Zdobená vejce i pascha. Ukrajinci slaví pravoslavné Velikonoce v Česku

Velikonoce si ukrajinští uprchlíci připomněli s námi už v pondělí, ty jejich – podle juliánského kalendáře – ale slavili ve velkém až v neděli. Pravoslavné Velikonoce slaví i Ruska Tatiana Zbyniaková, která v Česku žije 15 let. Letos se k ní připojila i ukrajinská uprchlice Alla Jemeljanovová.

Přestože se Velikonoce slaví až v neděli, přípravy na ně začínají už ve čtvrtek. „Ve čtvrtek musíme uklidit dům a v pátek či sobotu pečeme koláč a barvíme vajíčka. Tyto dva dny držíme půst,“ vylíčila Tatiana. Letos jí s přípravami pomáhala ukrajinská uprchlice Alla. „Vydaly jsme se do kostela, kde jsme si nechaly posvětit vajíčka, paschu a také kagor (červené víno, pozn. red.),“ řekla Ukrajinka.

K Velikonocům neodmyslitelně patří vedle vajíček i zmíněná pascha neboli sváteční chléb z podobného těsta, jako je mazanec, který se zdobí. „Pečeme paschu, připravujeme kraslice a většinou v neděli ráno chodíme do kostela na mši. Připravujeme velikonoční jídlo a maso. Já půst nedržím, ale manželka ano,“ vylíčil v anketě CNN Prima NEWS Daniel, který stejně jako desítky dalších věřících, přišel v neděli dopoledne na velikonoční bohoslužbu do pražského Kostela Zesnutí přesvaté Bohorodice na pražském Žižkově.

„Velikonoce slavíme už od dětství a vždycky jsme měli tradici chodit do kostela a pak oslavovat s naší rodinou. Kvůli situaci na Ukrajině přijela do Česka také moje kamarádka, takže tradici nezměníme a letošní Velikonoce oslavíme spolu,“ vylíčila v anketě CNN Prima NEWS také Olexandra.

Někde se chlapci s dívkami vzájemně polévají vodou. Pomlázka se na Ukrajině nepoužívá, ale vrbové proutky ano. „U nás je podobná tradice. Vrbové proutí nám posvětí v kostele a potom s nimi trochu vyšupeme své malé děti, aby byly zdravé,“ doplnila Olexandru Ljudmila.

Tagy: