Zatykač na izraelského premiéra Netanjahua
Rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) ohledně zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua považuje premiér Petr Fiala (ODS) za nešťastné. Na sociální síti X uvedl, že oslabuje autoritu ICC v jiných případech.
Mezinárodní trestní soud ve čtvrtek vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a izraelského exministra obrany Joava Galanta, a to kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy. Netanjahu i někteří další izraelští politici rozhodnutí označili za antisemitské.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Šéf pražského ANO zaútočil na Hřiba snímkem bezdomovce v metru. Jste ubožák, reagují lidé
Haagský soud, který není součástí OSN a jehož jurisdikci neuznává Izrael ani Spojené státy, Rusko nebo Čína, vydal také zatykač na bývalého šéfa vojenského křídla palestinského hnutí Hamás Muhammada Dífa, který ale podle izraelské armády už nežije. Soud nicméně uvedl, že „dál bude sbírat informace“ o jeho možné smrti.
Český premiér Petr Fiala (ODS) prostřednictvím své mluvčí nejprve sdělil, že rozhodnutí nebude komentovat. Později se ale vyjádřil na sociální síti X. „Nešťastné rozhodnutí ICC oslabuje autoritu v jiných případech, když dává na stejnou úroveň zvolené představitele demokratického státu a předáky islamistické teroristické organizace,“ napsal.
Za nešťastné označila rozhodnutí také česká ministryně obrany Jana Černochová. I podle ní takový krok oslabuje autoritu tohoto soudu v jiných případech.
Podobně se vyjádřil i ministr zahraničí Jan Lipavský. „Stavět na stejnou úroveň teroristu a toho, kdo proti němu brání svoji zemi, mi nepřijde správné. Také se tím snižuje důvěryhodnost soudu, který takové zatykače vydal. Nadále však platí, že Česko bude vždy prosazovat dodržování mezinárodního práva,“ napsal Lipavský na sociální síti X.
Ministerstvo zahraničí uvedlo, že jeho postoj je stále stejný. „Česko dodržuje a bude dodržovat naše mezinárodněprávní závazky. V případě mezinárodních zatykačů koná státní zastupitelství a policie, nejde o politické rozhodnutí. Žijeme v právním státě,“ řekl mluvčí české diplomacie Daniel Drake.
Kolaja: Závažné zločiny je třeba vyšetřit
Naopak podle bývalého pirátského europoslance Marcela Kolaji je postup ICC dobrou zprávou. „Používání vyhladovění civilistů jako válečného nástroje, úmyslné způsobení velkého utrpení a úmyslné zabití nebo vraždy jsou závažné zločiny, které je třeba důkladně prošetřit a vyvodit důsledky,“ uvedl na síti X.
Lidovecký poslanec a předseda meziparlamentní skupiny ČR-Izrael Jan Bartošek na síti X označil rozhodnutí ICC vydat zatykač na Netanjahua a Galanta za neuvěřitelný právní akt, protože se týká demokraticky zvoleného premiéra suverénní země. „ICC tak přispěl k celkové atmosféře nejistoty současného světového uspořádání,“ podotkl.
Soud podle něj staví na stejnou úroveň teroristy s legálně zvolenými státními představiteli, což může v praktické rovině jen povzbudit teroristická hnutí na celém světě. Vyzval vládu a ministerstvo zahraničí, aby Česko zvážilo dočasně pozastavit svou účast ve Shromáždění smluvních stran, a doporučil pozastavit český finanční příspěvek na chod ICC.
Netanjahuovi a Galantovi by mělo hrozit zatčení, pokud navštíví některou z více než 120 zemí, které jsou signatáři Římského statutu ICC a mezi nimiž je i Česká republika. Pokud ale některá země zatykač nenaplní, hrozí jí za to podle webu The Times of Israel v podstatě jen slovní výtka.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Smrtelné pole hřbitovem ruských obrněnců. Ukrajina zabarikádovala Kurskou oblast minami