Dva tisíce býků uvězněných na počátku loňského roku ve Středozemním moři. Desetitisíce zvířat, která byla uvězněna na moři kvůli zablokovanému Suezskému průplavu. To jsou jen dva z příkladů, které uvádějí ochránci zvířat na podporu zákazu dlouhých transportů živých zvířat na území Evropské unie a jejich vývozu z ní. Petici směřující k evropským poslancům podepsalo již více než devět set tisíc lidí.
Každý rok přejede území Evropské unie po zemi, vzduchem či po moři více než miliarda zvířat určených na porážku. Ochránci zvířat z organizací FOUR PAWS, Compassion in World Farming, WeMove Europe a Animals International upozorňují na kruté podmínky, ve kterých jsou tato zvířata převážena. Mnohá z nich jsou transportována dlouhé hodiny bez přestávky a po cestě žízní a hladoví. Na cestách mnohdy stráví i celé týdny. „Nevhodný způsob převozu často vyústí ve vážná zranění a krutou smrt. Dokonce i březí krávy jsou prodávány jakožto chovná zvířata a jsou převáženy po mnoho dní tisíce kilometrů daleko. Během transportů opakovaně dochází k předčasným porodům. Mnohé země určení neurčují standardy welfaru zvířat,“ uvádí v prohlášení organizace FOUR PAWS, jež vyzývá ke změně transportních pravidel a okamžitému řešení prohřešků proti welfaru zvířat.
Tohle je loď plná zvířat. 🚢 🐄 🐄 🐄 Desítky tisíc ovcí, prasat, skotu na ní tráví dny až týdny při nekonečných převozech....
Posted by Compassion in World Farming Česko on Wednesday, January 12, 2022
Zástupci všech čtyř organizací petici včera předložili europoslankyni Tilly Metz. Již příští týden zde má dojít ke stěžejnímu hlasování týkajícího se přepravy zvířat v EU i mimo ni. Na konci loňského roku odhlasoval parlamentní výbor vyšetřující ochranu zvířat během přepravy doporučení, která jen vyžadují přísnější kontroly stávajících pravidel. To je podle ochránců zvířat málo – je potřeba zakázat vývoz zvířat do třetích zemí a zpřísnit veškerá opatření, požadují svorně.
„Devět set tisíc evropských občanů vysílá prostřednictvím naší petice jasný vzkaz Evropské unii, že tyto dlouhé a zbytečné cesty způsobují hospodářským zvířatům utrpení a měly by být zakázány,“ říká Olga Kikou, ředitelka Compassion in World Farming EU. „O vývozu živých zvířat se hodně mluvilo, ale já jsem při svém pobytu ve třetích zemích žádnou změnu v tom, jak se zachází s evropskými zvířaty, neviděl. Tento obchod nejde vylepšit. Nemůže být humánní. Musí se jednou provždy ukončit,“ říká Gabriel Paun, ředitel Animals International. 17. ledna se příznivci zákazu dálkové přepravy v celé Evropě zúčastní twitterové bouře, aby toto poselství posílili před hlasováním na plenárním zasedání, které se bude konat 20. ledna.