reklama

Železná opona na Trutnovsku. Uzávěra okresů rozdělila dvě vesnice v předhůří Krkonoš

Horní a Dolní Branná jsou dvě vesnice, které v půlce protíná hranice semilského a trutnovského okresu. Jejich obyvatelé se podle rozhodnutí vlády nemohou navštěvovat a scházet. Hranici okresů tu hlídá policejní hlídka.

reklama

Na okraji semilského a trutnovského okresu leží dvě obce, které tvoří prakticky jeden celek. Jak říkají jejich obyvatelé, jsou jedna velká rodina. Navíc řada z nich bydlí v jedné obci a ve druhé má příbuzné. Nyní jsou však běžné rodinné návštěvy zakázané a cestovat je dovoleno pouze za prací, návštěvou lékaře či jen v nevyhnutelných případech. Mezi vesnicemi proto policie hlídkuje a kontroluje řidiče.

Vláda dnes rozhodla o krizovém opatření na omezení volného pohybu v okrese Cheb a Sokolov‼️ Lidé mající bydliště v...

Posted by Karlovarský kraj - oficiální stránka on Thursday, February 11, 2021

To je jedna z absurdit čtvrtečního rozhodnutí vlády o uzavření třech okresů: trutnovského, sokolovského a chebského. Například v Chodově na Sokolovsku to mají nejblíže na nákupy do Karlových Varů, kam ale podle současných pravidel nesmí. „Veškeré nákupy se odehrávají jen v Karlových Varech. Možná bylo vhodnější zvolit nějaký okruh, ve kterém bychom se mohli pohybovat, než natvrdo uzavřít okres,“ neskrývá rozladění jeden z místních obyvatel.

Podle redaktora CNN Prima NEWS Tomáše Poláka ale jinak lidé z uzavřených okresů nesou svou situaci celkem dobře. „Zatím to vypadá bez problémů. Policisté začali s kontrolami již o půlnoci, lidé, kteří ráno cestovali do práce, utvořili kratší kolony, nicméně kontroly probíhají poměrně rychle a policisté se snaží, aby lidé delší dobu nečekali,“ popisuje Polák, který od rána situaci monitoruje.

„Reakce lidí se liší. Na Chebsku vědí, jaká je situace, a opatření chápou,“ dodává Polák. Právě v tomto městě se totiž nachází nejvíce zatížená nemocnice z celého Karlovarského kraje. „Říkají, že nezbývá nic jiného než zatnout zuby a vydržet. Sokolovsko je na tom, co se týká nemocnice, podobně,“ vysvětluje Polák.

Mnozí však v nových opatřeních tápou, proto se obrací s dotazy na stránky kraje na sociálních sítích. „Bydlím v okrese Sokolov, dělám ve zdravotnictví, děti chodí do školy a do školky. Z důvodu směn mi děti musí vyzvedávat babička bydlící v okrese Karlovy Vary. Mám babičce napsat nějaké potvrzení, nebo je vyzvedávat nemůže?“ ptala se žena na Facebooku.

Další zajímá, jak je to s návštěvami příbuzných. Někteří, zejména starší či nemocní lidé, se bez pomoci příbuzných zkrátka neobejdou. „Bydlíme v Kladně a jezdíme za 96letou maminkou do Mariánských Lázní. Maminka je na invalidním vozíku, takže potřebuje nakoupit. Pustí nás za maminkou?“ zeptala se další uživatelka Facebooku.

„Mám také dotaz. Syn je autista a téměř celý týden dojíždíme na terapie do Karlových Varů, Chebu a Plzně. Opravdu to nemám jak doložit. Navíc svých starostí kvůli roční karanténě už mám také víc než dost. Jak to mám řešit tedy já, pokud mě budou stavět? Děkuji,“ napsala v příspěvku další žena.

Lidé, kteří v uzavřených okresech žijí, je nemohou od pátku až na výjimky opustit, obyvatelé z jiných regionů do nich nemohou přicestovat. Opatření platí do konce nouzového stavu, který zřejmě skončí v neděli.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc
Nehody

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc

Rodina českého podnikatele Michala Průši, který při nehodě v Karibiku utrpěl vážná zranění, zažívá těžké chvíle. Kromě obav o stav zraněného musí řešit i nečekané problémy s pojištěním a úhradou peněz za jeho léčbu. Už teď musela vynaložit vysoké peněžní částky a zatím netuší, jak se bude situace vyvíjet. Založila proto finanční sbírku, ve které prosí o pomoc.

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se herec do Sněhurky. Trpaslíky označil za ‚‚sedm postav‘‘

Sněhurka a sedm trpaslíků už nevyhovuje moderní době. To si myslí Peter Dinklage, hvězda Hry o trůny a jeden z nejslavnějších herců malého vzrůstu. Společnost Disney, která chystá její nové zpracování, obvinil z dvojího metru – na jednu stranu obsazuje hlavní roli herečkou latinskoamerického původu, na stranu druhou podporuje stereotypy v podobě „trpaslíků žijících v jeskyni“. Zábavní velikán kritiku nicméně vyslyšel a už o sedmi trpaslících mluví jako o „sedmi postavách“.

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých

Omezení platnosti očkování proti covidu na devět měsíců po 1. únoru se bude týkat jen dospělých, vyplývá z materiálu, který ve středu projedná vláda. Přeočkováním se platnost prodlouží na zatím neomezenou dobu. Podle informací ministerstva zdravotnictví je z milionu lidí, kteří už byli očkovaní před více než devíti měsíci, ale zatím nemají posilující dávku, zhruba 120 tisíc.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Detaily podezřelé smrti slovenského generálmajora: Svázané ruce i muž blízký Kočnerovi

Smrt Petera Bučky, bývalého šéfa slovenského vojenského zpravodajství, začala vyšetřovat Národní kriminální agentura (NAKA) jako úkladnou vraždu. Slovenskými médii totiž prolétla informace, že měl svázané ruce. Tamější ministr obrany navíc naznačil, že by za případem mohl stát muž blízký Marianu Kočnerovi a straně SMER. Co přesně se stalo? A kdo Peter Bučka vlastně byl?

reklama

Domácí zpravodajství

Detektiv leteckých neštěstí: Hledám důvod zkázy. 11. září si letadlo sestřelili Američané

Karlu Burgerovi se dá s mírnou nadsázkou říkat detektiv leteckých neštěstí. Inspektor z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak přesně před 50 lety proběhla zkáza jugoslávského letadla nad Československem –⁠ zemřelo tehdy 27 lidí, svět ohromilo přežití letušky po pádu z 10 tisíc metrů. Burger ale vypráví i o dalších velkých leteckých tragédiích. K některým podle něj došlo úplně jinak, než si myslíme.

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Omikronem se lidé mohou nakazit opakovaně. Vědec vysvětlil, jak je to možné

S variantou omikron se už potýká téměř celý svět. Nově se ale ukázalo, že se touto koronavirovou mutací může člověk nakazit i opakovaně. Podle slovenského matematika Richarda Kollára je to dáno variantou BA.2, která je s omikronem částečně podobná. Například ve Francii proto místo poklesu počtu nakažených toto číslo nadále stoupá. Pozitivních testů je denně v zemi ještě zhruba o čtvrtinu více. Rekordy padají také v Česku. Pozitivních testů bylo za úterý téměř 40 tisíc.

reklama