reklama

Naši poslanci netušili o čem hlasují, pustil se do kolegů z ANO primátor Macura

Výpadek 130 miliard pro pokladny státu, krajů, měst a obcí. Takový je předpokládaný dopad daňových změn, které hlasy ANO, ODS a SPD schválila Sněmovna a čekají na projednání Senátem. Jak se s tímto krokem smiřují krajští politici? A kde budou muset škrtat? Na to se v pořadu CNN Prima NEWS 360° ptala moderátorka Pavlína Wolfová hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) a primátora Ostravy Tomáše Macury (ANO).

reklama

S tím, že Jihočeský kraj přijde o miliardy, Kuba rozhodně smířený není. „Tohle se bude muset ještě v Senátu řešit. Kolegům z ODS jsem říkal, že postup musí být takový, že se tato změna, pokud o ní chtějí hlasovat v Parlamentu, nemá dotknout rozpočtů obcí a měst,“ uvedl hejtman. Stejně tak komentoval situaci Macura. Pro zrušení superhrubé mzdy a daň z příjmu se sazbami 15 a 23 procent přitom hlasovali vedle ANO také poslanci ODS a SPD.

Poslanci a poslankyně netuší, co schválili

„Já si předně myslím, že poslanci a poslankyně vůbec netuší, co nad ránem schválili – kombinaci opatření, které spolu nejdou dohromady. Dopad do rozpočtů obcí a měst je takový, že bude velmi obtížné jej kompenzovat,“ řekl Macura a dodal, že celé hlasování bylo zmatečné a osobně neměl možnost se o něm s kýmkoliv bavit.

Na dotaz, zda primátor už ví, kde budou v Ostravě muset škrtat, uvedl, že před dvěma dny dokončili práci na rozpočtu pro rok 2021. „Konstatovali jsme na něm výpadek 1,2 miliardy korun oproti minulému roku. Tato noční akce nám bere další 1,2 miliardy korun. Pokud nechceme krátit investice, tak budeme rozpouštět všechny rezervy, které jsme vytvářeli po dobu sedmi let a budeme se poměrně výrazně zadlužovat,“ konstatoval Macura.

O škrtech diskutoval i hejtman Kuba. „V této chvíli jsme taktéž připravili rozpočet, ve kterém jsme započítali některé dopady, ale nejsme je schopni započítat v takovém dosahu. Pokud Senát zákon nepřehodnotí a nepoupraví, tak budeme muset sahat do investic. Je to ale ideová debata, jestli mají peníze zůstat lidem, nebo firmám. To mi přijde jako smutný výsledek vlády, která jako koalice nefunguje,“ uvedl Kuba.

Představa, že Senát teď vše vyřeší, je absurdní

S hejtmanem souhlasil Macura v tom, že se do hlasování ODS a další politici stran zamotali. „Myslím, že ve dvě hodiny ráno poslanci ani nevěděli, pro co hlasují. Skoro bych řekl, že schválení zákona vzniklo z únavy. Teď je jejich představa, že mnohými nechtěný Senát to vyřeší a opraví, absurdní,“ komentoval Macura.

Podle Kuby je ale celá situace ideovou debatou. „Je zde vláda, která pořád zvyšuje výdaje státu. Ten pak neustále bobtná tam, kde by nemusel. Poté se náhle zjistí, že by se měla zrušit superhrubá mzda, tak to část vlády odhlasuje s pravicí, pro kterou je to správný ideový postoj. Já pak pouze poslancům ODS vytýkám, že neřekli vládě, že to podpoří, protože si myslí, že mají peníze zůstat lidem, ale nezeptali se, kde ty peníze vláda ušetří,“ uvedl Kuba.

Podle něj se v rozpočtu ušetřit dá a stejně tak lze dát peníze lidem, ale za určitých podmínek. „Bohužel, je to ukázka české politiky. Je na to smutný pohled, ale je to ukázka ideového střetu mezi levicí a pravicí. ODS měla být více tvrdá a neměla povolit snížení daní a superhrubé mzdy vládě bez podmínek, když se zde tři roky navyšují poplatky,“ kritizoval svou stranu Kuba a dodal, že je to velmi komplikované.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zeman mi před 14 dny volal a zněl unaveně, přiznal Havlíček. Mentálně byl prý v pořádku
Miloš Zeman

Zeman mi před 14 dny volal a zněl unaveně, přiznal Havlíček. Mentálně byl prý v pořádku

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) je přesvědčen, že předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) jel do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) na žádost prezidenta Miloše Zemana. Sám ministr prý se Zemanem ještě před dvěma týdny mluvil. Podle něj zněl prezident sice unaveně, ale mentálně byl v pořádku. Zeman není podle lékařů od minulého týdne schopen vykonávat pracovní povinnosti a jeho dlouhodobá zdravotní prognóza je nejistá.

Soused zemřel hlady, líčí Sabina z Jemenu aneb České mámy v boji s hladomorem

Po matce je Češka a po otci Jemenka. Ve dvaceti letech odešla Sabina Addailamy z Prahy do jemenské metropole San’á, kde se nyní s pomocí českých kamarádek snaží čelit postupujícímu hladomoru. Ve válkou zmítaném Jemenu je to boj s větrnými mlýny. „Denně vidím spoustu podvyživených děti, některé se prohrabují mezi odpadky a hledají cokoliv, co by snědly,“ informuje 46letá Addailamy přímo ze San’á.

Veleba: Senát rozehrává velmi nebezpečnou hru, Vystrčil je pro mě nedůvěryhodná osoba

Bývalý senátor Jan Veleba (SPOZ) ve vysílání CNN Prima NEWS zkritizoval šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) za jeho pondělní vystoupení na tiskové konferenci. Vystrčil médiím citoval dopis, který na vlastní žádost obdržel od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). V něm stojí, že prezident Miloš Zeman není schopen vykonávat pracovní povinnosti a jeho dlouhodobá prognóza je nejistá.

Stále více Čechů chodí do obchodů bez respirátoru či roušky. Pokuty ani nemoc neřeší

Některé evropské státy upouští od povinného používání respirátorů v obchodech. Jedná se například o Dánsko, Maďarsko, Velkou Británii nebo Norsko. V Česku vládní nařízení o zakrytém nosu a ústech dál platí, lidé si však s jeho dodržováním hlavu mnohdy už nelámou. A to i přesto, že za jeho porušení hrozí vysoká pokuta a že pandemie v Česku opět sílí.

Experti: Situace okolo Zemana je vážná, Mynářův postup je těžko obhajitelný a absurdní

Zpráva Ústřední vojenské nemocnice o neschopnosti prezidenta Miloše Zemana vykonávat pracovní povinnosti je velmi závažnou informací, postup hradního kancléře Vratislava Mynáře pak těžko obhajitelným aktem, uvedli političtí experti a ústavní právníci. Třebaže se shodují, že by se i bez přičinění prezidenta republiky sešla dolní komora 8. listopadu, spekulace o pravosti Zemanova podpisu vzbuzují neklid. Za zneužití prezidentských pravomocí hrozí až dva roky za mřížemi.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama