Zdražování mi osobně starosti nedělá. Nemám ženu, děti ani hypotéku, přiznává Šlachta

Vysoké ceny energií, potravin nebo hypoték v posledních měsících trápí čím dál více Čechů. Předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu ale ne, přiznal to v letním speciálu pořadu 360°. Při cestách za voliči se ale potkává s lidmi, které ekonomická krize zasáhla zásadně.

I když Přísaha těsně neprošla do Sněmovny, hnutí se intenzivně připravuje na blížící se komunální volby. Kampaň se bude ještě naplno rozbíhat po prázdninách, už teď je ale jasné, že jedním z témat bude zdražování, kterému právě Přísaha přikládá velkou váhu.

Ekonomická krize zatím doléhá zejména na lidi s nízkými příjmy, jako jsou například samoživitelky, ale začíná se už dotýkat také střední třídy. I tito lidé už se musí občas rozhodovat, zda si něco koupí, nebo odepřou. „Osobně mi zdražování úplně nedělá starosti. Nejsem ženatý, nemám děti, žiji v opraveném domku, kde nesplácím hypotéku,“ přiznal na rovinu ve vysílání CNN Prima NEWS Šlachta.

Dům po rodičích na Moravě už prý opravil třikrát a většinu stihl ještě před raketovým růstem cen stavebnin. Šlachtovi je ale jasné, že někteří občané jsou v úplně jiné situaci.

„Mám sociální sítě a tím, jak objíždím obce a mluvím s lidmi, vidím, jakým způsobem žijí. Nemluvím o velkých městech, ale dostanete se k lidem na vesnici, kteří berou 21 tisíc hrubého. Na ně krize dopadá docela zásadně,“ konstatoval šéf hnutí Přísaha. Zmínil, že v létě zatím nikdo pořádně neví, kolik budeme například za energie platit na podzim. Velmi rychlé zdražování podle něj lidi děsí, proto se tématu věnuje.

Dovedu si představit klidnější život

Během rozhovoru s moderátorkou Pavlínou Wolfovou došlo i na soukromí bývalého ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. V roce 2021 v rámci letního speciálu říkal, že už by ani neuměl mít rodinu a chodit domů za manželkou.

Jenže to se změnilo. „Tehdy jsem byl v zápřahu před parlamentními volbami, které jsem absolvoval poprvé. Byl to pro mě úvazek na 20 hodin denně. Teď si dovedu představit klidnější život, ale samozřejmě musí být nějaká, která si mě najde,“ prozradil s úsměvem politik, který právě v pátek slaví 51. narozeniny.

Politickou aktivitu tak zdá se v osobním životě mění na pasivní přístup. Nebojí se ale, že by mu něco uteklo. Cítí se na tom být lépe než jeho kamarádi, kteří mají za sebou dva nebo tři neúspěšné vztahy.

Tagy:

Hlavní zprávy

Mlejnek splnil veškeré předpoklady. Rakušan si za jmenováním šéfa špionů nadále stojí
Vít Rakušan

Mlejnek splnil veškeré předpoklady. Rakušan si za jmenováním šéfa špionů nadále stojí

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) si za svým jmenováním Petra Mlejnka do čela Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) nadále stojí. O Mlejnkovi se začalo hovořit kvůli jeho opakovaným kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který měl být podle policie hlavou zločinecké skupiny v případě kauzy Dozimetr. Podle Rakušana však Mlejnek splnil veškeré zákonné předpoklady. Vicepremiér to řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:58

Další útok ukrajinského dronu

22:20

Ukrajinci překvapili nic netušící okupanty

21:32

Zelenskyj mluvil s papežem Františkem

20:31

Tranzit ropy do ČR ropovodem Družba byl ve 20:00 obnoven, uvedla firma Mero. Ukrajina dodávky zastavila minulý týden, když nedostala z Ruska peníze.

