V Afghánistánu přibývají zprávy o násilí vůči ženám a zástupcům sexuálních menšin. Jeden z homosexuálů se svěřil britské ITV, že ho bojovníci Tálibánu nalákali na schůzku pod záminkou, že mu pomohou dostat se ze země. Poté ho ale brutálně zbili a znásilnili.
Od doby, kdy Tálibán v polovině srpna dobyl hlavní město Kábul, de facto ovládá skoro celý Afghánistán. Zástupci radikálního islamistického hnutí ve svých vyjádřeních opakovaně slibovali, že nenastolí krutý režim, který v zemi panoval mezi lety 1996 až 2001. Ten zahrnoval mimo jiné diskriminaci ženského pohlaví a stíhání členů sexuálních menšin.
Krutovláda Tálibánu: Popravili populárního zpěváka. Jen bavil lidi, truchlí syn
Za hranice Afghánistánu prosakují další svědectví o hrůzných činech naoko umírněné vlády Tálibánu. Radikálové měli střelou do hlavy popravit populárního folkového zpěváka Fawada Andarábiho. Hnutí Tálibán totiž chystá plošný zákaz hudby.
Svědectví mnoha Afghánců z posledních dnů však naznačují, že Tálibán opět omezuje práva žen a bez milosti ubližuje homosexuálům. Někteří zástupci sexuálních menšin dokonce Tálibán přirovnávají k nacistům a obávají se, že je hnutí bude chtít všechny vyhladit.
I proto se jeden z nich chtěl dostat pryč ze země. O případném útěku si psal přes sociální sítě s dalšími lidmi, kteří předstírali, že chtějí z Afghánistánu také uprchnout. Když se s nimi ale muž sešel, ukázalo se, že šlo o bojovníky Tálibánu. Ti ho pak brutálně zbili a znásilnili. Muž se se svým příběhem svěřil britské televizi ITV a obává se, že tento útok nebude zdaleka poslední.
Zpět ke středověkým trestům?
O své bezpečí se obávají také tisíce afghánských žen. „Člověk musí žít pod nadvládou Tálibánu, aby si vůbec mohl představit, jaké peklo prožívají tamní ženy a děti. V jejich očích ženy nežijí ani nedýchají. Jsme pro ně kus masa, který je třeba mlátit,“ uvedla jedna z žen, která z Afghánistánu uprchla do Indie. Předtím jí ale bojovníci radikálního hnutí vypíchli obě oči.
Pokud se režim v Afghánistánu skutečně vrátí ke kořenům původní vlády Tálibánu z let 1996 až 2001, pak ženy a zástupci LGBT nebudou zdaleka jedinou ohroženou skupinou. Tehdy se země na základě radikální verze islámského práva šaría vrátila ke středověkým trestům v podobě bičování, kamenování, utínání končetin a veřejných poprav. Byla zakázána hudba, televize či sportovní zápasy.