reklama

Naši poslanci netušili o čem hlasují, pustil se do kolegů z ANO primátor Macura

Výpadek 130 miliard pro pokladny státu, krajů, měst a obcí. Takový je předpokládaný dopad daňových změn, které hlasy ANO, ODS a SPD schválila Sněmovna a čekají na projednání Senátem. Jak se s tímto krokem smiřují krajští politici? A kde budou muset škrtat? Na to se v pořadu CNN Prima NEWS 360° ptala moderátorka Pavlína Wolfová hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) a primátora Ostravy Tomáše Macury (ANO).

reklama

S tím, že Jihočeský kraj přijde o miliardy, Kuba rozhodně smířený není. „Tohle se bude muset ještě v Senátu řešit. Kolegům z ODS jsem říkal, že postup musí být takový, že se tato změna, pokud o ní chtějí hlasovat v Parlamentu, nemá dotknout rozpočtů obcí a měst,“ uvedl hejtman. Stejně tak komentoval situaci Macura. Pro zrušení superhrubé mzdy a daň z příjmu se sazbami 15 a 23 procent přitom hlasovali vedle ANO také poslanci ODS a SPD.

Poslanci a poslankyně netuší, co schválili

„Já si předně myslím, že poslanci a poslankyně vůbec netuší, co nad ránem schválili – kombinaci opatření, které spolu nejdou dohromady. Dopad do rozpočtů obcí a měst je takový, že bude velmi obtížné jej kompenzovat,“ řekl Macura a dodal, že celé hlasování bylo zmatečné a osobně neměl možnost se o něm s kýmkoliv bavit.

Na dotaz, zda primátor už ví, kde budou v Ostravě muset škrtat, uvedl, že před dvěma dny dokončili práci na rozpočtu pro rok 2021. „Konstatovali jsme na něm výpadek 1,2 miliardy korun oproti minulému roku. Tato noční akce nám bere další 1,2 miliardy korun. Pokud nechceme krátit investice, tak budeme rozpouštět všechny rezervy, které jsme vytvářeli po dobu sedmi let a budeme se poměrně výrazně zadlužovat,“ konstatoval Macura.

O škrtech diskutoval i hejtman Kuba. „V této chvíli jsme taktéž připravili rozpočet, ve kterém jsme započítali některé dopady, ale nejsme je schopni započítat v takovém dosahu. Pokud Senát zákon nepřehodnotí a nepoupraví, tak budeme muset sahat do investic. Je to ale ideová debata, jestli mají peníze zůstat lidem, nebo firmám. To mi přijde jako smutný výsledek vlády, která jako koalice nefunguje,“ uvedl Kuba.

Představa, že Senát teď vše vyřeší, je absurdní

S hejtmanem souhlasil Macura v tom, že se do hlasování ODS a další politici stran zamotali. „Myslím, že ve dvě hodiny ráno poslanci ani nevěděli, pro co hlasují. Skoro bych řekl, že schválení zákona vzniklo z únavy. Teď je jejich představa, že mnohými nechtěný Senát to vyřeší a opraví, absurdní,“ komentoval Macura.

Podle Kuby je ale celá situace ideovou debatou. „Je zde vláda, která pořád zvyšuje výdaje státu. Ten pak neustále bobtná tam, kde by nemusel. Poté se náhle zjistí, že by se měla zrušit superhrubá mzda, tak to část vlády odhlasuje s pravicí, pro kterou je to správný ideový postoj. Já pak pouze poslancům ODS vytýkám, že neřekli vládě, že to podpoří, protože si myslí, že mají peníze zůstat lidem, ale nezeptali se, kde ty peníze vláda ušetří,“ uvedl Kuba.

Podle něj se v rozpočtu ušetřit dá a stejně tak lze dát peníze lidem, ale za určitých podmínek. „Bohužel, je to ukázka české politiky. Je na to smutný pohled, ale je to ukázka ideového střetu mezi levicí a pravicí. ODS měla být více tvrdá a neměla povolit snížení daní a superhrubé mzdy vládě bez podmínek, když se zde tři roky navyšují poplatky,“ kritizoval svou stranu Kuba a dodal, že je to velmi komplikované.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Majitel pohřební služby: Tolik zemřelých jako letos v říjnu jsme nikdy neměli

Majitel pohřební služby: Tolik zemřelých jako letos v říjnu jsme nikdy neměli

„Posledních patnáct let měla firma kolem 20 až 25 zemřelých za měsíc, v říjnu nám přes pohřební službu prošlo 42 zemřelých. Takové počty jsem během téměř dvaceti let nezažil,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Michal Žoudlík, který má spolu s otcem a bratrem pohřební službu v Jindřichově Hradci. Pohřebnictví je jedno z odvětví, na které stát zapomněl, a tak Žoudlíkovi do ochranných hygienických prostředků investovali během pandemie už téměř padesát tisíc. Vládní restrikce je však naučily dělat on-line přenosy ze smutečních obřadů.

Koronavirus

Za středu přibylo téměř 5000 nakažených koronavirem. Číslo R nebezpečně roste

Za středu přibylo téměř 5000 nakažených koronavirem. Číslo R nebezpečně roste

Ve středu přibylo v Česku 4 931 potvrzených případů koronaviru, asi o 600 méně než před týdnem ve středu. Oproti úterý je nárůst nižší zhruba o 900 případů. Vyplývá to z aktuálních dat na webu ministerstva zdravotnictví. Údaje za středu ministerstvo zveřejnilo kvůli technickým problémům až krátce před 08:00, obvykle jsou data aktualizována kolem 01:00 v noci.

Politika

Sledujte ŽIVĚ: Poslanci proberou spotřební daň pivovarů i bezpečnostní prověrky

Sledujte ŽIVĚ: Poslanci proberou spotřební daň pivovarů i bezpečnostní prověrky

Sněmovna má ve čtvrtek zrychleně schvalovat trvalé osvobození pivovarů od spotřební daně za vylité nebo vrácené pivo. Poslanci budou hlasovat také o novele, díky níž nebude žadatelům o prodloužení bezpečnostní prověrky při krizových stavech hrozit, že nedostanou rozhodnutí včas. Ve druhém čtení by měli poslanci pokračovat v debatě o sporném návrhu takzvaného nízkouhlíkového zákona o výkupu elektřiny z plánovaného bloku Jaderné elektrárny Dukovany.

reklama
Energošmejdi, třeste se. Poslanci zpřísní podomní prodej elektřiny. Jak nenaletět?
Nastavená pravidla jsou absurdní. Některé školy je nedokážou splnit, říká Sekyrka
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
reklama
reklama
Jednou si zahrajeme v nebi, vzkázal Pelé Maradonovi. Smutní nejen fotbalový svět

Fotbal

Domácí zpravodajství

Zdravotní sestra se léčí s covidem už podruhé za tři měsíce. Kde je slibovaná imunita?
Další články
reklama
reklama