reklama

Prymula odpovídá. Virus unikl z laboratoře, bez opatření by bylo 30 tisíc mrtvých

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) vyzval lidi, aby sledovali jeho Twitter. Za cíl si dal zlepšit komunikaci a vyvracet dezinformace o koronaviru. V sobotu odpoledne pak nahrál několik videí s odpověďmi na otázky, které mu lidé pokládají.

reklama

Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že nefunguje remdesivir. Co to znamená pro pacienty?

„Ta informace, která přišla, je poměrně překvapivá. Byla to studie na poměrně velkém počtu pacientů. Ta zpráva znamená, že vysoká účinnost tohoto preparátu nebyla potvrzena. Podle českých zdrojů má remdesivir význam u lehčích případů a brání přechodu do závažnějšího stavu,“ odpověděl Prymula.

O koronaviru koluje celá řada fám a mýtů. Který osobně považujete za nejškodlivější?

„Mýtů je podle mého několik. Řekl bych, že jeden ze zásadních je, že virus neexistuje nebo byl zplozen uměle a byl stvořen k tomu, aby zdecimoval lidstvo. Virus pravděpodobně unikl z laboratoře, ale ne proto, že by tam byl modifikován, pouze se s ním pracovalo jako v běžné laboratoři. Kolem toho se rozvířila celá řada diskuzí. Vyskytl se přirozeně a pouze se s ním v laboratoři pracovalo,“ míní Prymula.

K současné situaci se vyjadřuje celá řada osobností, jejich názory jsou ale dost často protichůdné. Čím se má tedy běžný člověk řídit?

„To je naprostou pravdou a považuji to za největší tragédii současnosti. Běžný občan se nevyzná v tom, co je pravda. Vystupuje tu celá řada odborníků, kteří jsou odborníci ve své oblasti, ale vyjadřují se v oblasti jiné, pak je to matoucí,“ uvedl. Autoritami podle Prymuly mohou být například americká vládní agentura CDC (Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí), nebo Institut Roberta Kocha, což je německý spolkový ústav pro kontrolu a prevenci nemocí.

Podle posledního průzkumu si každý čtvrtý obyvatel Česka myslí, že roušky jsou neúčinné a zbytečné. Co byste jim vzkázal?

„To určitě není pravda. Rouška musí logicky ovlivňovat proud vydechovaného vzduchu a roušky mají význam, pokud je nosíme všichni. Látkové roušky neochrání v prostředí, které je plné koronaviru. Ale pokud limitujeme vydechování částic, tak z 50 až 80 procent nás chrání,“ prohlásil Prymula.

Proč je tak důležité, aby se lidé omezili v alkoholu a zpívání?

„To jsou dvě nesouměřitelné záležitosti. Zpívání je jasné. Pokud budeme zpívat ve sboru, hrozí, že se nakazíme velmi rychle. V rámci zpívání se uvolňuje velké množství viru. Alkohol je spíše doprovodná záležitost, kdy pod jeho vlivem ztrácíme běžné návyky a nehledíme na to, jestli jsme ve větší blízkosti s rizikovou osobou,“ vysvětlil Prymula.

Bude příštích 14 dnů kritických? Mohou zkolabovat nemocnice? Na co se musíme připravit a mohou přijít další opatření?

„Kritické budou. V uplynulých dnech se nám podařilo zvýšit kapacity lůžek a ventilovaných lůžek z tisíce téměř na 1500 a kupujeme další ventilátory. Tuto fázi bychom měli přestát bez větších problémů. Úzké místo je personál,“ popsal ministr zdravotnictví.

Proč kvůli chřipce nebylo třeba přijímat taková opatření, která nyní přijímáme při epidemii COVID-19?

„Když vezmeme počet zemřelých na chřipku, dostaneme se na číslo 1900 za rok, ať děláme opatření, nebo neděláme. Pokud bychom nechali epidemii bez opatření, budeme se blížit 30 tisícům zemřelých. Proto ta opatření děláme. Když jsme udělali tvrdá opatření na jaře, byly tady stovky zemřelých. V tuto chvíli na tom budeme hůře, ale jsou to výrazně nižší čísla, než kdybychom nedělali nic,“ uvedl Prymula.

