ZPRÁVY PLUS - 7.10. v 09:30
Výnosy z mimořádné daně, kterou vláda chystá, státnímu rozpočtu pomohou. Přesto se jedná o drahé opatření, kterým si pouze kupujeme čas. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl poslanec Jan Skopeček (ODS). Opoziční poslanec Patrik Nacher (ANO) souhlasil a ocenil, že je Skopeček konzistentní.
„Zastropování cen energií je velmi drahý špás, drahé opatření. Zároveň ale souhlasím, že výnosy z daně z mimořádného zisku pomůžou. Stát tyto peníze potřebuje, protože náklady související s energetickou krizí a vysokou mírou inflace jsou obří. Jestli nechceme veřejné finance destruovat, tak jakákoliv koruna do státního rozpočtu pomůže,“ uvedl Skopeček.
Zároveň ale vzkázal, že je třeba si uvědomit, že zastropování cen je opatřením, které neřeší příčiny dnešního stavu vysokých cen energií. „Řeší symptomy, oddaluje krach firem a pád domácností do pasti chudoby. Není to tak, že bychom zastropovali a mohli si říci, že na další roky máme energetickou krizi vyřešenou. Pouze si kupujeme za velmi drahé peníze čas, abychom jednu zimu vydrželi,“ mínil.
Musíme se chovat racionálněji
Je toho názoru, že pokud něco systémově s trhem s energiemi neuděláme, tak budeme v dalších letech otázku zastropování řešit znovu. „A budeme se ptát, kde na něj vezmeme. Koupili jsme si čas zastropováním, ale v celé Evropě musíme řešit, jak se chovat k energetice racionálněji než v letech minulých,“ uzavřel Skopeček.
S jeho slovy souhlasil i Nacher. „Vidím to stejně a oceňuji, že je v tomto kolega Skopeček konzistentní – ohledně daně z mimořádného zisku. Je dobře, že jsou politici konzistentní, jejich stálost zvyšuje důvěru,“ vzkázal s tím, že nemá proti čemu z výroků Skopečka oponovat. Osobně by navíc očekával, že Síkela například v televizi vystoupí a princip zastropování vysvětlí.
„Princip je špatně konstruován. Zastropovat by se mělo u výroby aby, když je cena vyšší, se jednalo s výrobci a vše se mohlo pohlídat. Míra zastropování je špatně a zbytečně vysoko. Souhlasím s kolegou, že se jím řeší jen následek. Příčinou je energetický mix, abychom zreálnili zelenou politiku na Green Deal, obchodování s emisními povolenkami a co s tím. To je věc, kterou je třeba vyřešit, byť se může jednat o kousnutí do kyselého jablka,“ uzavřel a zdůraznil, že nemůžeme řešit následky.
Jaké parametry bude mít daň z mimořádného zisku? A jak mohou reagovat banky? Dozvíte se ve videu výše.