Před letošními volbami do Poslanecké sněmovny je znovu jedním z třaskavých témat legalizace konopí. O přínosech či škodlivosti této zelené rostliny se přou po celém světě. Nejvíce benevolentní jsou v USA či Nizozemsku, naopak na Slovensku, v Rusku či Číně jsou striktně proti.
Zatímco státy USA jeden po druhém konopí legalizují, ve zbytku světa jsou zatím opatrní. Vlády si musejí zpravidla odpovědět na dvě otázky. Zda chtějí povolit pěstování konopí pro léčebné účely a zda chtějí tolerovat pěstování konopí pro rekreační užití.
Vedle pojmu legalizace konopí, kdy stát pěstování konopí a kouření marihuany nepovažuje za nezákonné a zpravidla se též podílí na samotné distribuci zelené rostliny, země často koketují s pojmem dekriminalizace. Když nějaký stát konopí dekriminalizuje, dává tím najevo, že uživatelům marihuany ve většině případů nehrozí žádný postih, na distribuci návykové látky se ale nepodílí.
Brněnská nemocnice má vlastní pěstírnu konopí. Je na utajeném místě, slouží k výzkumu
Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně zahájila tříměsíční zkušební provoz experimentální pěstírny konopí. Stala se prvním zdravotnickým zařízením v České republice, které bude léčebné konopí pěstovat. Rostliny budou sloužit pro výzkum, později by je zařízení chtělo po splnění všech legislativních norem užít v praxi. Novinářům to řekla mluvčí nemocnice Dana Lipovská.
V řadě států světa je konopí stále plně ilegální, jedná se většinou o africké či asijské země. Na druhé straně ani plná legalizace není příliš obvyklá. Vlády se často uvelebí v postojí, kdy akceptují konopí pro léčebné účely, ale nikoli pro ty rekreační. Mezi zastánce tohoto hybridního řešení patří například Česko, Řecko, Polsko či Norsko.
O stupeň shovívavější vůči zelené rostlině jsou státy, které povolují konopí pro léčebné účely a zároveň jeho pěstování dekriminalizují. Pro toto řešení se rozhodly Argentina, Chorvatsko, Lucembursko, Slovinsko a za zpřísněných podmínek též Španělsko.
Plná legalizace, plný dohled
Dveře dokořán má konopí – pro rekreační i léčebné účely – v současnosti v 18 amerických státech a ve Washingtonu, D.C. Plně legalizovaný je kanabis také v Kanadě a rovněž v Mexiku, tam ho ale jednotlivci nesmějí prodávat. Stejné konopné podmínky mají v Jihoafrické republice. V Uruguayi je konopí sice legální, cizinci ho ale nemůžou užívat.
Zřejmě nejznámějším bezpečným přístavem příznivců marihuany je Nizozemsko. Zde mohou lidé legálně kupovat konopí v licencovaných prodejnách, takzvaných coffee shopech.
Odpůrci marihuany
Na druhé straně barikády jsou státy, které odmítají konopí úplně. Mezi ně patří například Afghánistán, Bělorusko, Bulharsko, Čína, Rusko i Slovensko.
Zastánci legalizace konopí upozorňují, že právě v těchto státech si ho určití lidé musejí shánět na černém trhu, kde se k marihuaně mohou dostat i nezletilí. Naopak když stát konopí legalizuje, může se těšit na výnosy z daní. Nad prodejem rostliny má navíc plný dohled, může regulovat povolené množství i „sílu“ prodávané flory.