Tagy:
Z Prahy do Ostravy po D1? Ještě dlouho ne. Dostavba posledního úseku se opět zpožďuje
Doprava

Z Prahy do Ostravy po D1? Ještě dlouho ne. Dostavba posledního úseku se opět zpožďuje

Nejstarší česká dálnice čeká dlouhé dekády na své dokončení. Přestože zbývá dostavět pouhých 10 kilometrů D1 kolem Přerova, řidiči se z Prahy do Ostravy po celé její délce jen tak nesvezou. Krajský úřad Olomouckého kraje totiž rozhodl, že stavební povolení pro některé malé objekty související s touto stavbou nemůže řešit přerovský magistrát, ale on sám. A to znamená další zdržení.

Barák lítal, popisuje rodina Krpálkův triumf. Někdo místo zápasů klikoval na silnici
OH 2021

Barák lítal, popisuje rodina Krpálkův triumf. Někdo místo zápasů klikoval na silnici

V současnosti jsou Jezdovice asi nejšťastnější obcí v Česku. Ve vesničce na Jihlavsku s necelými 250 obyvateli totiž vyrůstal čerstvě dvojnásobný olympijský šampion judista Lukáš Krpálek. Triumf v Tokiu prožívali jeho příbuzní a kamarádi různě. Někteří rozhodující duely netrpělivě sledovali, jiní se na zápolení o medaile nemohli koukat, tak dělali kliky. Jedno je ale jasné. Druhé zlato 31letého sympaťáka se bude zapíjet hned několikrát.

Babiš mladší se Kalouskovi omluvil za otcovy urážky. Půjdou spolu na pivo

Protože se bývalý poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) omluvy od premiéra Andreje Babiše (ANO) nedomohl ani soudní cestou, rozhodl se vzít pokoru do svých rukou Babišův syn. Ten už někdejšímu ministrovi financí omluvu za „ožralu“, „zloděje zlodějského“ a další hanlivé výroky, které padly z úst jeho otce, napsal. Zároveň junior pozval Kalouska na pivo. Expředseda TOP 09 na nápad kývl.

Synové, manžel, táta, kocouři a psi. Jsem obklopena samci, říká šéfka Trikolóry

Zuzana Majerová Zahradníková neměla jednoduchý nástup do čela hnutí Trikolóra. Nevadilo jí být ve stínu Václava Klause mladšího, když se ale dostala do vedení hnutí, ne všichni se s ní dokázali ztotožnit a musela ustát okopávání kotníků. I v soukromí je obklopena muži – doma má manžela, otce, syny, dva psy a čtyři kocoury, řekla ve speciálním vysílání 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Manžel šéfky Trikolóry: Jsem vášnivý cyklista, Zuzka má ale moc dioptrií. Skončila i v díře

Jan Majer má pro svou ženu a předsedkyni Trikolóry hlavně slova chvály. Zuzana Majerová Zahradníková se podle něj umí obětovat i pro jeho koníčky – sám je vášnivý cyklista a spolu jezdili na kole. Protože má ale jeho manželka hodně dioptrií, jednou skončila i v díře. O svém muži mluví pochvalně i poslankyně. Ta se těší, až se po volbách sbalí a pojedou si vyčistit hlavu do hor, řekla šéfka hnutí ve speciálu pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO. Koalice Spolu těsně předstihla Piráty a STAN

Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO s 23,5 procenta hlasů. Koalice Spolu tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL by skončila na druhém místě s 21,5 procenta hlasů a o půl procenta by předstihla koalici Pirátů se STAN. Vyplývá to z červencového volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Rozdíl mezi těmito třemi uskupeními ale podle CVVM není statisticky významný a nelze s naprostou jistotou říci, které z nich mělo v době měření největší podporu. Volby se uskuteční 8. a 9. října.

reklama