reklama

Naši poslanci netušili o čem hlasují, pustil se do kolegů z ANO primátor Macura

Výpadek 130 miliard pro pokladny státu, krajů, měst a obcí. Takový je předpokládaný dopad daňových změn, které hlasy ANO, ODS a SPD schválila Sněmovna a čekají na projednání Senátem. Jak se s tímto krokem smiřují krajští politici? A kde budou muset škrtat? Na to se v pořadu CNN Prima NEWS 360° ptala moderátorka Pavlína Wolfová hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) a primátora Ostravy Tomáše Macury (ANO).

reklama

S tím, že Jihočeský kraj přijde o miliardy, Kuba rozhodně smířený není. „Tohle se bude muset ještě v Senátu řešit. Kolegům z ODS jsem říkal, že postup musí být takový, že se tato změna, pokud o ní chtějí hlasovat v Parlamentu, nemá dotknout rozpočtů obcí a měst,“ uvedl hejtman. Stejně tak komentoval situaci Macura. Pro zrušení superhrubé mzdy a daň z příjmu se sazbami 15 a 23 procent přitom hlasovali vedle ANO také poslanci ODS a SPD.

Poslanci a poslankyně netuší, co schválili

„Já si předně myslím, že poslanci a poslankyně vůbec netuší, co nad ránem schválili – kombinaci opatření, které spolu nejdou dohromady. Dopad do rozpočtů obcí a měst je takový, že bude velmi obtížné jej kompenzovat,“ řekl Macura a dodal, že celé hlasování bylo zmatečné a osobně neměl možnost se o něm s kýmkoliv bavit.

Na dotaz, zda primátor už ví, kde budou v Ostravě muset škrtat, uvedl, že před dvěma dny dokončili práci na rozpočtu pro rok 2021. „Konstatovali jsme na něm výpadek 1,2 miliardy korun oproti minulému roku. Tato noční akce nám bere další 1,2 miliardy korun. Pokud nechceme krátit investice, tak budeme rozpouštět všechny rezervy, které jsme vytvářeli po dobu sedmi let a budeme se poměrně výrazně zadlužovat,“ konstatoval Macura.

O škrtech diskutoval i hejtman Kuba. „V této chvíli jsme taktéž připravili rozpočet, ve kterém jsme započítali některé dopady, ale nejsme je schopni započítat v takovém dosahu. Pokud Senát zákon nepřehodnotí a nepoupraví, tak budeme muset sahat do investic. Je to ale ideová debata, jestli mají peníze zůstat lidem, nebo firmám. To mi přijde jako smutný výsledek vlády, která jako koalice nefunguje,“ uvedl Kuba.

Představa, že Senát teď vše vyřeší, je absurdní

S hejtmanem souhlasil Macura v tom, že se do hlasování ODS a další politici stran zamotali. „Myslím, že ve dvě hodiny ráno poslanci ani nevěděli, pro co hlasují. Skoro bych řekl, že schválení zákona vzniklo z únavy. Teď je jejich představa, že mnohými nechtěný Senát to vyřeší a opraví, absurdní,“ komentoval Macura.

Podle Kuby je ale celá situace ideovou debatou. „Je zde vláda, která pořád zvyšuje výdaje státu. Ten pak neustále bobtná tam, kde by nemusel. Poté se náhle zjistí, že by se měla zrušit superhrubá mzda, tak to část vlády odhlasuje s pravicí, pro kterou je to správný ideový postoj. Já pak pouze poslancům ODS vytýkám, že neřekli vládě, že to podpoří, protože si myslí, že mají peníze zůstat lidem, ale nezeptali se, kde ty peníze vláda ušetří,“ uvedl Kuba.

Podle něj se v rozpočtu ušetřit dá a stejně tak lze dát peníze lidem, ale za určitých podmínek. „Bohužel, je to ukázka české politiky. Je na to smutný pohled, ale je to ukázka ideového střetu mezi levicí a pravicí. ODS měla být více tvrdá a neměla povolit snížení daní a superhrubé mzdy vládě bez podmínek, když se zde tři roky navyšují poplatky,“ kritizoval svou stranu Kuba a dodal, že je to velmi komplikované.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

V ČSSD je dusno. Místo toho, aby se pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) o svém konci v dozorčí radě České pošty dozvěděl od ministra vnitra a svého stranického šéfa Jana Hamáčka, musel mu informaci zavolat jihočeský hejtman a šéf asociace krajů Martin Kuba z ODS. Podle Netolického může jeho odvolání souviset s výroky o cestě Hamáčka do Moskvy.

Krimi

Nové informace k útoku v Chabrech: V domě bylo další dítě, pobodaná matka přišla o oko

Nové informace k útoku v Chabrech: V domě bylo další dítě, pobodaná matka přišla o oko

Co se stalo v Dolních Chabrech? Záhada, která se udála před půlnocí v rodinném domě v klidné ulici, dostává základní obrysy. Další zdroj totiž potvrdil verzi, kterou redakce Krimi zpráv CNN Prima NEWS už zveřejnila, a navíc přidal podrobnosti. Co bylo na začátku a proč měl vzít teprve čtrnáctiletý hoch do ruky nůž, zatím není jasné. Záchranáři ale bojovali o život dvou lidí.

Hrozba z vesmíru: Experti odhadli místo dopadu čínské rakety. Kdo by se měl obávat?
Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Slibujeme si od toho větší porodnost, obhajuje Maláčová kratší pracovní týden
reklama
reklama
Rána pro Pirka. Končí ve funkci šéfa Kardiocentra IKEM, nahradí ho jeho zástupce

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

Naštvaní praktici: Očkovat nebudeme, nemáme vakcíny. Ministerstvo slíbilo nápravu
Hamáčkova pomsta? Vicepremiér odvolal Netolického z dozorčí rady České pošty
Další články
reklama
reklama