Nová varianta koronaviru odhalená v několika evropských zemích vyvolává u zdravotníků obavy. Kvůli specifické mutaci může nákaza způsobit méně časté nebo zcela ojedinělé symptomy.
O nové variantě známé pod zkratkou B.1.X, nebo B.1.640 poprvé informoval francouzský list Le Telegramme poté, co se v říjnu objevila u 24 lidí ve škole nedaleko Bretaně. Ačkoli od 26. října nebyl v zemi zjištěn žádný nový případ, mutaci podle webu Jerusalem Post Francouzská regionální zdravotní agentura pečlivě sleduje. Několik případů této formy nákazy bylo odhaleno také ve Spojeném království, Švýcarsku, Skotsku a Itálii.
Francouzský profesor Cyrille Cohen z Bar-Ilanovy univerzity vysvětlil, že varianta B.1.640 je v lecčem specifická. Pozornost vzbuzuje zejména její takzvaný proteinový hrot, který umožňuje viru přilnout k lidské buňce a zahájit v ní proces infekce, při níž se ztrácí část chromozomů. To může způsobit vznik vlastních symptomů. Otázkou je, zda se tento druh viru stává více infekčním, nebo ne.
Nedostatečná distribuce vakcín
Předpokládá se, že nová varianta pochází z Afriky, což je podle Cohena nedobrý scénář. „Tato mutace je důkazem toho, že pokud necháte část světové populace bez přístupu k vakcínám, pak se virus bude dále množit a povede to ke vzniku dalších typů,“ řekl.
Zpráva Global Forecast za 4. čtvrtletí, kterou minulý týden zveřejnila Economist Intelligence Unit (EIU), zdůrazňuje, že zatímco většina zemí úspěšně očkuje velké množství svých občanů, rozvojové země dosáhly jen zanedbatelného pokroku.
Zpráva upozornila na neúspěchy v očkovací kampani v Africe, kde je od konce října proti koronaviru chráněno pouze 6 % obyvatel. „Příčina tak nízké proočkovanosti je dobře známá. Rozvojové země se potýkají s dlouhými prodlevami v přístupu k vakcínám,“ uvádí zpráva EIU a dodává, že v rámci programu COVAX Světové zdravotnické organizace se těmto zemím podařilo celosvětově dodat pouze přibližně 400 milionů dávek.