Britská farmaceutická společnost Vectura zaměřující se na inhalační léčbu by mohla skončit v rukou jednoho z největších světových výrobců cigaret Philip Morris. Výrobce Marlboro je ochoten za ni zaplatit 1,05 miliardy liber (31,5 miliardy korun). Proti tomu se však bouří britské zdravotnické organizace a vyzývají tamní vládu, aby tento obchod zablokovala.
Philip Morris svou nabídkou překonal konkurenční návrh investiční firmy Carlyle Group. Tato nabídka přichází jen několik týdnů poté, co tabákový gigant oznámil, že do deseti let přestane prodávat cigarety Marlboro ve Velké Británii.
Jak se formule 1 naučila žít bez cigaret. Tabáková reklama ale ještě úplně nevymřela
Chcete mít svůj tým ve formuli 1? Budete potřebovat spoustu věcí, ale hlavně minimálně 100 milionů dolarů. Pak přežijete v královně motorsportu jeden rok. Takovéto peníze nepřiletí samy, chce to řadu štědrých partnerů, kteří pak dostanou své místo na „těle“ monopostů. Dříve si nikdo královnu motorsportu nedovedl představit bez plejády log cigaret. Tyto doby jsou pryč. I tak se ale snaží tabákoví výrobci najít alternativní cesty, jak být v populárním seriálu stále vidět.
Díky tomuto obchodu by pak posílil své portfolio produktů, které nemají souvislost s tabákem a nikotinem. Jednalo by se již o druhou zahraniční akvizici Philipa Morrise za toto léto. Začátkem července společnost koupila dánského výrobce nikotinových žvýkaček Fertin Pharma.
„PMI má v úmyslu provozovat Vecturu jako samostatnou obchodní jednotku, která bude tvořit páteř podnikání naší společnosti v oblasti inhalační léčby,“ uvedla společnost ve svém prohlášení. Vectura se zaměřuje na inhalační terapie, vyrábí 13 léků, které se inhalují.
PMI v únoru představila svoji strategii, v rámci které se hodlá zaměřit na jiné aktivity než nikotin, protože očekává, že v souvislosti s obavami o zdraví a regulačními zásahy přestane kouřit více lidí. Generální ředitel Jacek Olczak uvedl, že akvizice firmy Vectura po koupi společnosti Fertin pomůže PMI urychlit její strategii „mimo nikotin“ tím, že rozšíří její schopnosti na trhu inovativních inhalačních a perorálních přípravků.
Mitchellová: Chcete pomoci? Přestaňte vyrábět cigarety
Skepticky se však k jejich plánům staví zdravotnické charitativní organizace a britskou vládu žádají, aby tento obchod zablokovala. „Je až ironické, že tabáková společnost chce investovat do odvětví ‚plicního zdraví‘, když právě její výrobky jsou největší příčinou rakoviny, včetně rakoviny plic,“ uvedla podle CNN výkonná ředitelka organizace Cancer Research UK Michelle Mitchellová.
„Pokud chce PMI skutečně pomoci, mohla by přestat tak agresivně propagovat a prodávat své výrobky,“ doplnila.
V dopise, který společnost Cancer Research UK ve spolupráci s organizacemi British Lung Foundation a Action on Smoking and Health zaslaly vládě, vyjádřily velké znepokojení nad tím, že „by tabáková společnost mohla profitovat z léčby onemocnění, jako je astma, rozedma plic a chronická bronchitida“.
„Existuje reálná hrozba, že PMI využije tuto akvizici k legitimizaci tabákového průmyslu v debatách o zdraví ve Velké Británii. A to se nesmí stát,“ uvedly organizace.