Vláda chce lidem zakázat cesty mezi okresy minimálně do Velikonočního pondělí 5. dubna. Ve hře však pořád je, že omezení pohybu padne už příští týden. Bude záležet na tom, zda některá z opozičních stran podrží kabinet s nouzovým stavem.
Nouzový stav momentálně platí do neděle 28. března. Vláda už řekla, že ho bude chtít prodloužit minimálně do Velikonočního pondělí, které připadá na pondělí 5. dubna. Podporu pro nouzový stav ale kabinet nemá a hledá hlasy u opozice. Sněmovna o něm bude hlasovat příští týden.
Pokud by nouzový stav skončil 28. března, vláda by musela veškerá nařízení proti šíření covidu vyhlašovat na základně pandemického zákona. Ten však neumožňuje omezit volný pohyb. Znamenalo by to, že s nedělní půlnocí 28. března by padl zákaz přejíždění mezi okresy. Vláda by zároveň nemohla nařídit zákaz nočního vycházení, který momentálně platí mezi 21. hodinou večerní a pátou ranní.
Redakci CNN Prima NEWS to potvrdil ministr vnitra a šéf krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). Na tiskové konferenci po čtvrtečním jednání vlády o tom mluvil i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).
„Plán B je pandemický zákon, který máme. Dopředu říkám, že není schopný v současné rizikové situaci plně zabezpečit to, co nouzový stav. Takže plán B existuje a je horší než plán A. Opravdu je cílem udržet omezení až do Velikonoc, proto je potřeba nouzový stav. Bez toho toto zásadní omezení možné není,“ uvedl Blatný.
ODS chce zrušit omezení pohybu mezi okresy
Záležet tak bude na opozičních stranách, u kterých vláda hledá podporu, protože ANO a ČSSD nemají ve Sněmovně většinu. V minulosti koalici několikrát pomohla s nouzovým stavem KSČM, která vládu toleruje. Při posledním hlasování se ale komunisté zasekli, a tak kabinet hledá hlasy jinde.
Lídři opozičních stran se už v týdnu sešli s ministrem zdravotnictví Blatným. Chtějí od něj podklady o efektivitě proticovidových opatření. Statistiky by měla opozice dostat v pondělí a teprve poté bude posuzovat, jestli je nutné pokračovat v nouzovém stavu.
ODS se už nechala slyšet, že chce omezení pohybu mezi okresy zrušit. „Lidé jsou už třetí týden zavření v osobním lockdownu, čísla nakažených ale neklesají. Budeme po vládě chtít, aby vyhodnotila účinnost nesmyslného zákazu pohybu mezi okresy a zákazu styku mezi rodinnými příslušníky. Nevidíme v nich fakt žádný efekt,“ napsal na Twitter Fiala. Zdůraznil, že se nejedná o bezhlavé rozvolňování, ale o otázku zdravého rozumu.
„Mnohem lepší je sázet na individuální odpovědnost lidí. Naprostá většina našich lidí dodržuje opatření, která mají smysl a logiku. Jsou schopni ochránit sebe a příbuzné, mají svůj rozum,“ řekl CNN Prima NEWS první místopředseda ODS a šéf poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura.
Bartoš: Kde nejsou lidi, jsou roušky zbytečné
Piráti a STAN zase budou chtít, aby lidé nemuseli nosit roušky, když jsou na ulici sami. „Ministr Blatný slíbil, že nám v pondělí zašle potřebná data. Opatření, která se na jejich základě ukážou jako neúčinná, budeme chtít zrušit. Předpokládáme to například u omezení vycházení do přírody jen na území obce nebo nošení roušek tam, kde nejsou žádní lidé,“ uvedl v týdnu Bartoš.
Vláda už ve čtvrtek procházky do přírody v rámci okresu povolila. Na nošení roušek venku v zastavěném území však trvá.
V polovině února vyhlásila vláda nouzový stav na základě žádosti hejtmanů. Od 27. února vyhlásila nouzový stav znovu na 30 dnů – tedy do 28. března. Podle některých zákonodárců to bylo protiústavní. Podle ústavy totiž může vláda vyhlásit nouzový stav na 30 dnů, poté potřebuje souhlas Sněmovny. Vláda argumentovala tím, že bez nouzového stavu by nemohla omezit pohyb osob a zabránit šíření epidemie. Nouzový stav v Česku platí nepřetržitě od 5. října 2020.