reklama

Naši poslanci netušili o čem hlasují, pustil se do kolegů z ANO primátor Macura

Výpadek 130 miliard pro pokladny státu, krajů, měst a obcí. Takový je předpokládaný dopad daňových změn, které hlasy ANO, ODS a SPD schválila Sněmovna a čekají na projednání Senátem. Jak se s tímto krokem smiřují krajští politici? A kde budou muset škrtat? Na to se v pořadu CNN Prima NEWS 360° ptala moderátorka Pavlína Wolfová hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) a primátora Ostravy Tomáše Macury (ANO).

reklama

S tím, že Jihočeský kraj přijde o miliardy, Kuba rozhodně smířený není. „Tohle se bude muset ještě v Senátu řešit. Kolegům z ODS jsem říkal, že postup musí být takový, že se tato změna, pokud o ní chtějí hlasovat v Parlamentu, nemá dotknout rozpočtů obcí a měst,“ uvedl hejtman. Stejně tak komentoval situaci Macura. Pro zrušení superhrubé mzdy a daň z příjmu se sazbami 15 a 23 procent přitom hlasovali vedle ANO také poslanci ODS a SPD.

Poslanci a poslankyně netuší, co schválili

„Já si předně myslím, že poslanci a poslankyně vůbec netuší, co nad ránem schválili – kombinaci opatření, které spolu nejdou dohromady. Dopad do rozpočtů obcí a měst je takový, že bude velmi obtížné jej kompenzovat,“ řekl Macura a dodal, že celé hlasování bylo zmatečné a osobně neměl možnost se o něm s kýmkoliv bavit.

Na dotaz, zda primátor už ví, kde budou v Ostravě muset škrtat, uvedl, že před dvěma dny dokončili práci na rozpočtu pro rok 2021. „Konstatovali jsme na něm výpadek 1,2 miliardy korun oproti minulému roku. Tato noční akce nám bere další 1,2 miliardy korun. Pokud nechceme krátit investice, tak budeme rozpouštět všechny rezervy, které jsme vytvářeli po dobu sedmi let a budeme se poměrně výrazně zadlužovat,“ konstatoval Macura.

O škrtech diskutoval i hejtman Kuba. „V této chvíli jsme taktéž připravili rozpočet, ve kterém jsme započítali některé dopady, ale nejsme je schopni započítat v takovém dosahu. Pokud Senát zákon nepřehodnotí a nepoupraví, tak budeme muset sahat do investic. Je to ale ideová debata, jestli mají peníze zůstat lidem, nebo firmám. To mi přijde jako smutný výsledek vlády, která jako koalice nefunguje,“ uvedl Kuba.

Představa, že Senát teď vše vyřeší, je absurdní

S hejtmanem souhlasil Macura v tom, že se do hlasování ODS a další politici stran zamotali. „Myslím, že ve dvě hodiny ráno poslanci ani nevěděli, pro co hlasují. Skoro bych řekl, že schválení zákona vzniklo z únavy. Teď je jejich představa, že mnohými nechtěný Senát to vyřeší a opraví, absurdní,“ komentoval Macura.

Podle Kuby je ale celá situace ideovou debatou. „Je zde vláda, která pořád zvyšuje výdaje státu. Ten pak neustále bobtná tam, kde by nemusel. Poté se náhle zjistí, že by se měla zrušit superhrubá mzda, tak to část vlády odhlasuje s pravicí, pro kterou je to správný ideový postoj. Já pak pouze poslancům ODS vytýkám, že neřekli vládě, že to podpoří, protože si myslí, že mají peníze zůstat lidem, ale nezeptali se, kde ty peníze vláda ušetří,“ uvedl Kuba.

Podle něj se v rozpočtu ušetřit dá a stejně tak lze dát peníze lidem, ale za určitých podmínek. „Bohužel, je to ukázka české politiky. Je na to smutný pohled, ale je to ukázka ideového střetu mezi levicí a pravicí. ODS měla být více tvrdá a neměla povolit snížení daní a superhrubé mzdy vládě bez podmínek, když se zde tři roky navyšují poplatky,“ kritizoval svou stranu Kuba a dodal, že je to velmi komplikované.

