reklama

Zažíváme pocit euforie, může ale přijít zklamání, varuje psycholog Ptáček

Rozvolňování opatření a mírný optimismus v médiích lákají Čechy do restaurací, chodit bez roušky a žít původním režimem. Co prožívá lidská mysl v tomto období a jak se obrnit vůči krizi, zodpověděl profesor a psycholog Radek Ptáček.

reklama

Do současné doby byla podle Ptáčka lidská psychika v takzvaném nabuzení, kdy si mnozí psychické problémy nepřipustili. „Rozvolňováním začíná u lidí pocit euforie, kdy se těší na nový start. Pokud ale nebude něco fungovat tak, jak si přáli, může poté přijít pocit zklamání,“ varuje profesor a psycholog Radek Ptáček.

Čechům podle něj chyběl především osobní kontakt s přáteli. „Projít se venku bez roušky nebo navštívit restauračních zařízení nyní lidé vnímají jako velké uvolnění,“ myslí si Ptáček. Tato situace má vliv samozřejmě i na psychiku. „Lidé mají tendence se chovat jako ostatní,“ doplňuje Ptáček s tím, že rozvolňováním získávají zpět osobní svobodu.

Problémy teprve mohou nastat

Dva měsíce značného omezení zasáhlo bezpochyby i partnerské vztahy. „Například vztah, který byl ještě před krizí dobrý, se mohl zlepšit a partneři se mohli více semknout. Naopak ti, kteří měli už před pandemií koronaviru problémy, vedl intenzivnější kontakt partnerů až k jeho rozpadu, což potvrzují zahraniční studie,“ míní Ptáček.

Obrnit se vůči problémům však nejde. „Je to vše o podstatě jednotlivého člověka. Pokud člověk vstupoval do krize jako stabilní, posílilo ho to, naopak zranitelného ještě více oslabilo, stejně jako u vztahů,“ říká Ptáček a dodává, že se tyto problémy teprve projeví. Podotýká ale také, že zamezit nepříjemným věcem kolem sebe lze jedině s optimismem.

Tagy: vztahy psychika psycholog socializace rozvolňování opatření Radek Ptáček euforie

Další hlavní zprávy

Byznys

Bude mít Česko další státní banku? Nutnost, říká Alena Schillerová

Bude mít Česko další státní banku? Nutnost, říká Alena Schillerová

Ministryně financí Alena Schillerová plánuje založit státní banku po vzoru německého KfW. O záměru šéfky státní kasy informoval Deník N. Schillerovou k tomu vede zkušenost se zpracováním žádostí firem o státní finanční pomoc v průběhu koronavirové krize. Nebyl by to přitom první bankovní dům, který ve svých rukou drží český stát.

Koronavirus

Hygienička: Pokud je dítě na táboře, v ČR musí být přítomen i zákonný zástupce

Hygienička: Pokud je dítě na táboře, v ČR musí být přítomen i zákonný zástupce

O tomto víkendu se naplno rozbíhá sezóna dětských táborů. I ty letos poznamenala koronavirová krize. Jak hlásí mnozí vedoucí, dětí oproti loňsku jim ještě přibylo, protože lidé rušili dovolené v zahraničí a posílali náhradou děti právě na tábory. Hygienici už také vyrazili na kontroly, letos samozřejmě i se zaměřením na dodržování zvýšených hygienických požadavků kvůli prevenci nákazy koronavirem, jak potvrdila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých, Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Marie Nosková.

reklama
Prezidentské volby rozhoduje jen několik států USA. Jak tyto swing states fungují?
reklama
reklama
Japonsko má revoluční rychlovlak šinkansen, může jet i při zemětřesení

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Milion chvilek volá po společné opoziční stínové vládě. Nejde to, reagují politici
Šikana mezi vězni: Odsouzenému ostatní propichují ušní bubínky nebo strhávají nehty
Černý pátek na českých silnicích: Následkem nehod zemřelo šest lidí, letos nejvíce
Další články
reklama
reklama