360°, Jozef Miker, Saša Uklová, Lumír Němec, Petr Holec, Lukáš Jelínek - 22.6. v 21:20
Stovky lidí uctily v Teplicích památku zemřelého Stanislava Tomáše, který po zásahu policistů zemřel při převozu do nemocnice v sanitce. V úterý pak pro něj na místo, kde k zákroku došlo, lidé zapálili desítky svíček. „Už se tam srocují. Já na místo vyrazila včera a atmosféra byla hodně hutná. Bylo vidět, že je to hodně živé i u lidí, kteří zemřelého neznali,“ uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS novinářka a redaktorka webu Alarm Saša Uhlová.
Z místa napsala Uhlová také reportáž a vyzpovídala sousedy zemřelého Tomáše. Ti o něm mluví hodně rozporuplně. Jedni ho popisují jako drogově závislého, jiní o něm zase mluví jako o člověku, který by neublížil ani mouše. Deník N pak vydal reportáž, ve které o zemřelém muži hovoří jako o člověku bez domova. Podle Uhlové však nejde o zcela přesnou informaci.
Zbytečně zemřel člověk. Šest minut někomu klečet na krku není normální, říká aktivista
V sobotu v Teplicích zemřel po policejním zákroku šestatřicetiletý Stanislav Tomáš. Police tvrdí, že se tak stalo kvůli drogám, svědci ovšem takovou verzi odmítají. „Zemřel člověk a je jedno, jakou barvu pleti měl. Šest minut klečet někomu na krku, to není adekvátní zásah,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS romský aktivista Jozef Miker.
„On bydlel u kamaráda, který měl na cestě další dítě. Chtěl uvolnit místo v bytě, a protože bylo teplo, tak se přestěhoval do stanu. Avšak bydlet u své rodiny mohl. On o tom akorát své sestře ani matce neřekl. Šlo o dočasnou situaci,“ popsala Uhlová.
Zatčený Tomáš měl podle policejní zprávy zemřít v sanitce, podle některých svědků však skonal už na chodníku během policejního zásahu, kdy na něm jeden ze strážců zákona klečel. „My nikdy nezjistíme, jak to přesně bylo. Máme tu video, a pak jsou tu dojmy lidí, kteří incident viděli. Bývalí policisté mluví o tom, že zákrok je úplně v pořádku. Já si však myslím, že pokud je někdo spoutaný, tak se na něm nemusí klečet,“ zdůraznila novinářka.
Udržet zdrogované lidi chce mnohem větší úsilí
Podle bezpečnostního experta však policisté neudělali nic špatně. „Zakleknutí je běžným prostředkem, který se používá po celém světě. Záleží však na tom, jak se použije. Například na Floydovi klečel americký policista celou vahou a zatčený se nebránil. U případu z Teplic však na videu vidíme, že policisté na muži neklečeli celou vahou těla. Přidržovali mu hlavu a nasazovali pouta,“ popsal expert Lumír Němec s tím, že kdyby se zatčený nebránil a spolupracoval s policií, tak k incidentu nemuselo dojít.
„Ten muž byl agresivní, proto museli přejít k hmatům a chvatům. Z mého pohledu neudělali nic špatně,“ konstatoval.
Podle soudní pitvy bylo navíc zjištěno, že byl zatčený Stanislav Tomáš pod vlivem drog. „Pokud je někdo na heroinu, tak se spíš chová klidně, pokud je však někdo na amfetaminu nebo kokainu, je agresivní. Má větší sílu a snížený práh bolesti. Takže ta páka na něj nemusí zabírat. Udržet tyto lidi chce mnohem větší úsilí,“ vysvětlil bezpečnostní expert.
Pieta za zemřelého muže v Teplicích Zdroj: ČTK