reklama

Žádná změna pro gaye a lesby. Zákon o manželství homosexuálů spadne ve Sněmovně pod stůl

Gayové a lesby, kteří by chtěli uzavřít manželství, budou mít zřejmě opět smůlu. Novelu občanského zákoníku, která by postavila sňatky homosexuálů na roveň těm heterosexuálním, s velkou pravděpodobností Sněmovna nestihne schválit. Návrh v dolní parlamentní komoře leží už přes tři roky.

reklama

Poslanci stříhají metr do konce funkčního období. Návrhy zákonů, které nestihne Sněmovna schválit do voleb 8. a 9. října, spadnou pod stůl. Po volbách bude Sněmovna v novém složení a všechny novely, které neprošly legislativním kolečkem, se budou muset předkládat znovu.

A takový bude zřejmě i osud novely občanského zákoníku, která by uzákonila sňatky homosexuálních párů. „Obávám se, že kvůli obstrukcím se to nestihne. A to je velká škoda,“ řekl CNN Prima NEWS jeden z předkladatelů návrhu Petr Dolínek (ČSSD). „Myslím, že to nedáme. Není k tomu vůle,“ míní i šéf hnutí STAN Vít Rakušan.

„Do konce volebního období se to již nestihne, protože většina ve Sněmovně poslala sice zákon do druhého čtení, ale zároveň se prodloužily lhůty. Rovnoprávné sňatky máme v programu a předložíme po volbách návrh znovu,“ sdělil CNN Prima NEWS předkladatel novely a pirátský poslanec František Kopřiva.

Novela občanského zákoníku přitom leží ve Sněmovně od června 2018. Předloha prošla prvním čtením letos v dubnu, nyní ji mají k posouzení výbory. Ústavně-právní výbor normu ještě neprojednal, výbor pro sociální politiku nepřijal žádné usnesení.

Po výborech následuje v legislativním kolečku druhé čtení, opět jednání výborů a třetí čtení. Návrh pak ještě dostane k posouzení Senát a prezident.

Poslanci mají sice v prvních 14 dnech v červenci naplánované jednání, potom ale následují sněmovní prázdniny. V září budou podle šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka další dva týdny jednat, budou se ale řešit hlavně senátní vratky.

Dolejš: U ANO převažuje alibismus

Na otázku, jestli bude na pořadu jednání v červenci nebo září novela občanského zákoníků, Faltýnek odpověděl: „Záleží na většinové vůli ve Sněmovně, co budou ještě priority do konce volebního období.“ Svůj názor sdělovat nechtěl.

Podle dalšího z předkladatelů novely, poslance Jiřího Dolejše (KSČM), se mohlo o návrhu už dávno hlasovat. „Převažují obstrukce. Je to škoda. Přál bych si, aby se novela stihla schválit, ale vidím ten převažující alibismus zejména v největší frakci, tedy u hnutí ANO. Obávám se, že ta práce i diskuse propadne,“ napsal CNN Prima NEWS Dolejš.

Svatby homosexuálů schvaluje i premiér Andrej Babiš (ANO). Už v roce 2016 na svém Facebooku psal, že má mezi gayi spoustu přátel. Vymezil se proti výrokům tehdejší poslankyně za ČSSD Pavlíny Nytrové, která před pěti lety prohlásila, že „homosexuálními páry jsou promiskuitní, mají vysoký výskyt pohlavních a jiných chorob či nadprůměrný sklon k alkoholu a drogám ve srovnání s heterosexuální společností“. Sociální demokracie se od jejích slov distancovala.

Optimističtější je naopak europoslankyně Radka Maxová, která novelu předkládala ještě jako česká poslankyně v roce 2018. O rok později se dostala do Bruselu.

„Při troše dobré vůle ze strany zákonodárců by se mohla dostat do třetího, závěrečného čtení před volbami. A potom bude na Senátu, zda novelu podpoří a pošle ji panu prezidentovi. Ten zatím vysílá signály, že s novelou nesouhlasí, a tak se může stát, že o novele bude rozhodovat až nová Poslanecká sněmovna, jejíž složení je plně v rukou voličů,“ míní Maxová.

Podle ní je jasným vzkazem i fakt, že novela prošla prvním čtením. „Projednáváním novely občanského zákoníku o manželství pro všechny vysíláme signál, že nám téma rovných práv nejen stejnopohlavních párů, ale i dětí v jejich rodinách není lhostejné. A jsem přesvědčena, že nikdo z občanů ČR by neměl být diskriminován na základě sexuální orientace nebo rodiny, ve které vyrůstá,“ dodala Maxová.

Okamura: Radši bych skočil z okna než žít u gayů

Téma je pro české poslance třaskavé. Když sňatky homosexuálů řešili koncem dubna, debata byla vyhrocená. Diskutovalo se také o možnosti, že by gayové a lesby měli mít šanci adoptovat děti. Kritický byl tehdy šéf SPD a místopředseda Sněmovny Tomio Okamura, který prohlásil, že vyrůstal v dětském domově, a než aby ho tehdy adoptoval stejnopohlavní pár, raději by skočil z okna.

Gayové a lesby si nemohou společně osvojit dítě, protože mohou uzavřít jen registrované partnerství. Nemají tak stejná práva jako manželé. Kromě toho například nemají nárok na vdovský důchod.

I to patří k důvodům, proč by homosexuálové chtěli mít svatby. Důvody před časem vysvětlily partnerky Gabriela a Viktorie. „Chtěla bych mít reálnou svatbu i kvůli své rodině i přátelům. Přála bych si, aby nás společnost uznávala. Nejsme lidé druhé třídy. Platím stejné daně jako heterosexuální kamarádi, proč ale nemůžu vstoupit do manželství se svou partnerkou?“ krčí rameny Gabriela Davídková.

S partnerkou Viktorií Večesovou spolu žijí čtyři roky. A pořád doufají, že jednou spolu budou stát u oltáře. „Chtěla bych mít výhody, které díky manželství jsou. Kdybychom byly manželky, je všechno jednodušší a automatické. Nemusíš nic vysvětlovat a dokládat. Registrované partnerství neumožňuje téměř nic. Mám možná tak nárok znát její zdravotní stav, ale to je možná všechno,“ vysvětluje Viktorie.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lidé váhají, zda si půjčit na vánoční dárky. Odborníci varují před vysokými úroky
Ekonomika

Lidé váhají, zda si půjčit na vánoční dárky. Odborníci varují před vysokými úroky

Vánoce se blíží a lidé řeší, jestli si na ně půjčit, nebo ne. Téměř šest procent lidí uvažuje, že si na vánoční dárky půjčí. Vyplývá to z posledního průzkumu agentury IPSOS. Odborníci jednoznačně varují před tím, aby se lidé kvůli svátkům zadlužili. I když se mohou zdát některé půjčky na první pohled výhodné, pokud nejsou splacené včas, úroky se pořádně nasčítají.

Biolog Šerý: Nový smrtelnější covid má 18 mutací, které umí obejít očkování

Nová varianta covidu z Jihoafrické republiky může být smrtnější, infekčnější a mít rychlejší průběh onemocnění. Pro CNN Prima NEWS to řekl neurobiolog a specialista na DNA Omar Šerý. Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila v pátek novou variantu B.1.1.529 mezi znepokojivé. Země Evropské unie souhlasí se zastavením letů ze sedmi států v jižní Africe.

Ekonom: Mnozí podnikatelé už státu nikdy nebudou důvěřovat. Řada podniků už neotevře

Vláda od pátku 26. listopadu přijala další restrikce, které zkomplikují život zejména podnikatelům. Ekonom Radovan Vávra podotkl, že už ani neví, kolikáté ráně ze strany státu čelí. „Už v létě jsme viděli, že ti, kteří mají vyšší fixní náklady a náklady spojené se znovuotevřením, neotevřeli. Neuvěřili vládě, že můžeme udělat tečku za koronavirem. A už nikdy nebudou státu důvěřovat,“ sdělil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS.

Zeman musí do izolace a s Fialou se setkat nemůže, říká hygienička. Žádné výjimky

Aktualizováno

Jmenování Petra Fialy (ODS) premiérem se opět komplikuje. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová Českému rozhlasu řekla, že prezident Miloš Zeman má být kvůli pozitivnímu testu na covid v izolaci a s Fialou se nesmí setkat. Její slova následně potvrdil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Šéf ODS se schůzkou s nakaženým prezidentem počítal.

Pelta ovlivňoval dotace pro sport, rozhodl soud. Dostal nepravomocně šest let vězení

Miroslav Pelta i exnáměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová jsou v dotační kauze vinní. Bývalý šéf českého fotbalu dostal šest let vězení nepodmíněně a pětimilionovou pokutu, jeho někdejší milenka o půl roku více. Jde o nepravomocný rozsudek. Pelta měl před lety těžit ze vztahu s Kratochvílovou a díky ní dostat pro fotbalovou asociaci více peněz. Soud zároveň osvobodil předsedu České unie sportu Miroslava Janstu, sekretáře unie Jana Boháče i exředitele ministerského odboru sportu Zdeňka Břízu.

Cesta na MS vede pro Čechy nejprve přes Švédsko. Pak mohou potkat Rusko, nebo Polsko

Šestnáct let. Minimálně tak dlouho bude česká fotbalová reprezentace čekat na účast na mistrovství světa. Aby se smutný fakt nestal ještě smutnějším, musí Patrik Schick a spol. v březnu zvládnout dvoukolovou baráž. Los v Curychu rozhodl o tom, že pokud se národní tým chce dostat na šampionát konající se příští rok v Kataru, musí nejprve porazit Švédy. Zápas se odehraje 24. března ve Skandinávii.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

Šmarda: Fialova vláda má nevhodné kandidáty. Bartoš je promarněná příležitost

V budoucí vládě Petra Fialy (ODS) jsou nevhodní nominanti. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD). Zhodnotil k tomu nominaci šéfa Pirátů Ivana Bartoše na post ministra pro místní rozvoj a digitalizaci. Podle Šmardy by bylo lepší, kdyby na tomto postu byl starosta a člověk se zkušeností z komunální politiky.

Zazářila ve filmech Všichni dobří rodáci či Noc nevěsty. Oblíbená herečka zemřela

V úterý 23. listopadu zasáhla nejen šumperské divadlo smutná zpráva. V 85 letech zemřela dlouholetá členka místní činohry Jaroslava Vysloužilová-Wanieková. Ačkoliv více než 40 let zasvětila právě Divadlu Šumperk, diváci si jí mohli všimnout i v řadě filmových rolí, například ve snímcích Všichni dobří rodáci nebo Noc nevěsty. O její smrti informovalo vedení divadla.

PŘEHLEDNĚ: Zákaz vánočních trhů a omezení restaurací. Co dalšího vláda zpřísnila?

Vláda zakázala vánoční trhy a omezila otevírací dobu restaurací, od pátku musí zavírat ve 22 hodin. Také omezila počet osob na hromadných akcích, jako jsou plesy, oslavy nebo večírky, kde může nově být pouze 100 lidí. Kulturních akcí nebo sportovních utkání se může nově účastnit pouze 1 000 osob. Ve čtvrtek na tiskové konferenci to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

reklama