Záhadná nemoc v USA zabila dva lidi. Stopy vedou k oblíbené houbě, která roste i v Česku

Smrž

Rostou první jarní houby

Smrže jsou běžně považovány za jedlé houby. V loňském roce ale mohly způsobit epidemii onemocnění v americké Montaně, která si vyžádala dokonce dva lidské životy, uvádí CNN. Incidentem se zabývalo americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí. Odhalilo, že za zdravotními problémy mohla stát nedostatečná tepelná úprava pokrmů. Že může konzumace smržů způsobit zdravotní problémy, pro CNN Prima NEWS potvrdil i mykolog Vladimír Antonín. Komplikace podle něj mohou nastat i po pozření většího množství tohoto druhu hub.

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) řeší záhadný případ, který způsobil nebývale velký počet onemocnění lidí, kteří navštívili restauraci Dave's Sushi v Bozemanu ve státě Montana. Od března do dubna roku 2023 tam nabízeli smrže jako součást speciální sushi rolky z lososa a několika dalších položek. Po jejich konzumaci ale zemřeli dva lidé, píše CNN.

Místní hygienická stanice proto vydala tiskovou zprávu, v níž žádala veřejnost, aby hlásila další případné nemoci související s konzumací hub. Řada lidí následně volala, že se jim po jídle v restauraci také udělalo špatně. Nakonec se přihlásilo celkem 51 lidí, z nichž 45 konzumovalo smrže v březnu či dubnu loňského roku. Většina zákazníků, kteří onemocněli, si stěžovala na zvracení a těžký průjem. Čtyřem lidem bylo tak špatně, že museli na pohotovost, tři osoby byly následně hospitalizovány.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Penny a Lidl stahují ovocné nápoje, mohou způsobovat zažívací potíže. Všem vrací peníze

Vyšetřování CDC zjistilo, že smrže byly vypěstovány a dovezeny čerstvé z Číny. Byly distribuovány také do restaurací v Kalifornii, kde ale onemocnění nikdo nehlásil. Vyšetřovatelé zjistili, že za onemocněními mohl stát způsob jejich přípravy. V restauraci v Montaně smrže totiž podávali jen lehce tepelně upravené nebo zcela syrové, zatímco v kalifornských restauracích byly smrže důkladně tepelně upravené.

„Ačkoli toxiny v houbách, které by mohly způsobit onemocnění, nejsou zcela známy, správné postupy přípravy, včetně důkladného vaření, by mohly pomoci omezit nepříznivé zdravotní účinky,“ uvádí se ve zprávě CDC. Podle tohoto úřadu by se smrže měly uchovávat v chladničce při teplotě do čtyř stupňů, v prodyšných obalech, jako je papírový sáček, a před podáváním by se měly důkladně uvařit.

Doporučuji vařit všechny houby, radí mykolog

To, že po konzumaci smržů může dojít ke zdravotním problémům, pro CNN Prima NEWS potvrdil i mykolog Vladimír Antonín. „Jednou možností je nedostatečná tepelná úprava. U citlivějších osob může být důvodem zdravotních komplikací i konzumace velkého množství. Když sním dva, tři, tak se nic neděje, ale když jich sníte 20, tak se u většiny lidí dostaví zdravotní problémy,“ popsal Antonín.

Kačenka česká je královna jarních hub a opravdová delikatesa. Jen pozor na alergii

První jarní jedlé houby hlásí příchod! Jednou z prvních houbařových příležitostí v roce, jak se stát hvězdou, je pochlubit se košíkem lahodných kačenek českých (Verpa bohemica). Ovšem pozor, ačkoliv je kačenka česká houba jedlá, u některých jedinců může způsobit i prudkou alergickou reakci, která se projeví trávicími potížemi, většinou se jedná o úporné zvracení.

Dodal, že případ úmrtí po konzumaci smržů však ještě nezaznamenal. „Případy zdravotních komplikací ale existují,“ sdělil Antonín. Zdůraznil, že houby je třeba obvykle vždy tepelně upravit. „V menším množství se dá jíst syrová třeba hlíva ústřičná, která je obsažena v kapslích. Obecně se ale doporučuje houby tepelně upravit. Organismus člověka totiž není stavěn na trávení syrových hub, i v jedlých syrových houbách jsou látky, které mohou způsobit problémy,“ sdělil Antonín.

„Doporučuji vařit všechny houby, včetně smržů,“ podotkl emeritní vedoucí vědecký pracovník chicagské botanické zahrady Greg Mueller. Mnoho hub totiž obsahuje různé toxiny, které se vařením odbourají. „Osobně si myslím, že díky tomu také mnohem lépe chutnají, protože syrové houby nemají příliš výraznou chuť,“ podotkl Mueller.

Smrže, které mnozí považují za delikatesu, připomínají vzhledem včelí plástve a rostou jen několik týdnů na začátku roku. „Jsou předzvěstí jara, objevují se obvykle jako první, a to jim dodává na tajemnosti,“ řekl Mueller. Houboví nadšenci považují smrže za jedny z nejcennějších druhů, a proto se často objevují na jídelních lístcích luxusních restaurací. Některé druhy je možné najít také v Česku.

Tagy:
nemoc houby smrt restaurace Montana USA smrž Centers for Disease Control and Prevention Vladimír Antonín Greg Mueller