Válka skončí a Putin zůstane naživu? Takřka nereálné, míní šéf ukrajinské rozvědky

Šéf ukrajinské rozvědky ministerstva obrany Kyrylo Budanov považuje za takřka nereálné, aby válka skončila a ruský prezident Vladimir Putin byl stále naživu. Naznačil tím, že okupace země skončí zřejmě až smrtí šéfa Kremlu. Zda měl na mysli násilný čin nebo případné přirozené zdravotní komplikace, nespecifikoval. Zároveň míní, že se Putin válkou na Ukrajině zahnal do slepé uličky, a vysvětlil proč.

V rozhovoru pro web The New Voice of Ukraine Budanov promluvil o budoucnosti Ruska i samotném Putinovi. Na dotaz, zda může válka na Ukrajině skončit a šéf Kremlu žít, odvětil, že to je takřka nereálné. „Nechat mu možnost k ústupu je jednou ze strategií, ale je to takřka nereálné. Pro celý svět je válečným zločincem. Tohle je jeho konec, vedením války se zahnal do slepé uličky,“ prohlásil.

Osobně neuvedl žádnou spekulaci, jak by Putin mohl zemřít. V médiích se hojně mluví o tom, že je šéf Kremlu vážně nemocný, jedná se však o neoficiální informace a domněnky. Samotná smrt Putina by však mohla vyvolat v Rusku politickou krizi vedoucí až k rozdělení země.

„Jsou dvě možnosti, jak může válka skončit. První je rozdělení Ruska na tři nebo více částí. Druhou je relativní zachování uzemní celistvosti Ruské federace při změně vedení země. V druhém případě nový vůdce řekne, že Rusko nemá s procesy nic společného a na vině byl nemocný diktátor, tudíž mu je Ukrajina k ničemu,“ pokračoval.

Rusko by se podle Budanova v takovém případě vzdalo všech svých okupovaných území. „Jsou zde tyto dvě možnosti a většina ruského vedení to ví. Proto existuje tolik pokusů o dialog se Západem, navzdory oficiální rétorice, kterou všichni používají. Neoficiální důvod je však jiný: bojí se, že přijdou o své bohatství,“ podotkl.

Putin si prohru nepřipustí

Web Daily Mail dále připomíná, že řada západních analytiků tvrdí, že si chce Putin do 9. května – ruského Dne vítězství – připsat alespoň nějaká vítězství, případně významnou eskalaci. „Rusové měli hlavní termín 24. dubna, do kdy měli stihnout ovládnutí země. Naprosto však Putina zklamali. Druhým termínem pro dokončení operace alespoň na Donbasu je 9. květen,“ uvedl Budanov s tím, že se šéf Kremlu před datem ruského státního svátku připomínajícího vítězství nad nacistickým Německem pokusí zmobilizovat více sil.

„Putin si nemůže připustit, že s Ukrajinou prohrává,“ mínil. Bezprostřední vítězství agresora se však nadále zdá nepravděpodobné. Ukrajinské jednotky každý den oznamují alespoň jeden úspěšný pokrok v boji s okupanty. V úterý například vytlačily ruské síly z okolí Charkova. Navíc se jim podařilo znovu dobýt Staryi Saltiv, který se nachází zhruba 30 kilometrů od druhého největšího města Ukrajiny, uvedla zpravodajská služba Pentagonu. Ani jedna ze stran oficiálně své vojenské ztráty neuvádí.

Tagy: