Válka na Ukrajině (29.4.2022 6:00)
Ukrajinští ženisté poprvé narazili na kuriózní kus ruského arzenálu. Moderní „skákající“ protitanková mina PTKM-1R dokáže zaznamenat přítomnost obrněných vozidel v okruhu 100 metrů, následně vyskočí do vzduchu a vypustí hlavici, která trefí horní část nepřátelského přístroje. Tam totiž zpravidla bývá nejslabší pancíř. Na přítomnost PTKM-1R upozornili ukrajinská armáda a specialista na zbraně Neil Gibson, který rovněž sdílel fotografii jedné z neobvyklých protitankových min.
Zbraň představila společnost Rosononexport teprve v roce 2019, o rok později byla v omezeném množství přijata do výzbroje ruské armády. Mina se posléze objevila také na veletrhu Army 2021 nebo EDEX, záznamy o ostrém nasazení zbraně ale přišly až 26. dubna z Ukrajiny. Podle specialistů z webu MilitaryLeak je to poprvé, co byla ruská „skákající“ mina použita na bitevním poli.
What appears to be the previously operationally-unseen, advanced Russian top-attack anti-tank & anti-vehicle mine, the PTKM-1R (ПТКМ-1Р). This was discovered on the 26th of April in the Ukraine. An image of the munition attached to the tweet. pic.twitter.com/MtqQvzCYtd
— Neil Gibson (@blueboy1969) April 27, 2022
PTKM-1R funguje podobně jako americká protitanková mina M93 Hornet. Zabudované senzory dokážou kontrolovat úsek v okruhu 100 metrů. V praxi tak stačí pár desítek těchto min, aby vojáci dokázali zablokovat klíčové trasy nebo úseky na bitevní frontě. Pro posádku nepřátelského tanku nebo obrněného vozidla je obtížné odhalit hrozbu na takovou dálku.
Jakmile se cíl přiblíží na 50 metrů, odpalovač vystřelí munici do vzduchu. Tepelný zaměřovač následně najde cíl a vystřelí shora dolů průraznou submunici. Mina je navržená tak, aby útočila na nejslabší články obrněných vozidel, což je především horní pancíř tanků u věže či nad motorem. Podobně na své cíle útočí řízené protitankové střely Javelin či NLAW.
Na kuriózní ruskou protitankovou minu narazili Ukrajinci poprvé 26. dubna. Zdroj: Rosononexport
Neobvyklá protitanková mina se do ruského arzenálu dostala teprve nedávno. Zdroj: Rosononexport
Po zaznamenání obrněného vozidla odpalovací válec vystřelí minu do vzduchu. Ta si následně najde cíl. Zdroj: Rosononexport
Mina útočí na horní část obrněných vozidel, kde zpravidla bývá nejslabší pancíř. Zdroj: Rosononexport
PTKM-1R si podle výrobce dokáže vybrat, jaké obrněné vozidlo zasáhne – zaměřuje se pouze na techniku, která splňuje zadané parametry z hlediska hluku a vibrací země. S naváděním jí pomáhají infračervené a radarové senzory, píše web MilitaryLeak.
Minový systém PTKM-1R spíše připomíná zelený válec o velikosti hasicího přístroje. Kompletní sada váží téměř 20 kilogramů. Samotná mina se pouze pokládá do odpalovací trubice a zůstává odjištěná po dobu deseti dnů. Následně se dokáže sama zničit.