Zaorálek: Závěr Zemanova prezidentování je chmurný. Jeho podpora je rekordně nízká

Miloši Zemanovi zbývá necelý rok jeho prezidentského mandátu. Podle Lubomíra Zaorálka (ČSSD) se hlava státu v současnosti potýká s rekordně nízkou podporou. Někdejší ministr zahraničí a kultury na to upozornil ve vysílání CNN Prima NEWS. Rovněž prozradil, co si myslí o možné prezidentské kandidatuře šéfa odborů Josefa Středuly.

„Závěr prezidentování Miloše Zemana je chmurný. Řekl bych, že jeho podpora je nyní rekordně nízká. Jeho akcie jsou dole, je to smutné,“ řekl Zaorálek ve vysílání CNN Prima NEWS. Obzvlášť pak kritizoval prezidentskou milost, kterou Zeman na jaře udělil šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi. Zaorálek v této souvislosti popřel, že by se dal Zeman stále považovat za levicového politika.

„Prezident, který se omezuje na podporu svých loajálních pomocníků? To podle mě nemá s levicovostí nic společného. Stejně tak jeho zahraniční politické postoje, tam bychom taky nic moc levicového nenašli,“ prohlásil exministr zahraničí.

Zemanovu milost pro Baláka Zaorálek přirovnal ke kontroverzní amnestii tehdejšího prezidenta Václava Klause vyhlášené 1. ledna roku 2013. Zaorálek se ve vysílání CNN Prima NEWS rovněž vyjadřoval k možné kandidatuře čerstvě znovuzvoleného předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly.

„Josef Středula by mohl být silný kandidát. Rozhodnutí je na něm. Kdyby se mu podařilo postoupit do druhého kola, mohl by vzít například Andreji Babišovi docela hodně hlasů. To, že je spojen s obranou zaměstnanců, z něj dělá zajímavou figuru. Má šanci,“ uvedl Zaorálek.

Sám Středula minulý týden označil svou kandidaturu na Hrad za „reálnou variantu“. Podpoře se těší mimo jiné od současného prezidenta. Zeman by si na Hradě uměl rovněž představit prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého, bývalou šéfku Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou či expremiéra Andreje Babiše (ANO).

Právě šéf hnutí ANO má alespoň podle průzkumů zatím největší podporu. Po něm je pak nejvíce podporován generál Petr Pavel. Prezidentské volby by se měly uskutečnit již na začátku příštího roku.

Tagy: