Lyžařská sezona v Rakousku začala ostrými výpady a střety poté, co se na sociálních sítích objevily snímky a videa od lanovek. Na nich jsou stovky lidí bez roušek a povinných rozestupů. Pobouření je to to větší, že i sousední země hlásí rekordní nárůsty počtu nově nakažených koronavirem.
Studená fronta přinesla do rakouských Alp sníh. Na ledovci v Söldenu odstartoval o víkendu nový ročník Světového poháru ve sjezdovém lyžování. Češka Ester Ledecká, olympijská vítězka v Super G z roku 2018 z Koreje, tam zaujala 20. místem v obřím slalomu. Jde o její výsledkové maximum v pro ni ne ve zcela typické disciplíně.
Bez Aprés ski a s rouškou. O lyžovačku v Rakousku ale nepřijdete, slibuje kancléř Kurz
Rakouská vláda chce udělat vše pro to, aby zimní turistická sezóna u našich jižních sousedů mohla vůbec proběhnout. Neobejde se to ale bez určitých omezení. Lyžaři se například budou muset obejít bez barů na sjezdovkách a do kabinkových lanovek bude přístup jen se zakrytými ústy a nosem. Vyplývá to ze čtvrtečního tiskového brífinku kabinetu Sebastiana Kurze.
A protože se v Söldenu kvůli pandemii koronaviru závodilo bez diváků a tamní oblast se pro návštěvníky uzavřela, přesunuli se lyžaři předem do ledovcových středisek Hintertux a Stubai. Právě ze Stubaie pocházejí snímky a videa, které spustily laviny reakcích na sociálních sítích. Bojují spolu příznivci sportování a pobytu na čerstvém vzduchu, což není v Rakousku zakázané, s odpůrci porušování vládních nařízení ohledně nošení roušek.
Snímky zveřejnili také na internetových stránkách nejčtenějšího rakouského deníku Krone a napsali k nim: „Bohužel se ukázalo jedno: Návštěvníci se nepoučili z jarního hotspotu v Ischglu.“ Právě středisko na západě země se stalo na přelomu února a března letošního roku synonymem pro šíření nemoci COVID-19. Nakazily se tam stovky lidí, převážně německých turistů. Ti se spojili a připravují žalobu na Rakousko kvůli špatné informovanosti v první jarní vlně pandemie.
„Povinné rozestupy nikde. Naopak, vypadá to jako každý jiný lyžařský den, jako každý rok,“ napsal pod fotografii od pokladen a lanovky ve Stubai její autor. Na ní jsou stovky lyžařů a snowboardistů těsně u sebe bez povinných rozestupů a většina z nich také bez roušek.
Reakce? „To je absolutně nezodpovědné egoistické a bezduché lidské selhání,“ reagoval velmi emotivně jeden z přispěvatelů a další se přidali: „Zakažte konečně ten nesmysl!“ Nebo: „A my ostatní se máme zabarikádovat? To se všichni zbláznili?“
PŘEHLEDNĚ opatření v okolních zemích: Koronavirus drtí i sousedy, přitvrzují
Česko aktuálně zažívá nejhorší období co se týče pandemie koronaviru. Počty nakažených, hospitalizovaných i mrtvých rostou. S tím jsou spjata i opatření, která byla znovu zpřísněna. V zemi byl vyhlášen nouzový stav a premiér Andrej Babiš (ANO) nyní dokonce prohlásil, že může dojít i na lockdown. Jak jsou na tom s pandemií a opatřeními proti ní sousední země?
Celý problém zhoršila ještě skutečnost, že právě o uplynulém víkendu představil manažer Červeného kříže Gerry Foitik dosud tajný dokument o změně strategie testování. Jde v něm o záchranu zimní sezony v Rakousku. Na „lyžařský průmysl“ jsou totiž navázané desítky tisíc pracovních míst. Také kvůli nim vzbudily fotografie takový rozruch.
Existují však i opačné reakce, které nerozumějí pobouření na sociálních sítích, že prý videa a fotografie ukazují jen určitou část. Ta další se prý chovala ukázněně a většinou se řídila pokyny.
Z českého pohledu bude zajímavější sledovat, co se v rakouských lyžařských střediscích „přihodí” o povinně prodloužených českých „koronavirových“ prázdninách a dvou následujících víkendech. Právě tento termín kolem 28. října běžně využívají tisíce českých rodin k zahájení lyžařské sezony s dětmi právě na ledovcích v zemi jižních sousedů.