K VĚCI, Alena Schillerová - 30.10. v 12:30
Zvyšování věku odchodu do důchodu vláda opřela o jakési kafkovské tabulky, zkritizovala kabinet v pořadu K věci bývalá ministryně financí a místopředsedkyně hnutí ANO Alena Schillerová. Vládní politici se podle ní v tomto tématu rozhodli pro politický handl. Rovněž je přesvědčena, že vláda predikuje něco, co není možné vzhledem k rychlému vývoji odhadnout. Zástupci vlády jsou ale jiného názoru.
Nejde o žádnou důchodovou reformu. Takový názor rozšířený mezi poslanci opozice razí i Schillerová. „Od začátku jsme kritizovali vládu za to, že se neopírá o žádná data ani analýzy. Neprezentovala také, jakým způsobem chce navyšovat věk odchodu do důchodu,“ řekla v pořadu K věci.
K TÉMATU: Návrat EET důchodový systém nezachrání, ekonomicky jsme fatálně závislí na Německu, podotkl Rusnok
Kabinet podle ní místo toho „představil jakési kafkovské tabulky, podle nichž měla tato věková hranice růst do nekonečna“. „Jenomže vládní politici si uvědomili, že se blíží volby a že za celou věc platí značný politický kapitál lidovci, a přišli proto se zastropováním na 67 letech,“ je přesvědčena Schillerová.
Koalice našla základ shody na penzi náročných profesí, řekl Vojtko. Řešením může být spoření
Vládní koalice našla základ shody na penzi náročných profesí. O důchodu pro pracovníky takzvané třetí kategorie bude dál jednat pracovní skupina. Řešením by mohlo být spoření na stáří s příspěvkem zaměstnavatelů. Na tiskové konferenci klubu hnutí STAN ve Sněmovně to v úterý řekl jeho poslanec Viktor Vojtko. Původní návrh počítal s dřívější penzí pro pracovníky z takzvané čtvrté kategorie a zčásti třetí kategorie, týkal se asi 120 tisíc lidí. Poslanci ODS a TOP 09 navrhli omezení jen na čtvrtou kategorii pracovníků, tedy na 12 tisíc osob. Vládní zákonodárci shodu neměli.
Podotkla také, že řada lidí má již dnes v tomto věku závažné zdravotní problémy. „Vládním politikům jsme připomínali, že se v této problematice jen podívali z okna a udělali politický handl. Ten se však týká milionů lidí. Ve výsledku je pouze přesunete do sociálního systému,“ hřímala exministryně financí.
Osekání náročných profesí v případě předčasného odchodu do důchodu, které by se týkalo více než stovky tisíc lidí, považuje za „neslýchanou věc“. „Čtvrt hodiny předtím, než ukončili rozpravu ve druhém čtení, načetli tento pozměňovací návrh. To je nějaká reforma?“ zlobila se Schillerová.
„Jak mohou vědět, jaká bude situace v roce 2050? Celý systém stojí na hliněných nohách, zástupci vlády predikují nesmyslně něco, co nastane za 25 let. Již nyní se ale zásadním způsobem mění styl práce – bude ubývat zaměstnaných lidí a více lidí přejde na OSVČ,“ dodala místopředsedkyně ANO.
Seškrtání náročných profesí naposledy hájil v pořadu Partie Terezie Tománkové jeden z navrhovatelů, poslanec Jan Jakob (TOP 09). Změny systému proto podle něj musí být vyvážené. „Měly by obsahovat jednak nižší tempo nárůstu věku odchodu do důchodu, jeho zastropování a zároveň tento náš pozměňovací návrh, aby se zúžil okruh lidí, kteří mají nárok na nekrácený předčasný důchod,“ zdůraznil.
Ministr Jurečka ve stejném pořadu před 14 dny také připomněl místopředsedkyni ANO, že právě Schillerová v roce 2019 volala po navýšení věku odchodu do důchodu, s čímž ovšem tehdejší šéfka resortu práce Jana Maláčová (SOCDEM) nesouhlasila, a za osm let ve vládě také nepřišla se žádným návrhem, jak tuto situaci řešit.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Směřujeme k bankrotu, prohlásil Tlustý. Zadlužování zastaví pád vlády a progresivní daň, míní Škromach