Česko se i přes některé jednorázové dodávky léků z poslední doby dál potýká s nedostatkem. Problémy se podle exministra zdravotnictví Romana Prymuly týkají ale celé Evropy. Nyní už ministerstvo dělá to, co by mělo. Otázkou ale je, co mělo dělat před několika měsíci, řekl k tomu epidemiolog v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Podle Prymuly může za nedostatek léčiv chyba v plánování.
„Celá Evropa je v poměrně smutné situaci. Jednotlivé komerční subjekty zřejmě neočekávaly tak vysokou spotřebu, takže teď dochází k tomu, že se překupují antibiotika z evropských i mimoevropských závodů, ale zatím se stále nedaří získat adekvátní objemy,“ popsal aktuální situaci Roman Prymula.
Bývalý ředitel královéhradecké fakultní nemocnice očekává, že stávající situace s nedostatkem některých léků jen tak nezmizí. Může za to prý přístup některých států. Je podle něj také zřejmé, že se zaspalo na všech stranách, nejen v Česku.
„Z Řecka se nesmí vyvážet asi 500 molekul na výrobu léků, což je poměrně vysoké číslo. Německo se rozhodlo zvýšit ceny úhrad za nedostatkové léky asi na 150 procent. To povede k tomu, že exportéři tato léčiva přestanou vyvážet z Německa, což je záměr tamní vlády,“ přiblížil řešení, ke kterým některé země přistoupily.
„Naše vláda se intenzivně snaží léky nakoupit. Teď už tedy dělá to, co by měla. Otázkou je, co se mělo dít před třemi měsíci,“ poznamenal. Stát měl totiž podle Prymuly už tehdy odhadnout, že některých medikamentů nebude dostatek a jejich dodání řešit včas.