Záludnosti třídění odpadu: Seznam běžných věcí, které umí zamotat hlavu

Třídíte odpad. Rádi a už docela dlouho, takže při vyhazování odpadků zkušeně míříte do potřebného kontejneru. Jenže, ouha, čas od času se objeví kousek, který vám zamotá hlavu. Ať už je to víčko od jogurtu, tuba od deodorantu nebo obal od bonboniéry. Právě nad těmito odpadky vyvstává klasická otázka - kam s ním? Zjišťovali jsme to a teď vám přinášíme odpovědi, díky kterým se stanete třídičem profesionálem.

Dobrá zpráva je, že pomocníkem při rozhodování, zda věc, kterou se právě chystáte vyhodit, patří do tříděného odpadu, nebo ne, bývají pokyny na obalu. Kde vidíte symbol šipek, máte jasno. Kromě samotné recyklace etiketa obvykle upozorňuje i na typ odpadu, o který se jedná. Jenže co když značka recyklace není čitelná a vy jste i tak na pochybách? Čtěte dál, nejistoty výrazně ubude.

Jídlo

 • Bonboniéra

Krabička, v ní plato s bonbóny a ty navíc zabalené v hliníkovém obalu. A kam s tím vším? Vezměte to postupně: Celofán do plastu, krabici do papíru, plato volným pádem následuje celofán a nakonec hliníková fólie, šup s ní do kovů! Až příště dostanete bonboniéru, nezdráhejte se ji sníst kvůli obavám, že přiberete. Berte to jako odměnu za práci s vytříděním. Takže si klidně dejte.

 • Krabce od pizzy

Obvykle bývá mastná nebo jinak znečištěná pizzou uvnitř. A i když se jedná o papír, v tomto případě patří do černého kontejneru se směsným odpadem.

 • Krabičky od rozváženého jídla

Pokud se jedná o bílé polystyrenové krabičky, ty patří do žlutého kontejneru. Ještě před tím je ale třeba je důkladně umýt a zbavit je tak mastnoty i jiných nečistot. Stejně se chováme v případě, že nám jídlo dorazí v průhledném plastu s fólií. Jinak ovšem platí, když nám dorazí jídlo v krabičkách, které se na první pohled zdají papírové. Uvnitř totiž mívají polyetylenovou vrstvu, která udržuje obsah na svém místě. Tyto nádoby rozhodně do tříděného odpadu nepatří. To samé platí pro stejně vyrobené kelímky.

 • Láhev od šampaňského

Samotná láhev nikomu hlavu nezamotá - teď nemluvíme o jejím obsahu. Kam se sklem, ví snad každý. Ale co se špuntem? I tady se třídí na etapy: Špunt, pokud je plastový, míří do žlutého kontejneru. Pokud je z korku, pak do směsného odpadu. A zapomínat by se nemělo ani na kovové drátky na jeho vrcholu. Ty patří mezi kovy.

 • Oleje

Cílová stanice těch v plastových láhvých jsou jasné, stejně jako fakt, že se před vyhozením musí vymýt. S těmi skleněnými je to taky snadné. Hodit do kontejneru na sklo je můžete i s víčky a nevymyté.

 • Víčka od jogurtů

Taky vždycky váháte kam s nimi? Jejich spodní strana vám svou barvou napoví, že kovy jsou správná volba.

 • Víčka od zavařovacích sklenic

Šroubovací víčka jsou z kovu, tedy patří do kontejneru na tříděný odpad. Ovšem jednorázová víčka, která se na sklenici musí natlačit, obsahují kromě kovu i těsnící gumu, která se těžko odděluje. Taková víčka proto vyhoďte se směsným odpadem.

 • Sáčky od koření a kávy

Papírový venek, kovový vnitřek. Oddělit od sebe je nelze, takže jejich poslední cesta je jasná - směsný odpad.

 • Kapsičky pro děti

Kromě víček, které patří do žlutého kontejneru, je tohle stejný případ jako výše zmíněné sáčky. Uvnitř plastového obalu se nachází kovová vrstva, takže šup s nimi do směsného odpadu. Pokud je u vás spotřeba kapsiček vysoká, můžete je nahradit těmi, které se dají naplnit opakovaně. Jsou z čistého plastu vyrobeného s ohledem na ty nejmenší, použijete je xkrát a nakonec je před vyhozením umyjete, takže podmínky pro recyklaci splněny.

Krmení pro zvířata

 • Paštiky pro psy a kočky

Oblíbená pochoutka mnohých mazlíčků, takže se prodávají ve velkém. A jejich správné třídění je tedy důležité. Tyhle malé krabičky ale dokážou zamotat hlavu nejednomu vyznavači recyklace. Jsou měkké, tedy budí dojem plastu, ale vypadají jako kov. A právě druhá varianta je správně, jak ostatně napovídá i označení 41 ALU. A správné je i jejich vymytí předtím, než je do kontejneru na kovy vhodníme. To samé platí pro staré známé plechovky.

Drogerie a kosmetika

 • Deodoranty

Na mysli máme ten plastový s posuvným dnem. Je na obale uvedeno 5PP? Pak patří do plastů. Z vnitřku ale předtím vytřeme zbytky deodorantu.
Ale co s takzvaným roll-onem? Plastový vršek s kuličkou na skleněné nádobě, jeden by řekl, že je obě části potřeba oddělit. Dobrá zpráva je - není. Jednoduše ho vyhoďte do skla, na třídící lince si s tím poradí.

 • Zubní pasta

Tuba může být z plastu i kovu, rozhodující ale je, že uvnitř zůstávají zbytky zubní pasty, tedy s ní zamiřte k černým kontejnerům se směsným odpadem.

 • Řasenka

Jak samotná tuba, tak kartáček zůstávají znečištěné kosmetickou náplní. A jak už víme, plastové obaly musí být před vytříděním vymyté. Takže s řasenkou šup za zubní pastou do odpadové směsi.

Obaly chemických přípravků

 • Přípravky na hubení hmyzu

V tomto případě bychom se vždy měli řídit instrukcemi na obalu. Jakmile najdeme oranžovou značku, zpozorníme. Jedná se o výstrahu a takové (obvykle natlakované) nádoby patří mezi nebezpečný odpad, tedy do sběrného dvora.

 • Plechovky od barev

Nepatří mezi kovy, ačkoli jsou z kovu vyrobené. Vzhledem k jejich původnímu obsahu ale patří do směsného odpadu.

Provoz domácnosti

 • Molitan

V menším množství ho můžete vyhodit do směsného odpadu. Ve větším se s ním vydejte do sběrného dvora.

 • Žárovky a další zdroje světla

Žárovky, zářivky nebo úsporky, je to jedno. Všechny patří do stejného kontejneru a není to ten na sklo ani na kovy. Zdroje světla mají své vlastní kontejnery, k nalezení bývají na městských úřadech nebo v prodejnách elektra či na sběrném dvoře.

 • Účtenky z obchodů

Jsou z papíru, ale do papírového odpadu nepatří. Jedná se o tzv. termo papír, který obvykle obsahuje látku Bisfenol, která při recyklaci znečišťuje vodu. Vyhodit účtenku do papíru lze tehdy, když jste si jistí, že je Bisfenol-free. Tedy že látku neobsahuje.

 • Bublinkové obálky

V ideálním případě by se měla bublinková část z plastu oddělit od papírové obálky a obojí vytřídit do barevných kontejnerů. Když se to nedaří, pak je jedinou volbou směsný odpad.

 • VHS, CD a další nosiče

Jejich obaly s klidem hoďte do žlutého kontejneru. Samotné nosiče ale patří do směsného odpadu, ve větším množství na sběrný dvůr.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:43

Rusové ostřelovali oblast Sumy, odpálili neřízené střely z vrtulníků

23:29

Zelenskyj varoval osoby, které se podílejí na odpalování raket na Ukrajinu

23:01

Rusko střílelo na Zelenodolsk z několika raketometů

22:34

Vedoucí představitelé zemí G7 vtipkovali o Putinovi

Expert k tragické nehodě Audi R8 v Jičíně: Agresivní mistři světa. Chápou jen tvrdé tresty

V Česku neumíme trestat agresivní řidiče, kteří se chovají skutečně nebezpečně. Jsou přesvědčení, že jsou mistry světa, vědomě tím ale ohrožují ostatní účastníky silničního provozu, řekl redakci CNN Prima NEWS dopravní expert Roman Budský z platformy VIZE 0. Komentoval tak tragickou nehodu v Jičíně, při které přišel o život řidič Audi R8. Dopravní odborník Jiří Žák podotkl, že se mnoho řidičů v krizových situacích až příliš spoléhá na elektronické systémy v autech. „Fyzikální zákony jsou ale neúprosné. Někdy to skončí dobře, někdy tragicky,“ dodal.

OpenText propojuje svoje služby s Google Cloud, aby firmám poskytl větší komfort

Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.

Bohatnou na inflaci, tak ať platí. Vládní strany si brousí zuby na energetické firmy

Čtyři koaliční strany připouštějí zavedení speciální daně pro energetické firmy, které vyrábějí elektřinu z uhlí a jádra. Piráti a hnutí STAN by měli návrh předložit na příštím jednání koaliční rady. TOP 09 a lidovci se chtějí bavit o podobě daně. Spíše skeptická je zatím pouze nejsilnější vládní strana ODS. Vyplývá to z vyjádření představitelů jednotlivých stran pro Českou televizi (ČT). Speciální daň z příjmů by byla ve výši 25 %.

Žijeme v nejhorší době od 2. světové války, říká Kovářová. Vondráček: Vláda nás dorazila

Musíme vymezit, v jaké době žijeme. Je to nejhorší doba od druhé světové války, řekla v Partii Terezie Tománkové místopředsedkyně STAN Věra Kovářová na konto obrovské inflace a problémů s energiemi. Podle Radka Vondráčka z opozičního hnutí ANO ale bylo hůře v době po roce 1968. „Jsme teď v šoku a vláda nás dorazila,“ zkritizoval ve vysílání CNN Prima NEWS kroky pětikoaličního kabinetu.

Češi pracují na videohrách pro nevidomé. V pořadu CNN Prima Gaming ukážeme, jak fungují

Videohry pro nevidomé jsou spíše vzácností. Česká herní pokladnice se ale může chlubit hned dvěma tituly, které myslí i na hráče s hendikepem. V pořadu CNN Prima Gaming tuzemští autoři mimo jiné vysvětlí, jak tyto konkrétní hry fungují v praxi a proč se pustili do jejich tvorby. Herní pořad můžete sledovat každou sobotu ve 22:20 na stanici CNN Prima NEWS i na webových stránkách cnnprima.cz.

Hrozivý omyl šoféra autobusu. Po nárazu do mostu na Hané je jeho kabina na šrot

Zájezdový autobus z Litvy, ve kterém cestovalo 44 lidí, v neděli havaroval na Vyškovsku. Jeho řidič narazil v Ivanovicích na Hané do mostní konstrukce, po které vede železniční trať spojující Přerov s Brnem. Podle Správy železnic by neměl být most nijak staticky narušený, i přesto po něm vlaky jezdí sníženou rychlostí. Při hrozivě vypadající nehodě se naštěstí nikdo nezranil.

Bizarní video z bojiště: Ruský voják vykonával potřebu. Zaútočil na něj dron Ukrajinců

Po sociálních sítích kolují další záběry z bojů na Ukrajině. Na jednom z nich je vidět ruský voják, který v neobydlené oblasti zřejmě vykonával potřebu. Během toho na něj ale bezpilotní letoun ovládaný ukrajinskou armádou svrhnul výbušninu. Exploze byla tak silná, že okupant doslova ztratil půdu pod nohama. Autentičnost záběrů není možné v průběhu válečného konfliktu nezávisle ověřit.

Domácí zpravodajství

Tváří v tvář smrti: Češi na Ukrajině čelí ruské palbě. Chybí výbava pro noční boj, vzkazují

Dunění dělostřelecké palby i útoky pod rouškou tmy. Čeští bojovníci na východě Ukrajiny urputně brání strategické pozice a zároveň čelí obrovskému tlaku ze strany ruských vojsk. Jsou ve výrazné nevýhodě – čím dál častěji musí čelit útokům i v noci, chybí jim ale vybavení pro vidění ve tmě. Redakci CNN Prima NEWS skrze humanitární organizaci Mise Ukrajina prozradili, že nejvíce postrádají termovize a noktovizory.

I s rakovinou porodila krásnou holčičku, teď přišla další rána. Jana přesto bojuje dál

Před pěti lety se nastávající mamince Janě Faltýnkové změnil život. V pátém měsíci těhotenství si totiž v levém třísle nahmatala bouli. Lékaři jí poté oznámili děsivou zprávu – rakovina tkáně ve II. stadiu. Faltýnková se přesto nevzdala a zákeřnou nemoc úspěšně porazila. Po pěti letech náročné léčby se jí podařilo znovu otěhotnět, bohužel však musela podstoupit interrupci. Mladá maminka se přesto nevzdává a na svět nahlíží pozitivně.