reklama

Závody ve vyhledávání lidí v sutinách: Některým psům stačilo pár vteřin

Výbuch v domě, zemětřesení nebo třeba pátrání po ztracených lidech. Právě v těchto mimořádných situacích často nastupují do akce kynologové se svými speciálně vycvičenými psy. Vyhledávání zavalených lidí v sutinách v sobotu nacvičovali na Litoměřicku. Podpořit své kolegy přijel také hasič, který pomáhal se svým psem ve výbuchem zničeném Bejrútu.

reklama

Kynologická záchranářka Dagmar svoji sedmiletou fenku holandského ovčáka Beatrix intenzivně cvičí na vyhledávání lidí v sutinách. „Už to má načichané, už ví, co má hledat, ale každá sutina, každá plocha je jiná a všude je něco, co se ten pes musí naučit,“ prohlásila Dagmar Kopencová.

Několik tun zdiva a cihel v areálu bývalé Olejny v severočeských Lovosicích museli psi prohledávat kousek po kousku. Na průběh dohlíželi profesionální komisaři. „Dalo se to proběhat za deset minut. Ten pes věděl o všech nálezech, co tam jsou,“ uvedla Kopencová.

Speciálně vycvičení psi pro vyhledávání lidí v sutinách reagují na lidskou pachovou stopu. Velkou roli při jejich pátrání hraje hlavně počasí. „Terén je pro psa náročný vždycky, když je vedro,“ přiblížila kynoložka.

Podobné je to v zimě nebo při velkém dešti, lidský pach potom pes velmi těžko rozezná. To dobře zná i hasičský kynolog Pavel Málek s fenkou Yetti, kteří začátkem srpna propátrávali trosky po výbuchu v libanonském Bejrútu.

„Tam byly ty plochy mnohem větší na propátrání, ale toho sutinového prostoru tam nebylo tolik jako třeba tady. Počasí je ale naprosto totožné, všichni tady padáme pomalu na pusu, je strašné dusno, vlhko, docela mi to připomíná nasazení v Bejrútu,“ svěřil se Málek.

Strategie pro vyhledávání lidí mají kynologové různé. „Používám píšťalku, takže v případě, že mi opustí prostor, zapískám, on se vrací zpátky a jinak ho nechávám pracovat tak, jak potřebuje. Popřípadě když vidím nějaké místo, které neprohledává nebo tam nechce jít samotná, tak se ji snažím nasměrovat,“ popsal probíhající zásah Málek.

Jakmile pes zachytí stopu nebo nalezne člověka v sutinách, zaštěká. „Já tím poznám, že mi pes značí, kde ten figurant nebo ta osoba je,“ doplnila organizátorka soutěže a kynoložka Lucie Čeňková.

Sobotní závod se uskutečnil na počest kynologické záchranářky Petry Fraňkové, která i se psem Charliem loni zemřela při dopravní nehodě v Praze.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci
Koronavirus

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci

Vláda se zatím neshodla na protikoronavirových opatřeních ve školství, a je tak otázkou, k čemu se odborníci přikloní. Jak ale uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, se šéfem resortu školství Robertem Plagou by šel do konfliktu nerad . Chápe také, že roušky nebo testování ve školách by nemusely být komfortní. Nerad by ale opakoval černý scénář, dodal v Hlavních zprávách CNN Prima NEWS.

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor
Rádce

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor

Ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších menších alternativních dodavatelů způsobilo starosti zhruba milionu českých zákazníků. Ti mnohdy nevědí, zda přijdou o elektřinu a plyn, jak si najít dodavatele nového a kolik je vlastně budou energie nově stát. Redakce CNN Prima NEWS proto připravila stručný návod, jak při ztrátě dodavatele najít adekvátní náhradu a finančně se z toho nezhroutit.

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Reportáž z hospod. Velká část personálu odmítá očkování, prý není třeba

Je to paradox, který nikdo neřeší. Zatímco hlavní hygienička chce neočkovaným zkomplikovat návštěvy restaurací, kaváren či klubů, personál očkován být nemusí. A jak dokazuje následující reportáž, například v Ostravě většinou ani není. „Očkovat se nenechám, vakcíně nevěřím, je moc narychlo vyvinutá,“ říká číšnice Martina Mezey z Caffe Trieste v Ostravě. Právě v tomhle městě přitom žije šéfka hygieniků Pavla Svrčinová, která vytrvale propaguje očkování.

Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?

Trestní stíhání kvůli dotaci na penzion, výhružný dopis pro Jaroslava Kuberu či chybějící bezpečnostní prověrka. To jsou jen příklady kontroverzí spojených s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Tomu teď navíc přibylo „na účet“ také zatajování zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Ten podle lékařů z vojenské nemocnice není schopen vykonávat pracovní povinnosti a Mynář to věděl. Přesto o tom neinformoval ani nejvyšší ústavní činitele, ani veřejnost.

Masivní požár v Praze: Kouř byl vidět na kilometry. Škody půjdou do stovek milionů

Aktualizováno

V pražských Malešicích hořela ve středu odpoledne spalovna, ta bude minimálně ve čtvrtek mimo provoz. Na místo dorazil i primátor města Zdeněk Hřib (Piráti). Do ulice Průmyslová vyjelo velké množství jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Kouř bylo vidět z mnoha částí hlavního města. Odhad škod se pohybuje v řádech stovek milionů korun.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama