reklama

Prymula odpovídá. Virus unikl z laboratoře, bez opatření by bylo 30 tisíc mrtvých

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) vyzval lidi, aby sledovali jeho Twitter. Za cíl si dal zlepšit komunikaci a vyvracet dezinformace o koronaviru. V sobotu odpoledne pak nahrál několik videí s odpověďmi na otázky, které mu lidé pokládají.

reklama

Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že nefunguje remdesivir. Co to znamená pro pacienty?

„Ta informace, která přišla, je poměrně překvapivá. Byla to studie na poměrně velkém počtu pacientů. Ta zpráva znamená, že vysoká účinnost tohoto preparátu nebyla potvrzena. Podle českých zdrojů má remdesivir význam u lehčích případů a brání přechodu do závažnějšího stavu,“ odpověděl Prymula.

K tématu

O koronaviru koluje celá řada fám a mýtů. Který osobně považujete za nejškodlivější?

„Mýtů je podle mého několik. Řekl bych, že jeden ze zásadních je, že virus neexistuje nebo byl zplozen uměle a byl stvořen k tomu, aby zdecimoval lidstvo. Virus pravděpodobně unikl z laboratoře, ale ne proto, že by tam byl modifikován, pouze se s ním pracovalo jako v běžné laboratoři. Kolem toho se rozvířila celá řada diskuzí. Vyskytl se přirozeně a pouze se s ním v laboratoři pracovalo,“ míní Prymula.

K současné situaci se vyjadřuje celá řada osobností, jejich názory jsou ale dost často protichůdné. Čím se má tedy běžný člověk řídit?

„To je naprostou pravdou a považuji to za největší tragédii současnosti. Běžný občan se nevyzná v tom, co je pravda. Vystupuje tu celá řada odborníků, kteří jsou odborníci ve své oblasti, ale vyjadřují se v oblasti jiné, pak je to matoucí,“ uvedl. Autoritami podle Prymuly mohou být například americká vládní agentura CDC (Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí), nebo Institut Roberta Kocha, což je německý spolkový ústav pro kontrolu a prevenci nemocí.

Podle posledního průzkumu si každý čtvrtý obyvatel Česka myslí, že roušky jsou neúčinné a zbytečné. Co byste jim vzkázal?

„To určitě není pravda. Rouška musí logicky ovlivňovat proud vydechovaného vzduchu a roušky mají význam, pokud je nosíme všichni. Látkové roušky neochrání v prostředí, které je plné koronaviru. Ale pokud limitujeme vydechování částic, tak z 50 až 80 procent nás chrání,“ prohlásil Prymula.

Proč je tak důležité, aby se lidé omezili v alkoholu a zpívání?

„To jsou dvě nesouměřitelné záležitosti. Zpívání je jasné. Pokud budeme zpívat ve sboru, hrozí, že se nakazíme velmi rychle. V rámci zpívání se uvolňuje velké množství viru. Alkohol je spíše doprovodná záležitost, kdy pod jeho vlivem ztrácíme běžné návyky a nehledíme na to, jestli jsme ve větší blízkosti s rizikovou osobou,“ vysvětlil Prymula.

Bude příštích 14 dnů kritických? Mohou zkolabovat nemocnice? Na co se musíme připravit a mohou přijít další opatření?

„Kritické budou. V uplynulých dnech se nám podařilo zvýšit kapacity lůžek a ventilovaných lůžek z tisíce téměř na 1500 a kupujeme další ventilátory. Tuto fázi bychom měli přestát bez větších problémů. Úzké místo je personál,“ popsal ministr zdravotnictví.

Proč kvůli chřipce nebylo třeba přijímat taková opatření, která nyní přijímáme při epidemii COVID-19?

„Když vezmeme počet zemřelých na chřipku, dostaneme se na číslo 1900 za rok, ať děláme opatření, nebo neděláme. Pokud bychom nechali epidemii bez opatření, budeme se blížit 30 tisícům zemřelých. Proto ta opatření děláme. Když jsme udělali tvrdá opatření na jaře, byly tady stovky zemřelých. V tuto chvíli na tom budeme hůře, ale jsou to výrazně nižší čísla, než kdybychom nedělali nic,“ uvedl Prymula.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Od čtvrteční šesté hodiny ranní se Češi musí řídit ještě přísnějšími opatřeními, která výrazně omezují pohyb lidí a povolují chodit pouze do práce, na nákup či k lékaři. Zavřené budou také maloobchody a služby. Výjimku mají pouze prodejny základního sortimentu. Nařízení platí do 3. listopadu včetně. Co všechno se mění? Čtěte v následujícím přehledu.

Koronavirus

Metnar: Mimořádné zasedání vlády má schvalovat vyslání amerických vojenských lékařů do ČR

Metnar: Mimořádné zasedání vlády má schvalovat vyslání amerických vojenských lékařů do ČR

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) požádal premiéra Andreje Babiše (ANO) o mimořádné svolání vlády. Kabinet by měl schválit nabídku Spojených států amerických na vyslání vojenských lékařů a zdravotníků do Česka, kde by měli pomáhat s bojem proti koronavirové pandemii. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve středu uvedl, že příští týden dorazí do Česka tým 28 lékařů Národní gardy z amerických států Nebraska a Texas.

reklama
Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť
Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva
Někteří lékaři už ani nepotřebují normální oblečení, říká o situaci v USA Konvalina
Babiš s Hamáčkem: Přibyde 15 tisíc nakažených, JIP čeká skokový nárůst pacientů
reklama
reklama
Žádný lockdown v Česku není, trvají si na svém Prymula s Babišem

Vláda

Domácí zpravodajství

Díky přednáškám jsem plul z Austrálie do Evropy zadarmo, vzpomínal cestovatel Stingl
Nikdo nevěří, že je to pouze na dva týdny, říká Prouza o nových opatřeních
Další články
reklama
reklama