Podle oficiálních statistik byly nejúspěšnější zemí na olympiádě v Tokiu Spojené státy americké. Jenže to se nelíbí druhé Číně, a vymyslela si tak způsob, jak prvenství urvat pro sebe. Přivlastnila si cenné kovy Hongkongu a Tchaj-wanu, tedy oblastí, na které si Čína činí nároky, ale na olympiádě soutěžily samostatně.
Nejúspěšnější země olympijských her se určuje podle počtu zlatých medailí. Těch měli Američané 39, o jednu více než Čína. Rozdíl v celkovém zisku cenných kovů byl pak daleko markantnější, sportovci z USA vystoupili na stupně vítězů 113krát, Číňané „jen“ 88krát.
A tak se některá státní média asijské velmoci rozhodla, že najdou způsob, jak svou zemi dostat před odvěkého rivala a zopakovat tak triumf z domácí olympiády v Pekingu v roce 2008, kde Číňané získali 51 zlatých a celkem 100 medailí. Země si tak přivlastnilas úspěchy některých sportovců, kteří sportovali pod vlajkou autonomních oblastí či – podle Číny – vzbouřeneckých provincií.
Reprezentanti Čínské Tchaj-peje, jak Mezinárodní olympijský výbor označuje všechny sportovce z Tchaj-wanu, získali v Tokiu celkem dvě zlaté, čtyři stříbrné a šest bronzových medailí. Se šesti cennými kovy Hongkongu se tak Čína náhle vyšplhala až na 41 zlatých a celkově 106 medailí. Na USA to v absolutním srovnání nestačí, ale co se týče vítězství, to už ano.
Číňané ztratili hlavně v plaveckém bazénu
Čínská stání média tak prohlásila svou zemi za nejúspěšnějšího účastníka poslední olympiády. Do Tokia vyslala celkově oproti 634 americkým sportovcům „jen“ 431 reprezentantů. V elitní trojici nejlepších zemí se umístila vždy od her v Sydney v roce 2000.
Oh ... China won the gold medal count after all. They should start including athletes from Outer Mongolia province as well pic.twitter.com/YFp4TilFFh
— Don Weinland (@donweinland) August 9, 2021
Číňanům se v Japonsku dařilo hlavně ve skocích do vody, střelbě nebo vzpírání. Naopak jen tři zlaté získali čínští plavci. Američané svou sbírku naopak plnili právě v plavání, atletice nebo střelbě. Zlato získali také basketbalisti i basketbalistky, volejbalistky nebo vodní pólistky.
I když Česko nemusí z 18. příčky podobné „problémy“ zajímat, přesto malá země uprostřed Evropy zaznamenala nejlepší hry v samostatné historii. Na zisku 11 medailí se nejcennějším kovem podíleli judista Lukáš Krpálek, střelec Jiří Lipták, kajakář Jiří Prskavec a tenistky ve čtyřhře Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou.