Přestože se očekávalo, že bude letos kvůli krizi docházet k masivnímu propouštění, jsou aktuální předpoklady výrazně optimističtější. Dokonce hovoří o oživení trhu práce. Podle ekonomů by se však ve druhé polovině roku znovu mohla situace zhoršit, a některé firmy se zřejmě propouštění nakonec stejně nevyhnou. Mají z toho však obavy, jelikož by v případě oživení trhu hledaly nové zaměstnance jen těžko.
Místo propouštění zaměstnanců kvůli postpandemickému utahování opasků stále více zaměstnavatelů začíná s náborem nových pracovních sil. Tento trend potvrzují i velké firmy ve stavebnictví, IT či facility managementu. Podle náborové společnosti Manpowergroup zavládl mezi zaměstnavateli optimismus, který nahrává zvýšené poptávce po úspěšných zaměstnancích. Hledat nové pracovníky chce podle jejich dat v nadcházejících měsících téměř třetina firem, propouštět hodlá naopak necelá šestina společností.
ČTĚTE TAKÉ: Finanční úřady prodlužují pracovní dobu. Zbývá poslední týden pro podání daní v papírové podobě
„Nadechujeme se k výraznému oživení na trhu práce, které je z dostupných indikátorů patrné. Je to důkaz, že česká ekonomika navázaná na obchod především s členskými státy Evropy a spolupráci se Spojenými státy, má schopnost odolat kombinaci nepříznivých geopolitických faktorů. Pochopitelně ještě zdaleka není vyhráno,” říká odborník na trh práce a CEO Welcome to the Jungle CZ/SK Jan Klusoň.
Nedostatek pracovních sil
Podobné trendy potvrzují také ekonomové. „V nejbližších měsících by měla míra nezaměstnanosti stagnovat mezi 2 až 3 procenty. Český trh práce netrápí nezaměstnanost, ale její opak, tj. nedostatek pracovních sil. Úřady práce stále registrují více volných neobsazených pracovních míst, než je počet dostupných uchazečů o zaměstnání,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ekonom Deloitte David Marek.
„Časové řady dynamiky na českém trhu práce do konce února nenaznačují, že by mělo dojít k nějaké zásadnější změně, krizi a výraznému propouštění,“ sdělil zase pro CNN Prima NEWS ekonom Daniel Münich.
Podle ekonoma Lukáše Kovandy však není vše zalité sluncem, přestože míra nezaměstnanosti zůstává v Česku mezi nejnižšími v EU. „Jisté ochlazování – na české poměry – je však přesto patrné. Letos v lednu, poprvé za takřka pět let od března 2018, totiž počet hlášených uchazečů o práci převyšoval počet volných pracovních míst. V únoru se sice situace obrátila, ale počet volných pracovních míst převyšuje počet uchazečů pouze o necelých 600, což je zcela zanedbatelný údaj. Vždyť třeba v roce 2019 činil daný rozdíl až takřka 150 tisíc,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS.
Firmy mají z propouštění strach
V příštích měsících zřejmě k výrazné změně nedojde. Zhoršení situace může ale nastat koncem roku. „Míra nezaměstnanosti zůstane po celý letošní rok výše než loni. Do léta lze očekávat její pokles k úrovni 3,6 procenta, a to díky nástupu teplejších měsíců a obnovení poptávky po práci v exteriéru – tedy v zemědělství, stavebnictví, lesnictví či povrchové těžbě, ve druhé polovině roku je ovšem třeba počítat s nárůstem nad úroveň čtyř procent. Česko totiž letos bude koketovat s celoročním reálným poklesem ekonomiky,“ myslí si ekonom z Trinity Bank.
„Firmy v té souvislosti musí kvůli energetické drahotě a rapidní obecné inflaci redukovat své náklady, navíc se jim mnohdy – ze stejných důvodů – zhoršují odbytové možnosti. Ke snižování zaměstnaneckých stavů nyní přistupují až jako ke krajní možnosti. Obávají se, že by nemusely nové vhodné zaměstnance dostatečně rychle najít, až dojde k ekonomickému oživení. Jenže tento přístup mohou postupně opouštět, zejména ve druhé polovině roku, a začít propouštět výrazněji a plošněji,“ doplnil Kovanda.