reklama

Začínat se má prostě od začátku. V životě i s blogem

Vždycky jsem si myslela, že ve třiatřiceti už budu pár let rozumná, a tak nějak dospělá. Po ránu budu pít kávu na terase malého domečku a přitom házet tenisák zlatému retrívrovi, kterej bude chodit zásadně u nohy, hodně se usmívat, mít kolem čumáku šediny a všechno bude dávat smysl a mít jasný směr a cíl. Moje dny budou klidné a můj domov bude vonět santalovým dřevem.

reklama

Vždycky jsem si myslela, že ve třiatřiceti už budu pár let rozumná, a tak nějak dospělá. Po ránu budu pít kávu na terase malého domečku a přitom házet tenisák zlatému retrívrovi, kterej bude chodit zásadně u nohy, hodně se usmívat, mít kolem čumáku šediny a všechno bude dávat smysl a mít jasný směr a cíl. Moje dny budou klidné a můj domov bude vonět santalovým dřevem.

Jsem spíše emočně nestabilní a o dospělosti vím jen to, že je to mýtus a něco od osmnácti dál. Zlatého retrívra jsem viděla jenom v časopise, Mazánek chodí všude jinde, jen ne u nohy a Alfons vůbec netuší, co to tenisák je. Moje dny mají nálepku „nestíhám“ a doma až moc často hledám, co to tady zase smrdí.

Místo odstínů rtěnky a čtení knih permanentně řeším vyprazdňování někoho jiného a při ranní sprše si ve své hlavě režíruji malá dramata, ve kterých přednesu politikům a veřejnosti proslov, ze kterýho se posadí na zadek, všechno se změní a já už nebudu muset říkat ohranou větu „teď už bude všechno dobrý.“

Jsem totiž dočaskář …

Jsem někdo, kdo říká „pojď dál, tady máš misku, pelech a mě, ničím nepodmíněnou lásku, i když tě neznám.“ Říkám „jsem tady“ těm, pro které tu nikdo jiný není.

Moje první dočaska přišla s tím, že nesmím odejít ani do schránky, už nikdy nepůjdu sama na záchod a spát budu jedině zavalená, s nalepeným zadkem na obličeji nebo se alespoň budeme držet za ruce. Počůrala všechno do půl metru od země, rozcupovala Mazánkovi nejoblíbenějšího plyšáka, rozbourala chod mých i tak neklidných dnů, nechala mě poprvé nahlas říci „tohle nezvládnu“, ale voněla příslibem změny a představou, že pokud teď všichni potáhneme za jeden provaz a na úkor svého klidu, voňavé domácnosti a nervů bez šrámu prostě zamakáme, svět zvířat se změní. A s ním i ten náš, protože jedno bez druhého není světem. Protože tohle musí být jen chybou z neznalosti nebo zanedbání, snad malej omyl, který ihned napravíme.

Nevím, jestli to byl Pepíno z útulku s vypíchnutým neošetřeným okem, Štefan po životě stráveném kdesi v množírně nebo Leonard, jeho zánět močového měchýře a třicet loužiček za hodinu, ale tam někde se MY ZAMAKÁME a BUDE DOBŘE zmenšilo na slibuju, že už TOBĚ BUDE DOBŘE, protože chtít víc asi zatím nejde.

Od té doby jsem přečetla stovky facebookových diskuzí, sledovala desítky politických rozprav, poslouchala ty, kteří by snad měli něco řešit a berou za to plat, padesátkrát pětkrát slyšela „tohle bych nikdy nedělal“ a taky už vím, kolik lidí se stále stěhuje, má alergii nebo těžké srdce, ale. Vím, že těch s pokřivenou duší a potřebou ublížit je strašně moc a těch, co ví, že týraný nebo opuštěný pes automaticky neznamená útulek a další život, naopak strašně málo.