Král, Kuchta a další jsou zrádci. Mají vymyté mozky, proto odchází z Ruska, říká hráč

Jan Kuchta patří mezi fotbalisty, kteří po vpádu ruských vojsk na Ukrajině nechtěli zůstávat v zemi Vladimira Putina. FIFA dotčeným hráčům umožnila beztrestně přerušit angažmá, reprezentační útočník se vydal na hostování do pražské Sparty. Prchnul i další člen národního týmu Alex Král. Přesně těmto profesionálům vzkazuje srbský kolega Nemanja Pejčinovič: Chováte se jako holky a jste zrádci.

Důvod prohlídky u Trumpa byl odhalen. FBI ho podezřívá z porušení zákona o špionáži

Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v pondělí v sídle exprezidenta Donalda Trumpa zajistili dokumenty s různými stupni utajení a o povolení k prohlídce žádali i kvůli podezření na porušení zákona o špionáži. Informace amerických médiích potvrdily povolení k prohlídce a seznam zabavených věcí, jež v pátek nechal zveřejnit soud na Floridě.

Sledujte Partii s Pekarovou a Schillerovou: Rozděluje společnost vláda, nebo opozice?

Kde se nachází hranice mezi relevantním politickým dialogem a co už je za hranou? Osvědčila se vláda premiéra Petra Fialy (ODS) v boji proti zdražování? O těchto tématech budou mimo jiné v nedělní Partii diskutovat předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ve druhé hodině vystoupí ekonomové Lukáš Kovanda a Jana Matesová. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Spisovatel Rushdie byl pobodán. Islamisté mu kvůli jeho Satanským veršům vyhrožují smrtí

Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie byl ve čtvrtek napaden při vystoupení v New Yorku. Podle reportéra agentury AP, který byl na místě, na pódium vtrhnul muž a zaútočil na Rushdieho. Podle policie spisovatel zřejmě utrpěl bodnou ránu do krku a byl vrtulníkem převezen do místní nemocnice. Nyní podstupuje operaci, oznámil poté Rushdieho literární agent. Útočníka policisté zadrželi, je ve vazbě.

Živě
ON-LINE: Další tvrdý úder Ukrajinců na jihu. Rusové přišli o sklad zbraní i vojáky

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k ukončení bojů v okolí Záporožské jaderné elektrárny. Ukrajinci hlásí další úspěšný úder na ruské pozice na jihu země. Ruští občané mezitím houfně prchají z poloostrova Krym. Rusové pokračují v ostřelování ukrajinského území, jen Sumská oblast čelila nejméně 10 útokům. Volodymyr Zelenskyj slíbil Rusům odplatu za ostřelování obce Marhanec, při kterém zahynulo 13 lidí.

Horák: Francouzská kauza Babiše neohrozí. Jeho voliči na to nemají rozlišovací schopnosti

Čerstvá informace, že na expremiéra Andreje Babiše (ANO) si chce posvítit francouzská justice kvůli akvizicím jeho nemovitostí na Francouzské riviéře, jeho sílu nijak neohrozí. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl marketingový expert Jakub Horák. Podle něj totiž Babišovi voliči nemají dostatečné rozlišovací schopnosti na to, aby kauzu pochopili. Jeho odpůrci zároveň nevnímají offshorové společnosti, přes jednu z nichž měl Babiš nemovitosti koupit, jako něco špatného.

Domácí zpravodajství

Hasiči po 20 dnech zdolali ohnivou hydru v Českém Švýcarsku a předali poslední hašená místa

Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku. Správě národního parku v pátek v 15:00 předali poslední hašené území. Nejrozsáhlejší lesní požár v České republice se rozhořel v neděli 24. července. Nyní už podle hasičů nikde viditelně nehoří, a proto mohla správa oblast převzít. Skrytá ohniska, která se stále mohou objevovat, hlídají jednotky dobrovolných hasičů. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Mlejnka v souvislosti s kauzou Dozimetr neprověřujeme, tvrdí GIBS

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odmítla, že by prověřovala ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra Mlejnka kvůli úniku informací v kauze Dozimetr. Prověřování s ním prý nemá nic společného. GIBS to v pátek uvedla v tiskové zprávě. O Mlejnkovi se začalo hovořit kvůli jeho opakovaným kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který měl být podle policie hlavou zločinecké skupiny v případě korupce v pražském dopravním podniku.