reklama

Zboží nezdraží. Povinnými kvótami na české potraviny chceme bojovat s EU, říká Fiala

V pátečním pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS se rozhořel spor mezi poslancem Radimem Fialou (SPD) a prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomášem Prouzou o povinných kvótách na české potraviny. Fiala míní, že návrh sice v tuzemsku podnítí zdravý konkurenční boj, ke zdražování ale nedojde. Prouza se naopak růstu cen obává.

reklama

Novela zákona, která tuzemským obchodům ukládá povinnost nabízet a prodávat na pultech příští rok 55 procent výhradně českých potravin, míří do Senátu. Ve Sněmovně ji podpořila většina poslanců ANO, ačkoli sám premiér Babiš návrh označil za nereálný. „Bylo vidět, že to je celé na pokyn vedení ANO. Nedělejme si iluze, že poslanci ANO mají vlastní názor. Novela je v zájmu Agrofertu,“ komentoval Prouza schválení návrhu zákonodárci dolní komory.

Šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu se domnívá, že novela pohoří buď u Senátu, nebo u Ústavního soudu. Podle Prouzy je totiž ilegální a neproveditelná. „Novela říká, že obchody nejenže musí nabízet, ale hlavně prodat určité potraviny. To budou policisté kontrolovat lidem nákupní košíky?“ glosoval pro CNN Prima NEWS.

Fiala by svěřil kontrolu prodaných potravin Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který by jejich podíl tržeb jednou ročně analyzoval. „Evidenční systémy jsou už tak dokonalé, že vám každého čtvrt roku vyjede, kolik jste prodal a kolik jste neprodal. Já nikoho k ničemu nutit nebudu, lidé si budou vybírat sami. Už dnes většina řetězců v Česku splňuje oněch 55 procent,“ míní.

Dovážená jablka stojí několikrát více než česká, tvrdí Fiala

Poslanec SPD bojuje podle svých slov hlavně za malé české zemědělce a za distribuci ryze českých potravin. „Česká potravina je ta, která se u nás vypěstuje, zpracuje, zabalí. Pokud jde o maso, tak se zvíře musí v tuzemsku narodit, vykrmit, porazit, zpracovat a prodat. V takovém případě jde o českou potravinu. A takové po mém návrhu nezdraží, naopak,“ tvrdí Fiala. „Například loni kupovaly řetězce česká jablka za patnáct korun, prodávaly za třicet. Když tuzemská jablka došla, vozila se z EU a stála osmdesát korun. To samé s květákem: Když byl z Česka, stál třicet korun, jenže pak se vozil odjinud a prodával se za devadesát. Je to tedy přesně naopak. My jen dáváme spotřebiteli na výběr,“ doplnil.

Jenže podle Prouzy je takový výklad tendenční. „Novela omezuje konkurenci. To, že v lednu a únoru stojí květáky a papriky výrazně více, je jasné, protože se dovážejí z jihu Evropy. Když srovnáte cenu toho, co vyprodukuje český zemědělec v sezóně, tak například ten český květák je dražší než německý nebo polský. Nemíchejme sezónní a mimosezónní produkci,“ řekl Prouza.

Návrhu si už povšimla Evropská komise, která proti němu v případě schválení zřejmě tvrdě vystoupí. Fiala je na to ale údajně připravený. „Musíme podpořit české zemědělce, klidně to uděláme znovu a půjdeme do boje s Evropskou unií,“ uzavřel poslanec SPD.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra
Sledujte v TV

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Jak obejít Tečku při nákupu vstupenky na koncert? Jde to velmi snadno, tvrdí expert

Lidé stále hledají nové způsoby, jak obcházet vládní nařízení proti šíření nemoci COVID-19. Dokazují to sami pořadatelé hromadných akcí, kteří přiznávají, že lidé hledají sofistikované způsoby, jak se prokázání bezinfekčnosti vyhnout. Někteří z pořadatelů aktuálně využívají možnosti propojení aplikace Tečka při nákupu vstupenky, lidé však našli snadný způsob, jak nový systém obejít.

Auto srazilo na přechodu v Holešovicích dva muže. Oba skončili se zraněními v nemocnici

V pražských Holešovicích srazilo v sobotu večer osobní auto na přechodu pro chodce dva muže. Oba byli zraněni, z toho jeden velmi vážně. Policie okolnosti nehody vyšetřuje. Dechová zkouška u méně zraněného prokázala přes promile alkoholu, u druhého ji nebylo možné vzhledem k jeho stavu provést, čeká se nyní na výsledky z vzorku krve odebrané v nemocnici. U řidiče auta se alkohol neprokázal, řekl v neděli policejní mluvčí Jan Daněk.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Havlíček: Vláda pomůže rodinám s výdaji za elektřinu. Šeky začne vyplácet už v listopadu

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl v neděli v pořadu ČT ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Rapidní nárůst nakažených. V Česku jich v sobotu přibylo o stovku více než před týdnem

Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem. Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nákazy, stouplo na 1,05 z předchozích 1,01. Počet lidí s covidem v nemocnicích se v mezitýdenním srovnání zvýšil o devět na 166, proti pátku jich ale o čtyři ubylo. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama