Prymula odpovídá na otázky o koronaviru
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) vyzval lidi, aby sledovali jeho Twitter. Za cíl si dal zlepšit komunikaci a vyvracet dezinformace o koronaviru. V sobotu odpoledne pak nahrál několik videí s odpověďmi na otázky, které mu lidé pokládají.
Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že nefunguje remdesivir. Co to znamená pro pacienty?
„Ta informace, která přišla, je poměrně překvapivá. Byla to studie na poměrně velkém počtu pacientů. Ta zpráva znamená, že vysoká účinnost tohoto preparátu nebyla potvrzena. Podle českých zdrojů má remdesivir význam u lehčích případů a brání přechodu do závažnějšího stavu,“ odpověděl Prymula.
Remdesivir nemá na pacienty s COVID-19 žádný vliv, tvrdí WHO. ČR koupila tisíce dávek
Klinické testy v rámci programů Světové zdravotnické organizace (WHO) tvrdí, že podávání látky remdesivir nemá žádný či jen malý vliv na délku hospitalizace a na šanci na přežití pacientů s nemocí COVID-19. K obdobným závěrům studie WHO došla i u látek hydroxychlorochin, lopinavir a interferon beta. Na studii upozornil deník Financial Times. Podle výrobce remdesiviru, americké společnosti Gilead, nejsou data z klinických testů WHO v souladu s předchozími údaji.
O koronaviru koluje celá řada fám a mýtů. Který osobně považujete za nejškodlivější?
„Mýtů je podle mého několik. Řekl bych, že jeden ze zásadních je, že virus neexistuje nebo byl zplozen uměle a byl stvořen k tomu, aby zdecimoval lidstvo. Virus pravděpodobně unikl z laboratoře, ale ne proto, že by tam byl modifikován, pouze se s ním pracovalo jako v běžné laboratoři. Kolem toho se rozvířila celá řada diskuzí. Vyskytl se přirozeně a pouze se s ním v laboratoři pracovalo,“ míní Prymula.
O koronaviru koluje spousta mýtů a fám. Jaké považuji za nejškodlivější, říkám v tomto videu. pic.twitter.com/q79gSEj6jg
— Roman Prymula (@profesorPrymula) October 17, 2020
K současné situaci se vyjadřuje celá řada osobností, jejich názory jsou ale dost často protichůdné. Čím se má tedy běžný člověk řídit?
„To je naprostou pravdou a považuji to za největší tragédii současnosti. Běžný občan se nevyzná v tom, co je pravda. Vystupuje tu celá řada odborníků, kteří jsou odborníci ve své oblasti, ale vyjadřují se v oblasti jiné, pak je to matoucí,“ uvedl. Autoritami podle Prymuly mohou být například americká vládní agentura CDC (Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí), nebo Institut Roberta Kocha, což je německý spolkový ústav pro kontrolu a prevenci nemocí.
Podle posledního průzkumu si každý čtvrtý obyvatel Česka myslí, že roušky jsou neúčinné a zbytečné. Co byste jim vzkázal?
„To určitě není pravda. Rouška musí logicky ovlivňovat proud vydechovaného vzduchu a roušky mají význam, pokud je nosíme všichni. Látkové roušky neochrání v prostředí, které je plné koronaviru. Ale pokud limitujeme vydechování částic, tak z 50 až 80 procent nás chrání,“ prohlásil Prymula.
Řada lidí nerozumí tomu, proč jsem vydal opatření omezující zpěv a chod hospod. Pokusím se vysvětlit. pic.twitter.com/uhglRIftmX
— Roman Prymula (@profesorPrymula) October 17, 2020
Proč je tak důležité, aby se lidé omezili v alkoholu a zpívání?
„To jsou dvě nesouměřitelné záležitosti. Zpívání je jasné. Pokud budeme zpívat ve sboru, hrozí, že se nakazíme velmi rychle. V rámci zpívání se uvolňuje velké množství viru. Alkohol je spíše doprovodná záležitost, kdy pod jeho vlivem ztrácíme běžné návyky a nehledíme na to, jestli jsme ve větší blízkosti s rizikovou osobou,“ vysvětlil Prymula.
Bude příštích 14 dnů kritických? Mohou zkolabovat nemocnice? Na co se musíme připravit a mohou přijít další opatření?
„Kritické budou. V uplynulých dnech se nám podařilo zvýšit kapacity lůžek a ventilovaných lůžek z tisíce téměř na 1500 a kupujeme další ventilátory. Tuto fázi bychom měli přestát bez větších problémů. Úzké místo je personál,“ popsal ministr zdravotnictví.
Proč kvůli chřipce nebylo třeba přijímat taková opatření, která nyní přijímáme při epidemii COVID-19?
„Když vezmeme počet zemřelých na chřipku, dostaneme se na číslo 1900 za rok, ať děláme opatření, nebo neděláme. Pokud bychom nechali epidemii bez opatření, budeme se blížit 30 tisícům zemřelých. Proto ta opatření děláme. Když jsme udělali tvrdá opatření na jaře, byly tady stovky zemřelých. V tuto chvíli na tom budeme hůře, ale jsou to výrazně nižší čísla, než kdybychom nedělali nic,“ uvedl Prymula.