Kdybyste našli člověka, který se předávkoval drogami, odvážili byste se mu sami bez lékaře dát léky? Ve Spojených státech jsou běžně k dostání i v automatech a úřady lidi vyzývají, aby je používali. Opiáty, zejména silný fentanyl, totiž v zemi zabijí přes 100 tisíc lidí ročně.
Zástupce šerifa Barry Bloom v San Franciscu na videu zachraňuje předávkovaného narkomana. Do nosu mu vstřikuje dávku medikamentu Narcan. Ten ho dokáže probrat a zachránit mu život. „Dělal jsem to tolikrát, že už to nepočítám. Asi tak stokrát,“ řekl Bloom pro ABC7 News.
„Když jsme používali Narcan na lidi na heroinu, probrali se hned. Bylo to úžasné. Změnilo to pravidla hry. Ale pak se začal heroin míchat s fentanylem, a tak jsme začali používat dva, tři, čtyři Narcany a říkali si: ‚Co se to děje?‘“ dodal Bloom.
Fentanyl, který v kombinaci s jinými látkami často mění lidi doslova v zombie, ovšem změnil hru natolik, že k podobným zákrokům americké úřady pobízejí a školí i veřejnost. Federální Úřad pro léčiva před rokem povolil na celonárodní úrovni prodávat Narcan komukoliv bez předpisu. V amerických městech rostou jako houby po dešti výdejní automaty.
„V každé sadě jsou dvě dávky. Je tam také ochrana obličeje, jsou tam latexové rukavice a náplast s alkoholem,“ vysvětluje muž u automatu.
Podle statistik zhruba 40 procent předávkovaných narkomanů neumírá samo – někdo u nich v tu chvíli je, kdo je může Narcanem zachránit. Profesionálové ale vědí, že proti fentanylu běžná dávka nestačí.
„Někdy to chce pět nebo šest Narcanů. Pořád jich nosím šest. S fentanylem nikdy nebude stačit jen jeden. Musíte jich použít víc,“ doplnil Bloom.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Emotivní zpověď moderátorky CNN: Přímo ve vysílání řekla, že má rakovinu prsu ve 3. stadiu