Stonehenge, ikonická památka nacházející se nedaleko města Salisbury ve Velké Británii, fascinuje vědce i laickou veřejnost od nepaměti. Dlouho byl důvod, proč byl tento monument před zhruba pěti tisíci lety vztyčen, nejasný, nyní však tým vědců z londýnské University College a univerzity v Aberystwythu přišel s možným vysvětlením. Stonehenge mělo podle jejich nové studie představovat symbol jednoty mezi třemi různými regiony Velké Británie, a to v době, kdy regiony Anglie, Skotsko a Wales ještě oficiálně neexistovaly, píše web The National.
Ikonické Stonehenge láká každoročně velký počet turistů a stalo se symbolem britského venkova. Dlouhou dobu byla však tato světoznámá památka opředena tajemstvím, vědci se snažili odpovědět na otázky odkud známé obří kameny pochází a proč bylo Stonehenge vůbec postaveno. V nejnovější studii přišel tým vědců z londýnské University College a univerzity v Aberystwythu s možným vysvětlením – podle nich mělo Stonehenge sloužit jako symbol jednoty mezi regiony Anglie, Skotska a Walesu.
ČTĚTE TAKÉ: Mamuti uprostřed Brna. Archeologové našli kosti nejméně tří chobotnatců a zbraně jejich lovců
Stonehenge se skládá z menhirů, kamenných bloků zasazených do země, které byly na místo dovezeny ze všech koutů Velké Británie. Obyvatelé Skotska a Walesu tak své kamenné bloky podle studie dovezli na místo, kde byl následně monument sestaven, jako gesto dobře míněného příspěvku na stavbu kamenného komplexu. Podle vědců se tak jedná o jeden z prvních symbolů britské jednoty, kterým se stavitelé Stonehenge snažili vybudovat „sdílenou identitu napříč celou Británií,“ píše se v již zmiňované studii. „To, že na jedno místo přinesly tolik neobyčejných a různorodých kamenů, symbolizovalo a ztělesňovalo vzdálené komunity,“ dodávají autoři.
Profesor Mike Parker Pearson, který na studii pracoval, se ve svém vyjádření snažil poukázat na výjimečnost Stonehenge mezi podobnými úkazy. „Skutečnost, že všechny tyto kameny pocházely z různých a vzdálených regionů, což ze Stonehenge dělá mezi více než 900 kamennými kruhy v Británii unikát, nám naznačuje, že tato stavba měla politický a také náboženský význam,“ uvedl vědec pro Daily Mail.
Jakkoli si jsou však autoři studie jistí svými závěry, regiony Anglie, Skotska a Walesu, které má velkolepý monument reprezentovat, v době stavby vůbec neexistovaly. Jinému vědeckému týmu se však podařilo původ kamenných bloků použitých na stavbu Stonehenge vypátrat a došli k překvapivému závěru. Jedním z kamenů, ze kterých se Stonehenge skládá, jsou takzvané sarseny, velké pískovcové balvany, které podle vědců pochází z oblasti asi 24 kilometrů od místa, kde kamenný komplex dodnes stojí. Dalším druhem kamenů, ze kterých je ikonická památka postavena, jsou dolerity, které podle vědců pochází z oblasti jihozápadního Walesu. Obyvatelé Skotska pak na výstavbu přispěli obrovským megalitem, který se nachází přímo ve středu Stonehenge.
Ze začátku sloužilo Stonehenge také jako pohřebiště, podle odhadů jsou zde pohřbeni hlavně dospělí muži a ženy. Vědci si dříve lámali hlavu nad tím, proč zde byli k poslednímu odpočinku uloženi i lidé, kteří prokazatelně nežili v okolí památky, stejně tak se snažili pochopit mnoho architektonických podobností mezi oblastí Stonehenge a severním Skotskem. „Nyní to všechno dává větší smysl. Pomohlo nám to vyřešit poslední dílek skládačky, zjistit, proč tato vzdálená místa mají společného víc, než jsme si dříve mysleli,“ dodává tým vědců.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Notre-Dame povstává z popela. Katedrála se brzy otevře, podívejte se na její ikonické fotky