Tagy:

V pražské Uhříněvsi hořela hala, slyšet byly silné exploze. Škoda je přes sto milionů

Aktualizováno

V pražské Uhříněvsi hořela skladovací hala o ploše 10 krát 30 metrů. Kvůli většímu počtu zasahujících jednotek hasičů byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Podle informací CNN Prima NEWS byly na místě slyšet silné exploze, k vidění byl také veliký dým. Došlo k destrukci střešní konstrukce a částečnému zřícení boční stěny haly. Odhad škody je více než sto milionů korun. Příčinu vyšetřuje hasičský a policejní vyšetřovatel.

Výstraha meteorologů před velmi silnými bouřemi trvá. Na Plzeňsku hrozí povodně

Aktualizováno

Sobotní výstraha, kterou v neděli dopoledne upřesnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), varuje před velmi silnými bouřkami, krupobitím a povodněmi. V neděli se bouře mohou na území celé České republiky vyskytnout především od 15 hodin do večera. Teploty budou letní, od 23 do 28 stupňů Celsia, místy vyšplhají až k třicítce. Pro Plzeňsko platí povodňová pohotovost.

V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají

Obchodníci v San Franciscu čelí v poslední době doslova nájezdům organizovaných lupičů. V tlupách naběhnou do obchodu a odnesou si z něho, co chtějí. Nevadí jim ani to, že už jejich řádění několikrát natočili svědci na mobilní telefon. Nárůst loupeží ve městě je tak velký, že řetězce své obchody už raději zavírají. Vedle maloobchodních krádeží město sužuje i rekordní počet vloupání do automobilů.

Třetí den olympiády: Stoprocentní český tenis a vítězství basketbalistů

Nedělní soutěže už znají své první vítěze. Vstup do turnaje slaví čeští basketbalisté výhrou nad Íránem, ač ne tak výrazným, jak se v první polovině zápasu zdálo. O fenomenální úspěchy se postaraly české tenistky, které své čtyři nedělní zápasy ve výhry a všechny v singlu i deblu postupují do dalšího kola. Jejich úspěch ve večerním duelu postupem do druhého kola podtrhl Tomáš Macháč. Kanoista Lukáš Rohan i kajakářka Kateřina Minařík Kudějová bez problémů postoupili do semifinále.

reklama

Domácí zpravodajství

Celebrity ve službách politiků. Komu dělají reklamu Jágr, Čtvrtníček nebo Klus?

S kuřetem nebo u slivovice. Tak se nechal v minulých letech vidět po boku premiéra Andreje Babiše hvězdný hokejista Jaromír Jágr. A ani letos nebude o celebrity ve službách politiků nouze. Jako první se svou nákloností pochlubil herec a satirik Petr Čtvrtníček. Koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) připravuje volební spoty, ve kterých sám účinkuje. Jágr se Čtvrtníčkem v tom ale nejsou sami. Kdo další propůjčil svůj obličej a jméno politikům?

Prymula: Kdo nakazil olympioniky zjistit lze. Zas tak moc kontaktů v letadle nebylo

Česká republika se ještě před začátkem letní olympiády v Tokiu „proslavila“ několika nakaženými sportovci, z nichž někteří už jistě do průběhu her nezasáhnou. Za zdroj nákazy bývá označován lékař výpravy Vlastimil Voráček, který to ale odmítá. Podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly však „pacienta nula“ vystopovat lze. Uvedl to v nedělních Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS.

Měli je utlouct čepicemi. V krvavé řeži u Hradce Králové ale Rakušané ztratili vše

Byla to největší a nejkrvavější bitva, k níž v českých zemích kdy došlo. V rozhodujícím boji prusko-rakouské války v červenci 1866 proti sobě stálo přes 430 tisíc mužů. Na území kolem 70 kilometrů čtverečních mezi Hradcem Králové a Hořicemi krvavou řež dodnes připomíná na 400 památníků, pomníčků, křížů nebo hrobů. A také muzeum války, které stojí za návštěvu.

Bitka kvůli dítěti? V Sokolově se střetli místní a vodáci, situaci uklidnila až policie

Aktualizováno

V pátek odpoledne v Sokolově létaly urážky i pěsti. Potyčka se strhla mezi místními Romy a vodáky, kteří do města přijeli. Web Romea.cz tvrdí, že konflikt vyvolali agresivní mladíci, kteří zaútočili na romské dítě, následně měli napadnout i další Romy. Situaci uklidnili až policisté, kteří nyní celou věc vyšetřují. V neděli policie informovala, že se během potyčky lehce zranilo třináct lidí.

reklama