Česko aktuálně zažívá nejhorší období co se týče pandemie koronaviru. Počty nakažených, hospitalizovaných i mrtvých rostou. S tím jsou spjata i opatření, která byla znovu zpřísněna. V zemi byl vyhlášen nouzový stav a premiér Andrej Babiš (ANO) nyní dokonce prohlásil, že může dojít i na lockdown. Jak jsou na tom s pandemií a opatřeními proti ní sousední země?
Slovensko
Slováci následovali českého příkladu a vyhlásili kvůli pandemii koronaviru nouzový stav. Země totiž v posledních dnech zažívá nejvyšší nárůsty případů nákazy. Rekordního počtu dosáhlo Slovensko za pátek, kdy bylo pozitivně testováno 1 887 lidí.
Za vážnou označil situaci v zemi i premiér Igor Matovič. „Hygienici, sestry a lékaři s vypětím všech sil sotva zvládají nápor, který je už 30krát větší (podle počtu pozitivních) než v první vlně,“ uvedl slovenský předseda vlády.
Právě kvůli tomu již od začátku října v zemi platí nouzový stav. Nově pak až na výjimky platí pravidla pro povinné nošení roušek i venku. Omezeny jsou také hromadné akce.
Polsko
V Polsku za posledních 24 hodin přibylo 5 300 nakažených. Od soboty tak tamní vláda premiéra Mateusze Morawieckého přistoupila k přísnějším opatřením.
Lidé musí nově nosit roušky i venku. Již začátkem týdne informovala polská policie o tom, že bude prosazovat „nulovou toleranci“ k lidem, kteří nenosí roušku v místech, kde je to povinné.
Divadla a kina i nadále pokračují, ale jejich kapacita pro návštěvníky byla omezena na 25 procent. V restauracích pak musí na každého hosta připadat čtyři metry čtvereční. Morawiecki navíc doplnil, že ve hře je i vyhlášení nouzového stavu, čímž by následoval příklad Česka a Slovenska. Nyní se navíc očekávají i nová pravidla pro fungování škol.
Německo
S vysokými počty nově nakažených se potýkají i naši západní sousedi. V Německu přibylo za pátek 4721 případů nákazy novým koronavirem. Kancléřka Angela Merkelová v pátek po jednání s představiteli 11 největších měst oznámila, že pokud se nárůst nezpomalí, tak zemi čekají nové restrikce, která se mají týkat i setkávání lidí či nošení roušek.
Jednotlivá města již k některým opatřením přistoupila. Mnichov například zavádí omezení kapacity restaurací, menší počet diváků na sportovních utkáních, ale i snížení počtu účastníků na rodinných oslavách. Již od soboty dojde na restrikce v Kolíně nad Rýnem. Zde se bude moci scházet maximálně pět lidí z různých domácností a po 22:00 navíc ve městě nově platí zákaz konzumace alkoholu venku. Na pěších zónách pak bude povinné nošení roušek.
V Berlíně od soboty kvůli rychlému šíření infekce začínají platit zpřísněná opatření, mimo jiné nucená uzavírka restaurací, barů a hospod od 23:00 do 6:00. Venku se v noci může scházet nejvýše pět lidí ze dvou domácností a soukromé oslavy jsou omezeny maximálně na deset lidí.
Rakousko
Situace v Rakousku je ve srovnání s jinými zeměmi lepší. I zde je však vývoj epidemie označován za znepokojivý. Za čtvrtek přibylo 1 131 nakažených, přičemž rekordní počet zaznamenala země již na konci března. Nebyl však o mnoho vyšší, konkrétně šlo o 1 321 infikovaných. Podle rakouského ministra zdravotnictví Rudolfa Anschobera není konec pandemie v dohlednu. Na páteční tiskové konferenci zmínil i Česko, kde je dle jeho slov situace „velmi těžká“.
V Rakousku stále platí pravidla vyhlášená z 21. září. Na soukromých oslavách a akcích ve vnitřních prostorách může být maximálně 10 osob, ale existuje několik výjimek. Opatření se sice dotýká svateb, pohřbů však nikoliv. U jednoho stolu v restauracích a hospodách pak může sedět maximálně deset lidí a při vstupu a pohybu v nich musí lidé nosit roušku.