Zatočím s dvojí kvalitou, sliboval loni Babiš. Zákon ještě neprošel Sněmovnou

Babiš sliboval, že zatočí s dvojí kvalitou potravin. Zatím se to nestalo

Je to přesně rok od doby, kdy premiér Andrej Babiš (ANO) vyrazil na nákupy do Německa a zjistil, že v tamních rybích prstech je víc masa než v těch českých, nebo že německá Coca-cola má míň cukru. „Budu to řešit nadoraz,“ holedbal se premiér v květnu 2019, kdy se konala kampaň k evropským volbám. Výsledek po roce slibovaného boje? Vládní novely zákonů, které měly s dvojí kvalitou potravin zatočit, ještě ani neprošly Sněmovnou.

Babiš vyrazil do Německa před evropskými volbami v květnu 2019 a provedl vlastní test dvojí kvality potravin. „Jo, fakt jsme tam vyrazili. Česko, Německo. Tři řetězce. Lentilky, Coca-cola, Fanta, rybí prsty. Teď se ukáže, které potraviny se liší, a které jsou stejné,“ říkal Babiš ve videu.

Horší kvalita potravin a výrobků prodávaných v Česku byla před volbami do Evropského parlamentu tématem většiny politických stran.

„Čau lidi! Určitě čtete všude v novinách o dvojí kvalitě potravin. My nechceme, aby naše země byla popelnice Evropy. Proto naše vláda přichází s opatřením české legislativy, abychom napravili to, co jsme v Bruselu neprosadili. Všichni se mě ptají, proč to teď řeším. Když já něco řeším, tak to řeším nadoraz a řeším to pořádně,“ vysvětloval tehdy premiér.

Rozčiloval se, že není důvod, aby Češi kupovali rybí prsty, ve kterých je míň rybího masa než v těch německých. „Nepřijatelné. Budeme za to bojovat. Nejsme občané druhé kategorie,“ tvrdil Babiš.

Stejný obal, kvalita různá

Vláda tři dny před volbami (20. května 2019) přijala dvě novely zákonů, které měly dvojí kvalitě potravin a výrobků zabránit. Šlo o novelu zákona o potravinách z pera ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) a novelu zákona o ochraně spotřebitele, kterou připravil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Obě ve zkratce zakazují, aby se v České republice prodávaly potraviny a zboží, které mají stejné obaly jako v zahraničí, ale kvalita je rozdílná. Za porušení má obchodníkům hrozit až padesátimilionová pokuta.

Uběhl rok a předloha ani neprošla Sněmovnou. Momentálně se nachází ve druhém čtení. „Očekával bych, že pokud to pro hnutí ANO bylo zásadní téma, vyvinou větší tlak na to, aby to bylo schváleno. Ale holt bylo před volbami a potřebovali silné téma, které rezonovalo,“ sdělil CNN Prima NEWS poslanec zemědělského výboru Radek Holomčík (Piráti).

Dvojí kvalita bylo téma číslo jedna. Před volbami

„Tento problém je bohužel klasickým příkladem tématu, které žije jen před volbami, kdy je využito pro politický marketing. Navíc v tomto případě to bylo marketingově dobře vybrané téma, protože se týká úplně každého jedince,“ komentoval pro CNN Prima NEWS politolog Metropolitní univerzity Praha Petr Just.

Z dvojí kvality potravin se podle něj stalo vedle migrace jedno z největších tuzemských témat evropských voleb. „Ale zatím se zdá, že po volbách do Evropského parlamentu utichlo, minimálně na domácí scéně,“ podotkl Just.

Paradoxní podle politologa je, že politička Olga Sehnalová, která se z českých europoslanců tomuto tématu jako jediná věnovala dlouhodobě a soustavně nejen před volbami, se do europarlamentu nedostala.

Ministr zemědělství Toman redakci CNN Prima NEWS řekl, že mu vadí, že zákon ještě není schválený. „Ale kvůli koronaviru došlo ke zdržení více zákonů a je jasné, že bylo třeba přednostně projednat jiné zákony. Věřím, že se zákaz dvojí kvality stihne projednat co nejdříve a konečně vejde v platnost,“ sdělil Toman. Premiér ani ministr Havlíček na dotaz nereagovali.

Tagy: