V úterý začíná poslední schůze Sněmovny v tomto volebním období. Poslanci se po volbách sejdou už v novém složení. ČSSD doufá, že se nebude opakovat situace před čtyřmi lety, kdy komunisté a hnutí ANO vyvolali mimořádnou schůzi jen čtyři dny před volbami kvůli lithiu. „Tenhle faul nám tehdy sebral pět procent,“ tvrdí šéf ČSSD Jan Hamáček.
Poslanci by měli jednat od úterý do pátku a příští týden v úterý a ve středu. Řešit budou především vratky ze Senátu. Na programu je předloha, která by zdražila zásilky například z Číny o několik stovek. Hlasovat se bude také o novele zákona, která má zlepšit dostupnost léčebného konopí.
Někteří poslanci doufají, že se nebude opakovat situace z posledních sněmovních voleb v roce 2017. Čtyři dny před volbami nechali poslanci KSČM svolat mimořádnou schůzi kvůli memorandu o těžbě lithia. Ke komunistům se přidalo hnutí ANO. Andrej Babiš označil memorandum za „krádež ČSSD za bílého dne“.
„Staré triky se nedají opakovat, protože jsou prohlédnutelné. Stálo nás to asi pět procentních bodů, byl to plán komunistů a přidalo se hnutí ANO. Žádné lithium jsme neukradli, ani jsme to neplánovali. Pokud by se někdo pokusil o takový faul, tak by to bylo prohlédnuto,“ reagoval na dotaz CNN Prima NEWS šéf ČSSD Jan Hamáček.
„Do voleb je 23 dnů, nevíte, co se kde vyrojí a vyskytne. Ale na základě diskuze s ostatními kolegy chtějí být všichni raději v kampani na ulici. Myslím si, že spíše žádná schůze nebude, pokusy o ni mohou být,“ dodal šéf poslanců soc. dem. Jiří Chvojka.
Na sňatky homosexuálů nedojde
Každá ze stran má ve Sněmovně zákony, které chce během poslední schůze stihnout schválit. KSČM tlačí například na uzákonění pětitýdenní dovolené. „Je to naše nejvyšší priorita. Pokud na něj nedojde ve středu, budeme chtít, aby to bylo prvním bodem pátečního jednání,“ uvedl předseda komunistů Vojtěch Filip.
Sociální demokraté chtějí zase prosadit dřívější odchod do důchodu pro náročné profese. „Máme poslední šanci pomoci těžce pracujícím lidem, kterým je 60, mají odpracováno 40 let. Mají zdravotní problémy, jsou na pokraji svých sil. Kdyby odešli do důchodu za současné legislativy, přišli by o třetinu nebo čtvrtinu své penze,“ konstatovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).
U řady zákonů je ale jisté, že s končícím volebním obdobím spadnou pod stůl. Poslanci například nestihnou uzákonit manželství pro homosexuální páry. Vláda mimo jiné nestihla schválit slibovanou důchodovou reformu.
Kabinet také sliboval snížení byrokracie a reformu sociálních dávek. Sám premiér Babiš přiznává, že se to nepovedlo podle jeho představ. „Mrzí mě, že jsme nedotáhli do konce reformu sociálních dávek, a také to, že byrokracie je stále větší, než bych si přál,“ napsal před časem CNN Prima NEWS.