reklama

Závody ve vyhledávání lidí v sutinách: Některým psům stačilo pár vteřin

Výbuch v domě, zemětřesení nebo třeba pátrání po ztracených lidech. Právě v těchto mimořádných situacích často nastupují do akce kynologové se svými speciálně vycvičenými psy. Vyhledávání zavalených lidí v sutinách v sobotu nacvičovali na Litoměřicku. Podpořit své kolegy přijel také hasič, který pomáhal se svým psem ve výbuchem zničeném Bejrútu.

reklama

Kynologická záchranářka Dagmar svoji sedmiletou fenku holandského ovčáka Beatrix intenzivně cvičí na vyhledávání lidí v sutinách. „Už to má načichané, už ví, co má hledat, ale každá sutina, každá plocha je jiná a všude je něco, co se ten pes musí naučit,“ prohlásila Dagmar Kopencová.

Několik tun zdiva a cihel v areálu bývalé Olejny v severočeských Lovosicích museli psi prohledávat kousek po kousku. Na průběh dohlíželi profesionální komisaři. „Dalo se to proběhat za deset minut. Ten pes věděl o všech nálezech, co tam jsou,“ uvedla Kopencová.

K tématu

Speciálně vycvičení psi pro vyhledávání lidí v sutinách reagují na lidskou pachovou stopu. Velkou roli při jejich pátrání hraje hlavně počasí. „Terén je pro psa náročný vždycky, když je vedro,“ přiblížila kynoložka.

Podobné je to v zimě nebo při velkém dešti, lidský pach potom pes velmi těžko rozezná. To dobře zná i hasičský kynolog Pavel Málek s fenkou Yetti, kteří začátkem srpna propátrávali trosky po výbuchu v libanonském Bejrútu.

„Tam byly ty plochy mnohem větší na propátrání, ale toho sutinového prostoru tam nebylo tolik jako třeba tady. Počasí je ale naprosto totožné, všichni tady padáme pomalu na pusu, je strašné dusno, vlhko, docela mi to připomíná nasazení v Bejrútu,“ svěřil se Málek.

Strategie pro vyhledávání lidí mají kynologové různé. „Používám píšťalku, takže v případě, že mi opustí prostor, zapískám, on se vrací zpátky a jinak ho nechávám pracovat tak, jak potřebuje. Popřípadě když vidím nějaké místo, které neprohledává nebo tam nechce jít samotná, tak se ji snažím nasměrovat,“ popsal probíhající zásah Málek.

Jakmile pes zachytí stopu nebo nalezne člověka v sutinách, zaštěká. „Já tím poznám, že mi pes značí, kde ten figurant nebo ta osoba je,“ doplnila organizátorka soutěže a kynoložka Lucie Čeňková.

Sobotní závod se uskutečnil na počest kynologické záchranářky Petry Fraňkové, která i se psem Charliem loni zemřela při dopravní nehodě v Praze.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat

Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat

Za pátek do 18:00 zatím v Česku přibylo 6770 případů koronaviru, v pátek před týdnem to bylo do večera o 1300 víc. Nakaženo je nyní téměř 183 000 lidí. Počet úmrtí s koronavirem přesáhl 3000, tisíc zemřelých přibylo za necelý týden. V nemocnici je 7281 lidí s covidem, z nich 998 ve vážném stavu. Ve čtvrtek laboratoře provedly 38 945 testů, zhruba stejně jako ve středu. Podíl pozitivních mezi testovanými se drží nad 33 procenty.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

S rostoucími počty nakažených lze postupně stále jasněji pozorovat, že příznaky nemoci COVID-19 jsou ve velkém počtu případů jasně rozpoznatelné od klasické chřipky či jiných respiračních onemocnění. Specifická je například ztráta chuti a čichu. Naopak rýma mezi hlavní příznaky covidu nepatří. Člověk by měl zpozornět především při zvýšené teplotě.

reklama
Uvolňování není v žádném případě na stole, shodli se odborníci. Hrozí naopak zpřísnění
Vítěz Velké pardubické Hegnus je trochu porcelánový. Ale hodně chce, říká trenér Holčák
Božský Diego Maradona slaví 60. narozeniny. Ampulka s jeho krví zamířila do kostela
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Faltýnek po příletu utíkal novinářům. Jsem zločinec, odstřelte mě před národem, řekl
Do Bečvy unikl nikl. Zvýšená přítomnost kyanidů se tentokrát neprokázala, uvedla ČIŽP
Další články
reklama
reklama