reklama

Zbláznili jste se? Nehlasovali jsme s Babišem. Jdu na barikády, rozjel se Fiala

Doslova kanonádu tweetů rozjel během víkendu předseda ODS Petr Fiala, ačkoliv běžně tak aktivní není. Tentokrát však urputně obhajoval, proč ODS hlasovala společně s ANO a SPD pro zrušení superhrubé mzdy, což bude ve výsledku pro Česko znamenat díru v rozpočtu 60 až 80 miliard korun. Kritika za to, že se podílejí na rozvratu české ekonomiky, na sebe nenechala dlouho čekat a občanští demokraté se nyní snaží seč mohou svou pozici vysvětlit a bránit.

reklama

„Prý jsme hlasovali s Babišem. Zbláznili jste se? Babiš hlasoval s námi. Proč? To nevím, na to se ptejte jeho. Vyčítal bych si, kdybychom z opatrnosti nevyužili příležitost na snížení daní. Za to jdu i na barikády. A jestli mám na něčem v politice padnout, tak méně státu, méně byrokracie, více svobody a menší daně, to za to stojí,“ píše v jednom z nedělních tweetů Fiala.

„Do politiky jsem šel jako nespokojený občan a zklamaný volič pravice. Rostla byrokracie i daně. Neplnily se sliby z voleb. To se pod mým vedením nesmí opakovat. Když máme příležitost splnit náš slib a snížit daně, musel bych se studem propadnout, kdybychom to neudělali,“ uvádí v dalším.

„Někdo si všiml, že k superhrubé mzdě střílím tweety jak ze samopalu. Proč? Mám radost. Být v opozici není žádná sranda, nic moc neprosadíte. Teď jsme protlačili nižší daně! A tomu já věřím a i kvůli tomu jsem v politice,“ vysvětluje Fiala. Celkem od pátku do pondělí zveřejnil 25 tweetů a všechny se týkaly právě hlasování o superhrubé mzdě.

Nečekaní spojenci v daňové válce

Nový daňový balíček znamená zrušení superhrubé mzdy, snížení daně z příjmu pro zaměstnance na 15 % nebo zvýšení slevy na poplatníka s celkovým dopadem mínus 130 miliard korun v rozpočtu na rok 2021. Když tato opatření poslanci v pátek 20. listopadu brzy nad ránem schválili, bylo jasné, že o zábavu bude postaráno.

Do politiky se po letech válek o kauzy Andreje Babiše a půlročních debat o koronaviru vrátilo ryze politické téma o snižování či zvyšování daní. Spojenci v této při jsou však v této chvíli poněkud překvapiví. Na jedné straně ČSSD, TOP 09, STAN, lidovci nebo třeba komunisté a na té druhé ANO, SPD a právě ODS. Někde mezi oběma tábory zůstali Piráti.

Zrušení superhrubé mzdy a snížení daně z příjmu na 15 procent předložil premiér Andrej Babiš (ANO) a dopředu věděl, že jeho vládní koaliční partner ČSSD takový návrh nepodpoří. ODS stejný návrh jako Babiš předkládala již před lety, a tak se dalo očekávat, že její poslanci pro něj ruku zvednou. Pokud by to neudělali, sami by asi těžko obhajovali, že nepodpořili to, co považují za svou vlajkovou loď, jen proto, že to chce i Babiš.

Paradoxní na tom všem je, že premiér ještě před rokem návrh považoval za demagogii a totální zničení české ekonomiky.

Kritika z vlastních řad

Největší kritika šla od ČSSD i TOP 09 a STAN. A ODS nešetřili ani vlastní straníci, především ti z regionů, pro které bude schválení v důsledku znamenat méně peněz do obecních a krajských rozpočtů.

„Je na to smutný pohled, ale je to ukázka ideového střetu mezi levicí a pravicí. ODS měla být více tvrdá a neměla povolit snížení daní a superhrubé mzdy vládě bez podmínek, když se zde tři roky navyšují poplatky,“ kritizoval svou stranu nový hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.

Ostře se do ODS a ANO pustila i vládní ČSSD. „Tento způsob zrušení superhrubé mzdy, který byl hlasy ANO a ODS prosazen, ohrozí dlouhodobé fungování zdravotního i sociálního systému, hrozí privatizace nemocnic či kolaps důchodů,“ nešetřil kritikou předseda ČSSD Jan Hamáček.

I on ale čelil kritice od svých krajských lídrů. „Ve chvíli, kdy nedokázal na vládě prosadit vlastní návrh, tak by měla ČSSD z kabinetu odejít,“ vyzýval třeba pardubický Hejtman Martin Netolický.

ODS se brání tím, že jde pouze o dodržení slibu a že je mnohem lepší nechat peníze lidem, než ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové (ČSSD), která je „rozhází“.

Radši peníze lidem, než na vynálezy Maláčové

„Když si mám vybrat, zda podpořím lidi tím, že jim nechám v peněženkách o 20 000 korun více, nebo budu ‚zachraňovat‘ fiktivní rozpočet, který nakonec bude vysávat Agrofert a vynálezy ministryně Maláčové, vybírám si první možnost,“ píše dále Fiala s tím, že zrušení superhrubé mzdy lidem podle něj nechá o 7 procent čistých peněz víc.

Zrušení superhrubé mzdy není ale jediná sporná věc, která v rámci daňového balíčku prošla. Tou druhou je pirátský návrh na zrušení slevy na poplatníka, což měl podle nich být jakýsi kompromisní návrh ve chvíli, kdy by neprošly jiné změny.

Nakonec ale prošlo všechno a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) i premiér Babiš jsou v lehkém šoku a budou tlačit na senátory, aby zrušení slevy zrušili. Tím, že by se zvýšená sleva anulovala, by se ušetřilo podle premiéra Babiše přibližně 35 miliard korun.

„Čekali jsme, že náš návrh projde, ale nečekali jsme, že poté projde i Babišův nesmysl, ale naopak, že projde kompromisní návrh na sazbu Hamáčka či Ferjenčíka,“ vysvětluje poslanec Pirátů Tomáš Martínek. Právě variantu od druhé vládní strany (ČSSD) Babiš odmítl a připravil svou verzi. Hamáček původně navrhoval dvě sazby ve výši 19 a 23 procent.

Daňový balíček tak ještě zdaleka není vyřešená věc, boj o něj svedou minimálně ještě senátoři a s velkou pravděpodobností znovu i poslanci.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kolář šéfem zahraničí? Zneužívají Zemanův stav, zní z Ruska. Bojí se mě, směje se politik
Politika

Kolář šéfem zahraničí? Zneužívají Zemanův stav, zní z Ruska. Bojí se mě, směje se politik

Bitva u nemocničního pokoje. Touto větou ruská agentura TASS korunovala článek o situaci v Česku. Další ruská média se pustila do spekulací o tom, komu se dočasné odebrání Zemanových pravomocí vůbec hodí. A v neposlední řadě se Rusové pozastavují i nad tím, že české ministerstvo zahraničí možná povede muž stojící za odstraněním pražské sochy maršála Koněva, starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

Stejné oblečení i chybějící datum: Lidé spekulují o věrohodnosti videa se Zemanem
Miloš Zeman

Stejné oblečení i chybějící datum: Lidé spekulují o věrohodnosti videa se Zemanem

Hradní kancléř Vratislav Mynář ve čtvrtek zveřejnil videozáznam z nedávné schůzky v ÚVN, kde prezidenta Miloše Zemana navštívil předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Někteří lidé na sociálních sítích začali pochybovat o tom, zda byly záběry pořízené skutečně 14. října. Podezření vyvolává fakt, že Mynář i Vondráček během 21. října vystoupili ve veřejném prostoru s úplně stejným oblečením, které měli na sobě i před týdnem.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Šejkovské kostýmy nechte doma. Newcastle prosí žertující fanoušky o změnu outfitu

Jakmile převzal Newcastle United Veřejný investiční fond Saúdské Arábie, zavládla u fanoušků tradiční anglické fotbalové značky velká radost. Vidinu obrovských financí a potenciálního vzestupu Newcastlu oslavili i tak, že na první zápas pod novými majiteli vyrazili mnozí příznivci v improvizovaném oblečení šejků. To se ale klubu nelíbí a mluví o kulturně nevhodném kroku. Vedení žádá fanoušky o „anglický“ outfit.

Bez roušek a opatření? Covid je na čase brát jako normální nemoc, myslí si Dušek

Je na čase brát koronavirus jako normální nemoc, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Podle něj ale Češi neumí převzít zodpovědnost, protože spoustu z nich stále není očkováno. Dušek navíc varuje, že pandemická čísla se budou v následujících týdnech zhoršovat. Přibývat může až pět tisíc nakažených denně a růst budou i počty v nemocnicích.

reklama

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Jak budou probíhat kontroly v restauracích a kdo může na test zdarma?

Kvůli rapidně se zhoršující epidemické situaci v Česku vláda přikročila ke zpřísnění koronavirových opatření. Nově bude muset personál restaurací a dalších podniků kontrolovat certifikáty svých hostů. Dále skončí pojišťovnou hrazené testování na COVID-19 pro dospělé, zkrátí se platnost provedených testů i doba karantény a v neposlední řadě se obnoví povinnost nosit respirátory ve všech vnitřních prostorech. Přinášíme vám přehled nově schválených vládních restrikcí.

Testy kontrolovat nechceme, brání se hospodští. Někteří budou nová nařízení bojkotovat

Majitelé restaurací se obávají, že jim kvůli novým proticovidovým opatřením, která začnou platit od 1. listopadu, klesnou tržby. Pracovníci stravovacích podniků totiž nově budou muset kontrolovat hosty, zda mají bezinfekčnost. Skončí také proplácení testů na koronavirus pro dospělé. Ministerstvo zdravotnictví chce novými restrikcemi donutit k vakcinaci dosud neočkované, kterým přitom v očkování nic nebrání.

Zeit gewonnen, alles gewonnen. Co znamenají slova, kterými Zeman rozesmál Vondráčka?

Kancelář prezidenta republiky ve čtvrtek zveřejnila video, na kterém Miloš Zeman z nemocničního lůžka podepisuje rozhodnutí o svolání ustavující schůze Sněmovny 8. listopadu. Na záznamu také z úst prezidenta zazněla slova „Zeit gewonnen, alles gewonnen“, o čemž už se dříve v souvislosti s návštěvou u Zemana zmiňoval předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Co tato čtyři německá slovíčka vlastně znamenají?

reklama