reklama

Zažíváme pocit euforie, může ale přijít zklamání, varuje psycholog Ptáček

Rozvolňování opatření a mírný optimismus v médiích lákají Čechy do restaurací, chodit bez roušky a žít původním režimem. Co prožívá lidská mysl v tomto období a jak se obrnit vůči krizi, zodpověděl profesor a psycholog Radek Ptáček.

reklama

Do současné doby byla podle Ptáčka lidská psychika v takzvaném nabuzení, kdy si mnozí psychické problémy nepřipustili. „Rozvolňováním začíná u lidí pocit euforie, kdy se těší na nový start. Pokud ale nebude něco fungovat tak, jak si přáli, může poté přijít pocit zklamání,“ varuje profesor a psycholog Radek Ptáček.

Čechům podle něj chyběl především osobní kontakt s přáteli. „Projít se venku bez roušky nebo navštívit restauračních zařízení nyní lidé vnímají jako velké uvolnění,“ myslí si Ptáček. Tato situace má vliv samozřejmě i na psychiku. „Lidé mají tendence se chovat jako ostatní,“ doplňuje Ptáček s tím, že rozvolňováním získávají zpět osobní svobodu.

Problémy teprve mohou nastat

Dva měsíce značného omezení zasáhlo bezpochyby i partnerské vztahy. „Například vztah, který byl ještě před krizí dobrý, se mohl zlepšit a partneři se mohli více semknout. Naopak ti, kteří měli už před pandemií koronaviru problémy, vedl intenzivnější kontakt partnerů až k jeho rozpadu, což potvrzují zahraniční studie,“ míní Ptáček.

Obrnit se vůči problémům však nejde. „Je to vše o podstatě jednotlivého člověka. Pokud člověk vstupoval do krize jako stabilní, posílilo ho to, naopak zranitelného ještě více oslabilo, stejně jako u vztahů,“ říká Ptáček a dodává, že se tyto problémy teprve projeví. Podotýká ale také, že zamezit nepříjemným věcem kolem sebe lze jedině s optimismem.

Tagy: vztahy psychika psycholog socializace rozvolňování opatření Radek Ptáček euforie

Další hlavní zprávy

Politika

Česko může vést vláda až pěti stran. Slovákům přitom široké kabinety nefungovaly

Česko může vést vláda až pěti stran. Slovákům přitom široké kabinety nefungovaly

V Česku zbývá rok do voleb, které určí nové složení Poslanecké sněmovny a zřejmě i novou vládu. Opozice se zformovaly do dvou bloků, přičemž oba chtějí zvítězit nad tím druhým a zároveň touží porazit hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Jak Ivan Bartoš vedoucí Piráty s hnutím STAN, tak Petr Fiala šéfující bloku ODS, KDU-ČSL a TOP 09 říkají, že chtějí být příštími premiéry. Vzhledem k názorovému zakotvení stran se navíc dají očekávat konflikty, pokud se oba bloky rozhodnou vytvořit společnou koaliční vládu. S takovými kabinety má dlouholeté zkušenosti Slovensko a nutno podotknout, že spíše negativní.

Očkování proti covidu budou Čechům hradit pojišťovny, rozhodla Sněmovna
Ve věznicích kvůli covidu chybí stovky dozorců. Budou za ně zaskakovat policisté
Ministr Brabec má zdravotní problémy. Po jednání uhelné komise skončil v nemocnici
Volný: Nucená vakcinace je znásilnění. Nasaďte si roušku, reagoval Blatný
reklama
reklama
Nedočkaví štamgasti vyrazili na pivo už v šest ráno. O půl sedmé byla plná hospoda

Lidé

Domácí zpravodajství

Stovky volných termínů, jednotky zájemců. Učitelé se na covid testy zdarma nehrnou
Průměrná mzda dosáhla 35 402 korun. V Česku nejvíce vydělávají Pražané, přes 43 tisíc
Další články
reklama
reklama