačnosti a v severozápadní polovině Čech bude v neděli k ránu místy sněžit. Nejnižší teploty klesnou na - 7 až - 11 °C, v severozápadní polovině Čech kolem - 5 °C. Během noci bude vát mírný jihozápadní až západní vítr 2 až 6 m/s.
V neděli bude na jihovýchodě republiky zpočátku polojasno. Jinak meteorologové očekávají většinou zataženo s občasným sněžením nebo sněhovými přeháňkami. Během dne ČHMÚ předpovídá v oblastech pod 500 m srážky smíšené nebo i dešťové. Večer bude v severozápadní polovině Čech srážek i oblačnosti ubývat. Nejvyšší teploty v neděli vystoupají ke 4 °C, v Čechách místy až 6 °C. Vát bude mírný jihozápadní až západní vítr 3 až 7 m/s, který se bude během dne měnit na severozápadní až severní.
#zajímavost Začíná astronomické jaro (20. března 2021 v 10:37 hod).
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) March 20, 2021
Největší bleduliště v kraji Vysočina, přírodní rezervace Jechovec (ze dne 23.3.2019). Letošní a loňské astronomické jaro je tak trochu jiné.
Foto: Veronika Maťhová pic.twitter.com/HirYlwaUf8
Ještě v březnu se teploty vyšplhají k 15 °C
Do konce března budou podle ČHMÚ teploty pozvolna stoupat, dosáhnou až 15 °C. V první polovině dubna už meteorologové neočekávají výraznější kolísání teplot mezi jednotlivými týdny. Srážky ale budou průměrné až podprůměrné. V budoucích dvou týdnech by mělo spadnout méně srážek, než činí dlouhodobý normál.
Začátkem dubna bude srážek jen pozvolna přibývat, o něco více jich meteorologové očekávají až v týdnu mezi 12. a 18. dubnem. Na horách bude pozvolna ubývat sněhu.
Dříve začínalo astronomické jaro 21. března
Astronomové považují za počátek jara okamžik, kdy střed slunečního kotouče překročí nebeský rovník. To nastalo v sobotu v 10:37. Datum jarní rovnodennosti nejčastěji vychází na 20. března. Dříve to bylo často 21. března, ale v 21. století se tak stalo naposledy v roce 2011 a znovu bude tento den uveden jako začátek jara až v roce 2102.
Vzácně může astronomické jaro začít už 19. března, naposledy se tak stalo v roce 1796, znovu to nastane v roce 2048. Ke konci století se budou 19. a 20. březen jako první jarní dny vyskytovat stejně často. Střídání je způsobeno přestupnými roky.
Na rozdíl od astronomického jara má takzvané meteorologické jaro pevně stanovený začátek i konec. Každoročně začíná 1. března a končí posledním květnovým dnem. Vědci rozlišují také vegetační jaro, které připadá na dobu, kdy průměrné denní teploty vystoupí nad pět stupňů, a končí s nástupem průměrných denních teplot nad 15 stupňů Celsia.
Loňské jaro skončilo podle měření pražského Klementina s průměrnou teplotou 11,3 procenta ve třetí desítce nejteplejších jar od roku 1775. Dosud nejtepleji bylo na jaře v roce 2007 s průměrnou teplotou 13,3 stupně, na druhém místě bylo jaro 2018 s průměrnou teplotou 13 stupňů. Naopak chladnější jaro bylo v posledních letech v roce 2013 s průměrnou teplotou 9,4 stupně.
Nástup jara bývá tradičně problematickým obdobím pro alergiky. Množství pylu ve vzduchu je nyní díky chladnějšímu počasí stále spíše malé, uvádí web Pylové informační služby. Dominantním alergenem jsou pylová zrna olše, sezona tohoto alergenu už ale končí. Slabě se zvyšuje koncentrace pylu topolů. Po oteplení se začnou pozvolna objevovat také pylová zrna jasanu, javoru, jilmu a vrby. Pylová zrna břízy, nejsilnějšího jarního alergenu, budou připravená k uvolnění do vzduchu na přelomu března a dubna.