To, že Německo i navzdory energetické krizi přistoupilo k zavření své poslední jaderné elektrárny, je nejhorším rozhodnutím země za posledních deset let. Ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS z europarlamentu ve Štrasburku to prohlásil místopředseda ODS Alexandr Vondra. Europoslanec Ivan David (SPD) poznamenal, že kvůli kroku západních sousedů budou trpět mimo jiné i Češi.
Podle Vondry Češi musí dělat pravý opak než Němci, jelikož se bez jádra neobejdou. Europoslanec konstatoval, že se jemu a skupině podobně smýšlejících politiků podařilo obnovit jadernou platformu. „Docílili jsme toho, že v taxonomii už jádro není znevýhodněné proti ostatním zdrojům. Chceme ale, aby bylo zvýhodněné – stejně tak jako obnovitelné zdroje, protože bez jádra to nedáme. Potřebujeme budovat nové reaktory,“ pronesl Vondra.
Německou strategii zavřít jaderné elektrárny považuje za špatnou. „Je to nejhloupější rozhodnutí země za několik posledních let. Možná i deset let,“ komentoval Vondra.
Jako „ne úplně rozumný krok“ to vidí i jeho kolegyně z europarlamentu Markéta Gregorová (Piráti). Na druhou stranu doplnila, že když se k němu Německo odhodlalo, tak je na konec jaderných elektráren zjevně připravené. Podle Gregorové již drtivou většinu elektřiny zvládá tvořit z jiných zdrojů.
ČTĚTE TAKÉ: Benda s cigaretou vyvolal poprask v letadle. Kapitán hrozil nouzovým přistáním v Kambodži
„Byli na sebe trošku přísnější a ambicióznější, ale myslím si, že v dlouhodobém výhledu a s ohledem na to, že Evropská unie směřuje směrem k obnovitelným zdrojům energie, nad výdělkem nezapláčou,“ řekla ve vysílání CNN Prima NEWS Gregorová. Zároveň ale dodala, že sama by jaderné elektrárny „rozhodně nezavírala“.
David: Němci konali pod vlivem ideologie
Konec německých jaderných elektráren byl učiněn představiteli země „pod vlivem ideologie“, prohlásil europoslanec Ivan David. Politik z SPD má za to, že rozhodnutí způsobí obtížnější sociální situaci, která se dotkne i Čechů. „Je to celý řetězec příčin a my tím budeme trpět,“ komentoval rozhodnutí Němců David.
Kritická byla i místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO). Té vadí, že s takto významným krokem Němci přišli v době, kdy se Evropa odstřihává od ruského plynu či ropy. „To hlava člověku nebere,“ řekla ve speciálním vysílání přímo ze Štrasburku zákonodárkyně.
Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) na Charanzovou navázal, že v této věci musí čeští politici v europarlamentu postupovat společně. Připomněl, že Německo má v plánu nahradit jaderné elektrárny těmi uhelnými a plynovými. „To je samozřejmě riziková věc s ohledem na to, že by měla stoupat cena energií,“ popsal lidovecký politik.
Šéfka KSČM Kateřina Konečná stočila debatu od Němců na Čechy. „Víme, že budeme potřebovat ne jeden, ale dva nebo tři nové bloky jaderných elektráren, ale také víme, že k tomu budeme potřebovat souhlas tady z (Evropské) komise,“ zmínila Konečná s dovětkem, že právě v této věci se můžou čeští europoslanci shodnout.