Zaorálek: Vláda nutí důchodce platit rozvrat financí. Nic nenabízíte, jen křik, říká Pospíšil

ZPRÁVY PLUS, Jiří Pospíšil, Lubomír Zaorálek - 31.10. v 10:30

Místo toho, aby vláda napravila veřejné finance a řešila příjmy do státního rozpočtu, bere si peníze od důchodců. V pořadu Zprávy Plus na CNN Prima NEWS to řekl bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (SOCDEM). Podle bývalého europoslance Jiřího Pospíšila (TOP 09) vládní návrh není ideální, ale alespoň má kabinet Petra Fialy (ODS) odvahu problémy penzijního systému řešit, zatímco opozice nenabízí nic.

Problémy penzijního systému podle Zaorálka nelze vyřešit jedinou jednorázovou reformou, ale vyžadují během let průběžné úpravy parametrů. „Každá vláda prováděla určité parametrické změny. Již ta Zemanova zvyšovala například pojistné. Demografický vývoj nelze předvídat. Nemůžete vytvořit jednu podobu, která vydrží na věčné časy,“ řekl Zaorálek.

ČTĚTE TAKÉ: Dusno ve Sněmovně. Bojíte se nás, styďte se, obořila se Schillerová na vládu při interpelacích

„Proč jste tedy za těch osm let, kdy jste byli ve vládě, nic neudělali? Kdybyste ty parametrické změny zavedli, tak bychom neměli takto naléhavý problém a nehovořili bychom o ‚spásné reformě‘,“ opáčil Pospíšil.

Podle bývalého europoslance chystaná reforma není ideální, vláda Petra Fialy má však alespoň dostatek odvahy situaci řešit. „Například zúžení profesí, které mají odejít dříve do penze, mi přijde dost brutální. Na druhou stranu je ale třeba něco dělat. Vláda nabízí alespoň nějaké řešení, opozice nenabízí nic,“ řekl Pospíšil, který připomněl i pokus vlády Petra Nečase zavést druhý pilíř důchodového systému.

„Mám trochu politické déjà vu. Nečasova vláda něco zavedla a vláda Sobotky a ANO všechno zrušila. To by bylo v pořádku, kdyby nabídli nějakou alternativu. Máme pouze křik, že je všechno špatně, což mi na chování opozice nejvíce vadí,“ dodal Pospíšil.

Zaorálek však hlavní problém nevidí v důchodovém systému, nýbrž v rozvratu veřejných financí. „Vláda chystá pouze absurdní utahování opasků, ale neřeší příjmy. Například zrušení superhrubé mzdy představuje sekeru 150 miliard. Místo toho, aby vláda řešila veřejné finance jako celek a vytvořila jiný daňový mix, vezme si ty peníze od důchodců, protože oni se moc nebrání,“ dodal Zaorálek.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Schillerová ostře k vládě. Ohledně penzí udělali politický handl, teď předpovídají nemožné

Tagy: