Zahrádky restaurací by se mohly otevřít na přelomu května a června. Ve středu to Radiožurnálu řekla hlavní hygienička Pavla Svrčinová. K návštěvě kadeřnictví podle ní bude stačit test, který člověk absolvoval kvůli práci nebo škole.
„Máme naplánováno otevření venkovních teras restaurací. Bude přesně nadefinováno například to, jak musí být hosté usazeni a že si musí nasadit roušku, když půjdou na toaletu nebo k okénku pro pití,“ řekla hlavní hygienička Radiožurnálu.
O prázdninách otevřeme registrace k očkování lidí nad 18 let, prohlásil Arenberger
Od července by se mohli registrovat k očkování proti koronaviru všichni lidé nad 18, nebo i 16 let, řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) na sněmovním výboru pro zdravotnictví. Ve středu se otevřela věková kategorie 55+ a do prázdnin by se měli registrovat lidé 40+. Pak už by se podle ministra otevřela registrace pro všechny. Na vakcínu přitom podle praktiků v současné době čekají na některých místech i lidé starší 70 let.
„Pokud budeme dodržovat pravidla a pokles bude setrvalý, tak bychom se (k otevření zahrádek) mohli dostat i dřív než za měsíc. Počítali jsme, že zhruba koncem května nebo začátkem června by se terasy otevřely,“ sdělila Svrčinová.
Do kadeřnictví jen s testem
V pondělí 3. května otevřou například kadeřnictví či další kosmetické a regenerační služby. Jak zákazníci, tak poskytovatelé budou muset mít negativní PCR nebo antigenní test.
Provozovny musí počítat s namátkovými kontrolami. „Budeme kontrolovat, jestli je dodržen počet zákazníků na metr čtvereční včetně obsluhy. Můžeme si i nechat předložit test, který by měl mít zákazník s sebou,“ vysvětlila hlavní hygienička.
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) v úterý na Twitteru uvedl, že při návštěvě kosmetických služeb by měl stačit i výsledek testu ze zaměstnání či školy. „Je to přijatelná alternativa testů z odběrových míst,“ sdělil.
Podařilo se mi prosadit můj původní návrh, abychom mohli při návštěvě kadeřnictví, pedikur a dalších služeb použít i výsledky testů ze zaměstnání nebo ze škol👍. Je to přijatelná alternativa testů z odběrových míst. Po zasedání vlády ve čtvrtek představím tento systém podrobněji.
— Petr Arenberger (@PArenberger) April 27, 2021
„Všechny testy, které používají zaměstnavatelé, případně školy, budou použitelné i ve službách. Každý může požádat zaměstnavatele (o potvrzení), že test absolvoval,“ dodala Svrčinová.
O otevření obchodů se stále diskutuje
Aktuálně visí otazníky nad otevřením obchodů. Arenberger již dříve avizoval, že všechny prodejny se plošně otevřou nejpozději v pondělí 3. května. Toto tvrzení ale následně zpochybnil, protože nebyla splněna epidemická podmínka týdenní hranice sta případů pod 100 tisíc obyvatel. K možnosti otevření obchodů se vláda znovu vrátí ve čtvrtek.
Obchody možná 3. května neotevřou, připustil Arenberger. Jak to bude s respirátory?
Hranice sta případů koronaviru na 100 000 obyvatel týdně podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) nebude nejspíš dosažena už v pondělí 3. května, ale až ke konci příštího týdne, ukazují to epidemické modely. Tato úroveň počtu nových případů je podmínkou pro otevření zbývajících obchodů. Od pondělí se ale podle něj otevřou služby ve formě jeden zákazník na jednoho provozovatele s testováním. U škol se bude postupovat dál po krajích. Venku bychom ale mohli odložit respirátory a nosit místo nich roušky.
„Tohoto čísla se stále ještě držíme. Vyhodnocujeme ale i trendy týkající se pozitivity testů. Uvidíme, co se stane dál,“ řekla hlavní hygienička s tím, že se musí vzít v potaz také situace v jednotlivých krajích.
„Nejhorší situace je teď na Zlínsku. Z epidemiologického hlediska nedává smysl, aby se otevřely obchody v celé republice až na Zlínský kraj. V tom okamžiku obyvatelé Zlínského kraje sednou do auta a za službami či obchody si zajedou na jižní Moravu či na Vysočinu,“ vysvětlila Svrčinová. Podle ní by mohlo dojít i k odkladu otevření obchodů o pár dní.
Stadiony nedostaly přednost, říká Svrčinová
Zatímco o otevření obchodů vláda zatím debatuje, o víkendu bude část fotbalových fanoušků moci vyrazit na stadion. Podle Svrčinové se nejedná o přednostní rozvolnění, ale o „pilotní projekty“.
Fanoušci se vrací na fotbalové stadiony. Tribuny se budou moct zaplnit z 10 procent
Už dost pouštění nahraných chorálů v televizních přenosech. Od víkendu se po souhlasu ministerstva zdravotnictví mohou tribuny stadionů prvoligových fotbalových klubů zaplnit z 10 procent. Do této kvóty se však počítají i pořadatelé a novináři. Ligová fotbalová asociace o tom informovala v tiskové zprávě.
„Kapacita hal není naplněná ani na deset procent a jsou tam nastavena mnohem přísnější pravidla. Člověk musí přijít s antigenním nebo PCR testem odebraným zdravotnickým pracovníkem. Poté musí vyplnit sebereportovací dotazník. Je mu změřena teplota a je poučen, že se v případě potíží musí dostavit na krajskou hygienickou stanici. Všichni návštěvníci musí mít roušky a není tam povoleno konzumování jakýchkoliv potravin,“ doplnila Svrčinová.
Nyní je podle ní potřeba především sledovat situaci ve Zlínském kraji a počet hospitalizovaných pacientů na jednotkách intenzivní péče, kterých je podle hlavní hygieničky stále dost. „Ale i tam čísla klesají. Trochu se prodloužila doba hospitalizace, pokles je pomalejší, ale odpovídá našim predikcím. Zatím se čísla chovají dobře,“ sdělila Svrčinová.