Fenomén zvaný camping (zdroj: CNN Prima NEWS)
Kempování a karavaning v Česku zažívají renesanci. V oblibě je mají senioři, ale i mladší ročníky. Jejich největší výhodou je podle zakladatelů portálu Camperguru Vítězslava Války a Jakuba Zdechovana flexibilita. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS také upozornili na to, že mnohá místa na kempování už jsou v Česku zabraná.
„Nejste závislí na počasí. Pokud se vám nelíbí místo, které jste si dříve vybrali, můžete se přesunout dál,“ vypočítal výhody karavanů Zdechovan. V současnosti je podle něj důležité brát ohled i na zdravotní hledisko. „U karavaningu si navíc můžete sami řídit sociální distancování – jak daleko chcete být od lidí,“ doplnil.
Válka pak upozornil na to, že pro kempování existuje spousta mobilních aplikací. „Navedou vás na hezká či komfortní místa, na nichž bude zajištěné vše od jídla po sociální služby,“ uvedl Válka. Podle něj zkrátka záleží vždy na tom, zda cestovatelé chtějí zažít něco nového, nebo jsou zvyklí na určitý komfort a vyhledávají ho.
„Samozřejmě člověk u karavaningu musí počítat s tím, že to není jako v hotelu. Jsou zkrátka věci, které musíte v autě řešit a nějak plánovat. Na druhou stranu se vám pak dostane obrovské odměny v podobě flexibility,“ řekl Válka.
Oba hosté se shodli na tom, že kempování i karavaning zažívají v Česku renesanci. A zatímco dříve se o tento způsob cestování zajímali spíše senioři, nyní ho mají v oblibě i mladší ročníky. „Díky pandemii se lidé naučili pracovat na home office. Navíc pochopili, že si mohou vzít notebook i na cesty. Mohou si půjčit auto a dva týdny na home office strávit někde v lese nebo na pláži,“ vysvětlil Zdechovan.
Podle zakladatelů portálu už jsou ale mnohá místa na kempování rezervovaná. „Trh už je trochu vybraný. Na druhou stranu auta ještě jsou, akorát je třeba hledat. Navíc se trh jako takový zvětšuje,“ dodal Válka.