Zdechovský: Firmy zneužily situace, mnoho z nich nemělo důvod zvyšovat ceny

Tomáš Zdechovský

Co na to vaše peněženka 12.9.2022

Je celá řada firem, které v současné situaci zvýšily ceny, aniž by k tomu měly důvod. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to prohlásil europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Svými slovy mířil zejména na potravináře a zkritizoval i provozovatele čerpacích stanic. Souhlasil s ním i další europoslanec Marcel Kolaja (Piráti).

„Dochází ke zneužívání situace u řady obchodníků. Upozorňoval jsem na to před časem, kdy někteří potravináři a oligarchové začali v červnu a červenci, aniž by k tomu byl důvod, zvyšovat ceny potravin,“ prohlásil ve vysílání Zdechovský.

Podle něj se firmy, které k takové praktice přistoupí, pouze snaží svalit vinu na inflaci, ale „samy ji tím vytváří“. „U řady potravinářů ten důvod ke zvýšení cen prostě nebyl,“ pokračoval europoslanec. Ke stejnému tahu podle něj přistoupily i mnohé čerpací stanice.

S jeho slovy souhlasí i první místopředseda Pirátů Marcel Kolaja. „Je evidentní, že se skutečně stává, že toho obchodníci zneužijí. To dokládají kontroly. Ve výsledku to může vést k tomu, že se inflace dál roztáčí,“ poznamenal. Řešení vidí v důkladných kontrolách. „Skutečně je na místě například tam, kde to podezření je, dělat kontroly marží. Je zcela zjevné, že není možné zneužívat situaci, kterou vyvolal válkou na Ukrajině (ruský prezident) Vladimir Putin,“ pronesl Kolaja.

Oba politici zároveň kvitují, že se energetickou krizí aktuálně již konečně plně zabývá Evropská komise a rovněž i česká vláda. Jako jednu z cest řešení uvedli daň z mimořádných příjmů společností, které na současné krizi vydělaly. Tato daň má tak mířit zejména na energetiky.

Vyřeší vláda napětí ve společnosti?

Kolaja ve vysílání CNN Prima NEWS dále zmínil, že ušetřit by se také dalo na jiných položkách. „Jedna z věcí, které Evropská komise bude rozpracovávat, je, že by se mohly provozy, které by nutně nemusely fungovat přes den, přesunuly na noc,“ uvedl europoslanec s tím, že by tak ubyly problémy v denní špičce se zatížením.

Zdechovský si pak dost slibuje od řešení české vlády, které má přijít v pondělí – avizované zastropování cen elektřiny. „Výrazným způsobem to pomůže snížit sociální napětí ve společnosti,“ řekl v pořadu Co na to vaše peněženka lidovecký europoslanec. Právě dopady na společnost dle svých slov často vidí při svých výjezdech mezi běžné lidi.

„Situace se vyřeší a jsem rád, že tohle garantoval premiér (Petr Fiala), ale před třemi týdny, když jsem jezdil po České republice a dělal kontaktní kampaň, tak mi nebylo lehko a moc hezky se tam před nimi nestálo,“ poznamenal Zdechovský ke svým setkáním s lidmi.

Tagy: