Tálibán se po znovudobytí Afghánistánu začíná dívat i do zahraničí. V diplomatickém hledáčku islamistů je překvapivě i Německo. Mluvčí hnutí Zabihulláh Mudžáhid prohlásil, že jsou Němci v Afghánistánu vítaní a zároveň Berlín žádá o diplomatické uznání i finanční a humanitární pomoc.
Mudžáhid poskytl rozhovor německým novinám Welt am Sonntag. „Usilujeme o pevné a oficiální diplomatické vztahy s Německem,“ uvedl mluvčí Tálibánu. Dodal také, že hnutí žádá také o finanční podporu, humanitární pomoc a spolupráci v oblastech zdravotnictví, zemědělství a vzdělání.
Nechyběly ani komplimenty. Mudžáhid připomněl, že před zhruba 100 lety udělali Němci pro Afghánistán, který byl v té době královstvím, mnoho dobrého. „Bohužel jste se pak přidali k Američanům. To je ale nyní zapomenuto,“ ujistil Mudžáhid.
Německo, podobně jako řada dalších států, po vítězství Tálibánu svoji ambasádu v Kábulu uzavřelo a velvyslance přesunulo do Kataru. Nicméně německá vláda s Tálibánem komunikuje. Mimo jiné také kvůli Afgháncům, kteří chtějí uprchnout před radikálními islamisty, ale během rychlé evakuace to nestihli.
„S táliby musíme jednoduše mluvit o způsobu, jakým můžeme ze země dostat lidi, kteří pracovali pro Německo, a dostat je do bezpečí,“ řekla v neděli podle agentury AFP Angela Merkelová. „Musíme jednat právě s nimi. Musíme odtamtud především dostat osoby, které pracovaly pro německé organizace rozvojové pomoci a cítí se v ohrožení, dodala kancléřka.
Jestli má Tálibán s námluvami u Němců šanci, je otázka. Podle spolkového ministra zahraničí Heika Maase nicméně existuje varianta, že Německo obnoví chod své diplomatické mise Afghánistánu i bez uznání tálibánské vlády. „Pokud to bude politicky možné a bezpečnostní situace to dovolí, Německo by mohlo opět mít svoje vlastní velvyslanectví v Kábulu,“ prohlásil Maas minulý týden.