Dvě rodiny, jejichž příbuzní zemřeli při červnové letecké nehodě v Indii, obdržely po repatriaci nesprávné ostatky. V jednom případě bylo v doručené rakvi tělo jiného pasažéra, další rodina dostala rakev, ve které se nacházely ostatky hned několika obětí, píše britský web The Guardian.
Příbuzní jedné z obětí katastrofy indického Boeingu, který se zřítil krátce po startu 12. června v indickém Ahmadábádu, museli přerušit plánování pohřbu. Po repatriaci do Velké Británie totiž obdrželi rakev s nesprávnými ostatky – místo jejich milovaného se v ní nacházelo tělo jiné oběti, píše The Guardian.
ČTĚTE TAKÉ: Vojenské letadlo spadlo v Bangladéši do kampusu vysoké školy. Zemřelo nejméně 27 lidí
S podobnými nepříjemnostmi se potýká také další rodina, jejíž příbuzný během letecké nehody zahynul. V doručené rakvi se totiž nacházely ostatky hned několika lidí, před pohřbem tak muselo dojít k jejich rozdělení, informoval web Daily Mail.
Na chybu upozornila londýnská koronerka Fiona Wilcoxová. Ta ostatky porovnávala se vzorky DNA, které jí poskytli pozůstalí. „Rodiny si zaslouží okamžité odpovědi a ujištění o tom, kde se ostatky jejich milovaných nacházejí,“ vyjádřil se k tématu právník James Healy-Pratt, který zmíněné rodiny zastupuje.
Nemají koho pohřbít, stěžuje si právník
„Během posledního měsíce jsem navštívil domovy těchto milých britských rodin a první věc, kterou chtějí, je získat své blízké zpět. Ale někteří z nich mají nesprávné ostatky a jsou z toho evidentně zdrceni. Trvá to už pár týdnů. Myslím, že si tyto rodiny zaslouží vysvětlení,“ doplnil.
Rodina, která v rakvi našla tělo neznámého pasažéra osudného letu, podle něj nyní žije v nejistotě. „Nemají koho pohřbít. A pokud v té rakvi není jejich příbuzný, otázka je, kdo tam je? Špatné ostatky musela nejspíše dostat ještě další rodina,“ domníval se Healy-Pratt.
Na celý proces nakládání s ostatky obětí si stěžují také další příbuzní, například rodina z britského Gloucesteru, která během tragédie ztratila tři své blízké, včetně teprve čtyřleté holčičky.
„Byli jsme vděční, že je můžeme podle islámské tradice pohřbít v Indii. Celý proces byl ale poznamenán hlubokým znepokojením,“ vyjádřili se pozůstalí. „V procesu identifikace a repatriace obětí chyběla transparentnost a odpovědnost. Komunikace byla špatná, postupy byly nejasné. A obavy vznesené pozůstalými se často přešly mlčením,“ dodala rodina.
Odpovědné osoby se brání
Indické aerolinie se k problematice odmítly vyjádřit, podle jednoho představitele, který si přál zůstat v anonymitě, však společnost s identifikací obětí neměla nic společného. „Všechno bylo prováděno na vysoce vědeckém základě,“ bránil proces zaměstnanec nemocnice v Ahmadábádu.
Po pádu Boeingu 787, který měl z Indie namířeno do britského hlavního města Londýna, zemřelo 241 cestujících a členů posádky. Dalších 19 osob zemřelo na zemi. Z trosek letounu vyvázl živý jeden pasažér.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Tragický pád letu Air India způsobil úmyslně pilot, míní expert. Podle úřadů jde o předčasný závěr