reklama

Žádná změna pro gaye a lesby. Zákon o manželství homosexuálů spadne ve Sněmovně pod stůl

Gayové a lesby, kteří by chtěli uzavřít manželství, budou mít zřejmě opět smůlu. Novelu občanského zákoníku, která by postavila sňatky homosexuálů na roveň těm heterosexuálním, s velkou pravděpodobností Sněmovna nestihne schválit. Návrh v dolní parlamentní komoře leží už přes tři roky.

reklama

Poslanci stříhají metr do konce funkčního období. Návrhy zákonů, které nestihne Sněmovna schválit do voleb 8. a 9. října, spadnou pod stůl. Po volbách bude Sněmovna v novém složení a všechny novely, které neprošly legislativním kolečkem, se budou muset předkládat znovu.

A takový bude zřejmě i osud novely občanského zákoníku, která by uzákonila sňatky homosexuálních párů. „Obávám se, že kvůli obstrukcím se to nestihne. A to je velká škoda,“ řekl CNN Prima NEWS jeden z předkladatelů návrhu Petr Dolínek (ČSSD). „Myslím, že to nedáme. Není k tomu vůle,“ míní i šéf hnutí STAN Vít Rakušan.

„Do konce volebního období se to již nestihne, protože většina ve Sněmovně poslala sice zákon do druhého čtení, ale zároveň se prodloužily lhůty. Rovnoprávné sňatky máme v programu a předložíme po volbách návrh znovu,“ sdělil CNN Prima NEWS předkladatel novely a pirátský poslanec František Kopřiva.

Novela občanského zákoníku přitom leží ve Sněmovně od června 2018. Předloha prošla prvním čtením letos v dubnu, nyní ji mají k posouzení výbory. Ústavně-právní výbor normu ještě neprojednal, výbor pro sociální politiku nepřijal žádné usnesení.

Po výborech následuje v legislativním kolečku druhé čtení, opět jednání výborů a třetí čtení. Návrh pak ještě dostane k posouzení Senát a prezident.

Poslanci mají sice v prvních 14 dnech v červenci naplánované jednání, potom ale následují sněmovní prázdniny. V září budou podle šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka další dva týdny jednat, budou se ale řešit hlavně senátní vratky.

Dolejš: U ANO převažuje alibismus

Na otázku, jestli bude na pořadu jednání v červenci nebo září novela občanského zákoníků, Faltýnek odpověděl: „Záleží na většinové vůli ve Sněmovně, co budou ještě priority do konce volebního období.“ Svůj názor sdělovat nechtěl.

Podle dalšího z předkladatelů novely, poslance Jiřího Dolejše (KSČM), se mohlo o návrhu už dávno hlasovat. „Převažují obstrukce. Je to škoda. Přál bych si, aby se novela stihla schválit, ale vidím ten převažující alibismus zejména v největší frakci, tedy u hnutí ANO. Obávám se, že ta práce i diskuse propadne,“ napsal CNN Prima NEWS Dolejš.

Svatby homosexuálů schvaluje i premiér Andrej Babiš (ANO). Už v roce 2016 na svém Facebooku psal, že má mezi gayi spoustu přátel. Vymezil se proti výrokům tehdejší poslankyně za ČSSD Pavlíny Nytrové, která před pěti lety prohlásila, že „homosexuálními páry jsou promiskuitní, mají vysoký výskyt pohlavních a jiných chorob či nadprůměrný sklon k alkoholu a drogám ve srovnání s heterosexuální společností“. Sociální demokracie se od jejích slov distancovala.

Optimističtější je naopak europoslankyně Radka Maxová, která novelu předkládala ještě jako česká poslankyně v roce 2018. O rok později se dostala do Bruselu.

„Při troše dobré vůle ze strany zákonodárců by se mohla dostat do třetího, závěrečného čtení před volbami. A potom bude na Senátu, zda novelu podpoří a pošle ji panu prezidentovi. Ten zatím vysílá signály, že s novelou nesouhlasí, a tak se může stát, že o novele bude rozhodovat až nová Poslanecká sněmovna, jejíž složení je plně v rukou voličů,“ míní Maxová.

Podle ní je jasným vzkazem i fakt, že novela prošla prvním čtením. „Projednáváním novely občanského zákoníku o manželství pro všechny vysíláme signál, že nám téma rovných práv nejen stejnopohlavních párů, ale i dětí v jejich rodinách není lhostejné. A jsem přesvědčena, že nikdo z občanů ČR by neměl být diskriminován na základě sexuální orientace nebo rodiny, ve které vyrůstá,“ dodala Maxová.

Okamura: Radši bych skočil z okna než žít u gayů

Téma je pro české poslance třaskavé. Když sňatky homosexuálů řešili koncem dubna, debata byla vyhrocená. Diskutovalo se také o možnosti, že by gayové a lesby měli mít šanci adoptovat děti. Kritický byl tehdy šéf SPD a místopředseda Sněmovny Tomio Okamura, který prohlásil, že vyrůstal v dětském domově, a než aby ho tehdy adoptoval stejnopohlavní pár, raději by skočil z okna.

Gayové a lesby si nemohou společně osvojit dítě, protože mohou uzavřít jen registrované partnerství. Nemají tak stejná práva jako manželé. Kromě toho například nemají nárok na vdovský důchod.

I to patří k důvodům, proč by homosexuálové chtěli mít svatby. Důvody před časem vysvětlily partnerky Gabriela a Viktorie. „Chtěla bych mít reálnou svatbu i kvůli své rodině i přátelům. Přála bych si, aby nás společnost uznávala. Nejsme lidé druhé třídy. Platím stejné daně jako heterosexuální kamarádi, proč ale nemůžu vstoupit do manželství se svou partnerkou?“ krčí rameny Gabriela Davídková.

S partnerkou Viktorií Večesovou spolu žijí čtyři roky. A pořád doufají, že jednou spolu budou stát u oltáře. „Chtěla bych mít výhody, které díky manželství jsou. Kdybychom byly manželky, je všechno jednodušší a automatické. Nemusíš nic vysvětlovat a dokládat. Registrované partnerství neumožňuje téměř nic. Mám možná tak nárok znát její zdravotní stav, ale to je možná všechno,“ vysvětluje Viktorie.

Tagy:
Nová fakta o mutaci delta: Šíří se rychle jako neštovice. Ohrožuje neočkované těhotné
Koronavirus

Nová fakta o mutaci delta: Šíří se rychle jako neštovice. Ohrožuje neočkované těhotné

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v USA varovalo, že koronavirová mutace delta se šíří stejně rychle a snadno jako plané neštovice. Zkoumání institutu také naznačuje, že plně očkovaní jedinci šíří mutaci viru ve stejném rozsahu jako neočkovaní. Přesto vakcíny podle studií chrání proti vážnému průběhu covidu, a to i v případě varianty delta.

Oblíbenou destinaci Čechů v Turecku sužují požáry. Tisíce turistů byly evakuovány
Požáry

Oblíbenou destinaci Čechů v Turecku sužují požáry. Tisíce turistů byly evakuovány

Rozsáhlé lesní požáry sužují turistické destinace v Turecku, nejhůře je na tom Antalya na jihu země. Úřady už musely evakuovat z desítek hotelů tisíce turistů. Nejméně šest lidí už zemřelo, téměř stovka skončila v nemocnici. Oheň za sebou nechává spálené celé vesnice. Podle dostupných zpráv jsou všichni čeští turisté v pořádku. Nicméně místní obyvatelé zoufale prosí celý svět o pomoc.

Macrone, podej demisi! Přes 200 tisíc Francouzů protestovalo proti covidovým pasům

V Paříži i řadě dalších francouzských měst se v sobotu konaly demonstrace odpůrců takzvaných covidových pasů, jimiž se bude od 9. srpna nutné prokázat před vstupem na většinu veřejných míst. Podle ministerstva vnitra vyšlo do ulic přes 200 tisíc lidí, což je více než předchozí dvě protestní soboty. V Paříži se část demonstrantů střetla s policií. Na několika místech protestující útočili na novináře, uvedla agentura AFP.

Vondroušová na zlato nedosáhla. S Bencicovou prohrála v třísetové bitvě

Čtvrtou zlatou medaili pro českou výpravu na olympijských hrách v Tokiu tenistka Markéta Vondroušová nezajistila. Po senzační jízdě turnajem ji až ve finále zastavila Švýcarka Belinda Bencicová po setech 5:7, 6:2 a 6:3. I tak jde o velký úspěch a Česká republika má sedmou medaili, třetí stříbrnou. 24letá Bencicová má šanci na zlatý double, protože v neděli hraje i vyvrcholení soutěže deblistek, a to proti Barboře Krejčíkové a Kateřině Siniakové.

Život bez roušek i restrikcí. Rozvolníme, když to v září půjde dobře, slibuje Vojtěch

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) nehrozí povinné očkování hasičům, zdravotníkům ani policistům. Ti, kteří by se chtěli očkování vyhnout, by totiž mohli ze svého povolání odejít, což by představovalo značný problém. Vojtěch také v rozhovoru MF Dnes řekl, že pokud bude v září situace s covidem v Česku dobrá, rozvolní se jako ve Velké Británii. Tam už neplatí téměř žádné restrikce.

Je libo prohlídku lachtanů či vakcínu? V pražské zoo se můžete o víkendu nechat očkovat

Lidé, kteří o víkendu navštíví pražskou zoologickou zahradu, se mohou nechat v areálu očkovat bez registrace. Praha připravila očkovací autobus, který stojí hned za vstupem do zahrady a podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se vydá i na další místa v Praze, kde se předpokládá velká koncentrace lidí. Za sobotní dopoledne možnost využilo už několik desítek lidí.

reklama

Domácí zpravodajství

Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává

Kandidát Pirátů na ministra pro místní rozvoj a pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský finančně podporoval radikální ekologické hnutí Extinction Rebellion. Od loňského srpna do letošního června mu posílal pětistovku měsíčně jako příspěvek na činnost. Vyplývá to z jeho transparentního účtu. Zpětně vnímá jako chybu, že podporu neukončil dříve.

Na Prostějovsku se srazily vlaky. Na místě byli zranění, provoz je přerušen

Aktualizováno

V Němčicích nad Hanou na Prostějovsku se v sobotu odpoledne srazila lokomotiva s osobním vlakem. Provoz na trati mezi Nezamyslicemi a Kojetínem je přerušen, dva vozy osobního vlaku vykolejily. Dva lidé byli zraněni, řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Zranění podle ní utrpěl jeden cestující v osobním vlaku a strojvedoucí v samotné lokomotivě. Podle mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Lucie Mikiskové šlo v obou případech o lehká zranění. Hasiči z vlaku evakuovali pět cestujících a personál vlaku.

Z Prahy do Ostravy po D1? Ještě dlouho ne. Dostavba posledního úseku se opět zpožďuje

Nejstarší česká dálnice čeká dlouhé dekády na své dokončení. Přestože zbývá dostavět pouhých 10 kilometrů D1 kolem Přerova, řidiči se z Prahy do Ostravy po celé její délce jen tak nesvezou. Krajský úřad Olomouckého kraje totiž rozhodl, že stavební povolení pro některé malé objekty související s touto stavbou nemůže řešit přerovský magistrát, ale on sám. A to znamená další zdržení.

reklama