Tradiční česká jména pro potomky sice nejsou pasé, rodiče ale stále častěji hledají především originalitu. Proto nejsou na matrikách ničím překvapivým jména jako Bertram, Kosma, Alexander Lucius nebo Leonidas. Jenže zapsat dítě s takovým jménem je celkem oříšek a rodiče musí počítat s tunou papírování. To by se ovšem mohlo změnit po zavedení elektronické matriky.
Na matrikách standardně vycházejí z publikace doktorky Miloslavy Knappové nazvané Jak se bude vaše dítě jmenovat. Nejnovější vydání z roku 2017 obsahuje 17 tisíc ověřených jmen.
Jenže tento seznam všem rodičům nestačí. Poslanec Tomáš Martínek (Piráti) chtěl svého syna pojmenovat Elon, musel proto doložit znalecký posudek, že jméno existuje. „Využili jsme statistiku ČSÚ, kde byl Elon uveden. Potom jsme byli překvapení na matrice, když nám bylo řečeno, že nám jméno nemohou zapsat, protože to pro ně není jasně ověřené jméno,“ říká Martínek.
Stejnou situaci řešila i zpěvačka Monika Bagárová, dceru se rozhodla pojmenovat Rumia. „Netušila jsem, že s tím může být problém, a že se to jméno musí vyhledat a mít znalecký posudek. Navíc se musí zaplatit, což nám problém nedělalo, ale v devátém měsíci už to pro mě bylo náročné vyřizování,“ vzpomíná Bagárová.
Podle poslance Ondřeje Profanta (Piráti) je tento proces vyřizování pro nastávající rodiče zbytečně náročný: „Považuji to za zvláště šikanózní. Nutí to rodiče ve šťastném období jejich života vyřizovat byrokracii. My chceme po ministerstvu vnitra, aby seznam již přiznaných jmen zveřejnilo, aby se nemusely opakovat znalecké posudky.“
Pomoci by mohl on-line seznam
Mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška uvedl, co má ministerstvo v plánu: „Navrhujeme povinné zveřejňování jmen v souvislosti se spuštěním systému eMatrika, který se připravuje. Nicméně v tuto chvíli platí to, že matrikářky používají publikaci Jak se bude vaše dítě jmenovat.“
Matrikářky by tak místo knihy mohly nahlédnout do častěji aktualizovaného on-line seznamu. Mnozí rodiče by tak ušetřili čas i peníze za posudky. „Pokud bude seznam, který ministerstvo vnitra sestaví a schválí, a bude ho mít ta matrikářka třeba on-line, tak to můžu jedině podpořit. Budu ráda, když taková změna projde, ale za předpokladu, že to bude kvalitně zpracovaný pozměňovací návrh,“ řekla CNN Prima NEWS poslankyně Helena Válková (ANO).
V České republice jsou nadále dva tábory – jedněm je jedno, jaké si kdo vybere jméno pro své dítě, zatímco druzí jsou zásadně pro tradiční česká jména. Právě zastánce tradice potěší statistika z loňského roku. Nejvíce se v loni narodilo Elišek a Jakubů. Nejde ale o žádné překvapení. Jméno Eliška patří totiž mezi nejpopulárnější česká jména již pátým rokem. Na dalších místech najdeme Annu a Adélu. A v případě chlapců to jsou Jan a Tomáš.