Konopí bychom chtěli zlegalizovat, říkají lídři koalice Pirátů a STAN Ivan Bartoš s Vítem Rakušanem. Sněmovna ale pirátský návrh v červnu zamítla. Poslanci budou nicméně znovu hlasovat o tom, že by se měla zlepšit dostupnost léčebného konopí. Nově by se totiž mohlo předepisovat na elektronický recept. Zákonodárci budou také řešit množství látky THC v technickém konopí.
„Konopí by se mělo rozhodně zlegalizovat. Zejména z důvodu opuštění černého trhu a z ekonomického důvodu, jako to udělalo mnoho států ve světě,“ řekl CNN Prima NEWS Ivan Bartoš (Piráti).
„Myslím si to samé. Není to rozhodně žádná propagace drog. Naopak,“ přidal se předseda STAN Vít Rakušan. Stát by podle koalice mohl využít potenciál daňových výnosů ze zdaněného legálního konopí.
Piráti už legalizaci konopí navrhovali v letošním volebním období jednou, ale změna letos v červnu ve Sněmovně neprošla. Pirátský poslanec Tomáš Vymazal také chtěl, aby si dospělí lidé mohli při splnění určitých podmínek vypěstovat a zpracovat až tři rostliny konopí výhradně pro vlastní potřebu. O jeho návrhu se nakonec nehlasovalo. Dá se tak čekat, že po volbách Piráti navrhnou legalizaci konopí znovu.
Sněmovnou však novela prošla v takové úpravě, která by měla přispět k tomu, aby bylo léčebné konopí levnější a dostupnější. Lékaři by navíc mohli léčebné konopí předepisovat podle předlohy také na elektronický recept.
Jenže předloha se zasekla v Senátu. Ten totiž upravil změnu ohledně technického konopí. Sněmovna původně schválila, že za technické konopí by se pokládalo to s obsahem účinné látky THC do jednoho procenta, což je zhruba třikrát více než nyní. THC je hlavní psychoaktivní složkou.
Senátoři upozornili na to, že zvýšení obsahu by bylo v rozporu s mezinárodní protidrogovou úmluvou. Na technické konopí by se nepohlíželo jako na návykovou látku ani na konopný extrakt a tinkturu s obsahem do jednoho procenta THC.
Senátorka z klubu Starostů Alena Dernerová (nestr.) nakonec prosadila v horní komoře pozměňovací návrh, který hranici obsahu THC v technickém konopí vrací na 0,3 procenta. Podle některých je to ale špatně a jednoprocentní hranice byla v pořádku.
Z technického konopí se „hulení“ nestane
Zastánci vyššího podílu THC v technickém konopí argumentovali například tím, že zemědělci mohou mít problémy, když jim díky příznivému počasí vyroste technické konopí s vyšším podílem THC. Novela se každopádně teď vrací do Sněmovny, která by o ní mohla hlasovat na zářijové schůzi.
„Když pěstujete konopí, legálně si ho koupíte a máte certifikát. Je to o přírodě. Když bude dramatický červenec, kdy se mění velké deště se sluncem, koncentrace THC v rostlině se zvýší. Nestane se z toho nic na hulení,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS pirátský poslanec Zdeněk Holomčík.
Proti zvýšení limitu THC se ale staví i ministerstvo zdravotnictví. Podle Vojtěcha by změna vnesla chaos do obchodování s touto komoditou na společném evropském trhu.
Technické konopí se používá v průmyslové výrobě například při výrobě doplňků stravy, krémů, mastí, ale také při výrobě papíru nebo textilu.