PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Petr Arenberger, Vojtěch Mucha, Danuše Nerudová, Zdeněk Pohlreich - 9.5. v 11:59
Kdo může a chce jet na dovolenou, ať se registruje na očkování, apeloval v nedělní Partii na CNN Prima NEWS ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Lidé s ukončeným očkováním podle něj budou mít při cestování velkou výhodu. Mladší ročníky zatím ale k vakcínám nemají přístup.
„Kdo chce vycestovat do zahraničí, tak mu v některých zemích bude stačit jedna dávka očkování a uplynutí nějaké lhůty. Ale může se stát, že by se teoreticky vyžadovaly dvě dávky,“ řekl Arenberger. Podle něj by se přeočkování dvěma dávkami nemuselo stihnout během července, kdy lidé chtějí na dovolenou.
Babiš tvrdí, že vylučuje diskriminaci neočkovaných. Dvojí metr už přitom funguje
Lidé bez očkování na covid nebudou diskriminovaní, tvrdí premiér Andrej Babiš (ANO). Dvojí metr pro neočkované přitom už v praxi funguje. A to navíc ve chvíli, kdy někteří lidé v Česku zatím nemají na vakcínu nárok.
„Proto apeluji, třeba i kvůli cestování, aby si lidé očkování co nejdříve zařídili,“ vysvětlil Arenberger. Už nyní mají očkovaní úlevy. Například při návratu ze zemí, které česká vláda považuje za velmi rizikové, nemusejí do 5denní karantény.
Problém je, že řada lidí zatím neměla možnost se k očkování dostat. Teprve ve středu by se mohla otevřít registrace k očkování pro lidi ve věku od 45 let. Během května by se mohla otevřít registrace pro věkovou kategorii 40 až 44 let. Mladší ročníky se zřejmě budou moci registrovat až od června.
Arenberger odmítl, že by šlo o dvojí metr. „Není to diskriminace. Starší lidé nemocí více trpěli, dostávali se snadno na JIP,“ vysvětloval ministr zdravotnictví, proč dostaly přednost starší ročníky.
Premiér Babiš diskriminaci vylučuje
Diskriminaci v týdnu vyloučil i premiér Andrej Babiš. „Tři kritéria budou mít stejnou váhu. To je očkování proti nemoci COVID-19, negativní PCR nebo antigenní test a prodělání nemoci v posledních 90 dnech,“ řekl Babiš během čtvrtečních interpelací ve Sněmovně.
„Uznáváním všech tří možností vylučujeme diskriminaci neočkovaných. Bude to v digitální, ale i papírové podobě,“ prohlásil během interpelací, když mluvil o chystaném covid passu. Tedy aplikaci, která vzniká na půdě Evropské unie a má umožnit cestování. Hotová by měla být do konce června.
Jak už CNN Prima NEWS upozornila, v praxi ale dvojí metr zatím funguje, a to zejména u zmiňovaného cestování a povinné karantény.
Například po návratu ze Slovenska, Itálie či Španělska byste měli jít do pětidenní izolace. Pátý den musíte na PCR test a zůstat doma, dokud nebudete mít negativní výsledek.
„Do doby předložení negativních výsledků testu se na cestující vztahuje povinná karanténa/samoizolace (omezení volného pohybu),“ stojí na stránkách ministerstva zahraničí. Seznam rizikových zemí najdete na webu ministerstva zahraničí.
Výjimku však mají lidé s ukončeným očkováním. „Osoby, kterým byl vystaven certifikát o provedeném očkování proti onemocnění COVID-19 před svým návratem do ČR ze zemí s vysokým rizikem nákazy, pouze vyplňují příjezdový formulář,“ stojí na webu ministerstva. Podmínkou je, aby od ukončení očkování uběhlo nejméně 14 dní.
Petr Arenberger Zdroj: CNN Prima NEWS