Od té doby vím, že jen tak dobře nebude. Od té doby vím, co znamená stát tu, aby oni mohli žít. Vím, co znamená být jen někým na první chvíle. Jen zapomenutelným převozníkem za tím pravým domovem. Prvním malým krokem k „všechno už bude dobrý.“ Tím, kdo na začátku podá pomocnou ruku a pomůže zničené duši stát alespoň trochu rovně. Vím, jaké je říkat „nevím, co bude zítra,“ protože nevím, v jakém stavu přijede. Vím, že blechy na člověka jdou a existují dny, kdy se prostě návštěvy nezvou. Vím, že systém nefunguje a být politik neznamená všechno vědět, a přesto se lze vyjadřovat s jasným názorem. Vím, že z toho kolotoče nelze jen tak vystoupit, protože by to znamenalo tvářit se, že to neexistuje, vymazat pár let a to nevím, jak se žije. Vím, jak moc bolí pohled na duši, která strachy neumí udělat ani krok. Vím, že vztah mezi někým, kdo se učí být a tím, kdo říká, že už všechno bude dobrý, může být intenzivnější, než vztah s vlastním psem a při loučení se hodně smrká. Vím, jak se žije nelhostejnost. Důvěrně znám počůranej byt a vím, jak naslouchat příběhům o minulosti, které se vypráví beze slov. Vím, co znamená suplovat státní složky a jak moc nefungují.

A taky znám lidské ale. Ale, které nikdy ničemu nepomohlo, ale vyslovujeme ho až moc často.

A možná tam někde se zabořeným nosem v peřině, při hledání, co to tady zase smrdí, tenhle život začal dávat velkej smysl. Víc než klid na novou knihu nebo čistá podlaha.

Přesto ale vyslovím, že pokud by se svět točil alespoň trochu v pořádku, a lidé byli více lidmi, nestála bych tu. Stojím tu, protože někdo tu stát musí. Stojím tu, protože nechci číst „zemřel, protože tu pro něj nikdo nebyl.“

A věřím. Věřím, že i mně jednou někdo řekne, že teď už všechno bude dobrý. Teď už si můžeš jít číst nebo si dlouze vybírat z odstínů. Nic palčivějšího k řešení tu není. Všechno je v pořádku.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Jak budou probíhat kontroly v restauracích a kdo může na test zdarma?
Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Jak budou probíhat kontroly v restauracích a kdo může na test zdarma?

Kvůli rapidně se zhoršující epidemické situaci v Česku vláda přikročila ke zpřísnění koronavirových opatření. Nově bude muset personál restaurací a dalších podniků kontrolovat certifikáty svých hostů. Dále skončí pojišťovnou hrazené testování na COVID-19 pro dospělé, zkrátí se platnost provedených testů i doba karantény a v neposlední řadě se obnoví povinnost nosit respirátory ve všech vnitřních prostorech. Přinášíme vám přehled nově schválených vládních restrikcí.

Babiš v případě aktivace článku 66 může zastavit své trestní stíhání. Mečiar to udělal
Andrej Babiš

Babiš v případě aktivace článku 66 může zastavit své trestní stíhání. Mečiar to udělal

Pokud by byl prezident Miloš Zeman zbaven svých pravomocí a ty by se rozdělily mezi premiéra a předsedu či předsedkyni Sněmovny, Andrej Babiš by mohl rozhodnout o zastavení svého vlastního trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo. V minulosti se o to pokusil třeba slovenský premiér Vladimír Mečiar, a přestože to soud nakonec zrušil, získal tím odklad vyšetřování o více než deset let.

Zajistěte okna i okolí domu, na Česko se žene vichřice. Doprovodí ji přeháňky
Počasí

Zajistěte okna i okolí domu, na Česko se žene vichřice. Doprovodí ji přeháňky

Po několika slunečných dnech přijdou ve čtvrtek přeháňky nebo rovnou déšť. V platnosti je zejména výstraha před silným větrem. Ten bude dosahovat rychlosti až 125 km/h a meteorologové hlásí vysoký stupeň nebezpečí. Odborníci doporučují lidem, aby si zajistili okna i volně uložené věci v okolí domů. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Konec v Červeném trpaslíkovi mě mrzel. Pak jsem ho nesledoval, přiznal představitel Hollyho

Je součástí jednoho z nejpopulárnějších sitcomů historie, který se od konce 80. let natáčí dodnes. Britský komediální sci-fi Červený trpaslík se vepsal do srdcí fanoušků po celém světě a velkou měrou k tomu přispěl i herec Norman Lovett. Ten v kultovním seriálu ztvárnil postavu lodního počítače Hollyho, který o sobě tvrdí, že má IQ 6 000, reálně se však příliš neprojevovalo. Lovett se účastnil letošního ročníku pražského Comic-Conu a při té příležitosti poskytl rozhovor CNN Prima NEWS.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Nacher: Máme 72 poslanců, dostat stejně lidí ve vedení Sněmovny jako Piráti je absurdní

Přestože má hnutí ANO 72 poslanců, nabízí mu ve vedení Sněmovny stejný počet lidí jako Pirátům se čtyřmi poslanci. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to kritizoval poslanec Patrik Nacher z hnutí ANO. Reagoval tak na nápad, že by ANO mohlo podstoupit SPD jednu ze dvou pozic místopředsedy. Během diskuse s dalšími politiky se také řešilo postavení SPD ve Sněmovně.

Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu

Lidé více slyší na dezinformace a mnohdy věří věcem, které racionálně nedávají hlavu ani patu. Koronavirový scénář v České republice proběhne tak, jak jej určí neočkovaní, uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové upozornila, že COVID-19 je v tuto chvíli neléčitelná nemoc, proto je prevence zásadní.

Reportáž z hospod. Velká část personálu odmítá očkování, prý není třeba

Je to paradox, který nikdo neřeší. Zatímco hlavní hygienička chce neočkovaným zkomplikovat návštěvy restaurací, kaváren či klubů, personál očkován být nemusí. A jak dokazuje následující reportáž, například v Ostravě většinou ani není. „Očkovat se nenechám, vakcíně nevěřím, je moc narychlo vyvinutá,“ říká číšnice Martina Mezey z Caffe Trieste v Ostravě. Právě v tomhle městě přitom žije šéfka hygieniků Pavla Svrčinová, která vytrvale propaguje očkování.

Výborný: Restrikcemi lidi k očkování nepřimějeme. Chce to pozitivní motivaci od praktiků

Pokud se bude vláda snažit motivovat lidi k očkování skrze restrikce, ničeho dobrého se nedobereme, řekl šéf lidoveckého klubu poslanců Marek Výborný. Určitý prostor vidí u praktických lékařů, kteří by pozitivní formou mohli motivovat dosud nevakcinované. Dosluhující kabinet Andreje Babiše (ANO) nemá připravenou žádnou strategii, uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Vyznamenávání by se mělo odložit, řekl Babiš. Odmítl, že by se předávání zhostil Mynář

Předávání státních vyznamenání 28. října by se mělo odložit, pokud toho nebude schopen prezident Miloš Zeman. Redakci CNN Prima NEWS to řekl premiér Andrej Babiš (ANO), který ve středu také podepsal seznam oceněných. Možnost, že by se vyznamenávání ujal hradní kancléř Vratislav Mynář, předseda vlády odmítl. Pražský hrad se má k podobě ceremoniálu vyjádřit do konce týdne.

Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?

Trestní stíhání kvůli dotaci na penzion, výhružný dopis pro Jaroslava Kuberu či chybějící bezpečnostní prověrka. To jsou jen příklady kontroverzí spojených s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Tomu teď navíc přibylo „na účet“ také zatajování zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Ten podle lékařů z vojenské nemocnice není schopen vykonávat pracovní povinnosti a Mynář to věděl. Přesto o tom neinformoval ani nejvyšší ústavní činitele, ani veřejnost.

reklama