reklama

Železná opona na Trutnovsku. Uzávěra okresů rozdělila dvě vesnice v předhůří Krkonoš

Horní a Dolní Branná jsou dvě vesnice, které v půlce protíná hranice semilského a trutnovského okresu. Jejich obyvatelé se podle rozhodnutí vlády nemohou navštěvovat a scházet. Hranici okresů tu hlídá policejní hlídka.

reklama

Na okraji semilského a trutnovského okresu leží dvě obce, které tvoří prakticky jeden celek. Jak říkají jejich obyvatelé, jsou jedna velká rodina. Navíc řada z nich bydlí v jedné obci a ve druhé má příbuzné. Nyní jsou však běžné rodinné návštěvy zakázané a cestovat je dovoleno pouze za prací, návštěvou lékaře či jen v nevyhnutelných případech. Mezi vesnicemi proto policie hlídkuje a kontroluje řidiče.

Vláda dnes rozhodla o krizovém opatření na omezení volného pohybu v okrese Cheb a Sokolov‼️ Lidé mající bydliště v...

Posted by Karlovarský kraj - oficiální stránka on Thursday, February 11, 2021

To je jedna z absurdit čtvrtečního rozhodnutí vlády o uzavření třech okresů: trutnovského, sokolovského a chebského. Například v Chodově na Sokolovsku to mají nejblíže na nákupy do Karlových Varů, kam ale podle současných pravidel nesmí. „Veškeré nákupy se odehrávají jen v Karlových Varech. Možná bylo vhodnější zvolit nějaký okruh, ve kterém bychom se mohli pohybovat, než natvrdo uzavřít okres,“ neskrývá rozladění jeden z místních obyvatel.

Podle redaktora CNN Prima NEWS Tomáše Poláka ale jinak lidé z uzavřených okresů nesou svou situaci celkem dobře. „Zatím to vypadá bez problémů. Policisté začali s kontrolami již o půlnoci, lidé, kteří ráno cestovali do práce, utvořili kratší kolony, nicméně kontroly probíhají poměrně rychle a policisté se snaží, aby lidé delší dobu nečekali,“ popisuje Polák, který od rána situaci monitoruje.

„Reakce lidí se liší. Na Chebsku vědí, jaká je situace, a opatření chápou,“ dodává Polák. Právě v tomto městě se totiž nachází nejvíce zatížená nemocnice z celého Karlovarského kraje. „Říkají, že nezbývá nic jiného než zatnout zuby a vydržet. Sokolovsko je na tom, co se týká nemocnice, podobně,“ vysvětluje Polák.

Mnozí však v nových opatřeních tápou, proto se obrací s dotazy na stránky kraje na sociálních sítích. „Bydlím v okrese Sokolov, dělám ve zdravotnictví, děti chodí do školy a do školky. Z důvodu směn mi děti musí vyzvedávat babička bydlící v okrese Karlovy Vary. Mám babičce napsat nějaké potvrzení, nebo je vyzvedávat nemůže?“ ptala se žena na Facebooku.

Další zajímá, jak je to s návštěvami příbuzných. Někteří, zejména starší či nemocní lidé, se bez pomoci příbuzných zkrátka neobejdou. „Bydlíme v Kladně a jezdíme za 96letou maminkou do Mariánských Lázní. Maminka je na invalidním vozíku, takže potřebuje nakoupit. Pustí nás za maminkou?“ zeptala se další uživatelka Facebooku.

„Mám také dotaz. Syn je autista a téměř celý týden dojíždíme na terapie do Karlových Varů, Chebu a Plzně. Opravdu to nemám jak doložit. Navíc svých starostí kvůli roční karanténě už mám také víc než dost. Jak to mám řešit tedy já, pokud mě budou stavět? Děkuji,“ napsala v příspěvku další žena.

Lidé, kteří v uzavřených okresech žijí, je nemohou od pátku až na výjimky opustit, obyvatelé z jiných regionů do nich nemohou přicestovat. Opatření platí do konce nouzového stavu, který zřejmě skončí v neděli.

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Kvůli soustředění zdravotní péče na covidové pacienty bude umírat více lidí na rakovinu, sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Josef Škola. Lékaři na ně zkrátka nemají kapacity, což v pořadu na CNN Prima NEWS potvrdil i ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a rovněž lékař Petr Arenberger. Pacienty, kteří už nepotřebují podporu dýchání, pouštějí domů, aby mohli přijmout další.

Jan Hamáček

Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března. Opozice mluví o právním kutilství

Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března. Opozice mluví o právním kutilství

  • Aktualizováno

Vláda požádá Sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav v Česku skončit spolu s účinností tzv. pandemického zákona a nejpozději v sobotu 27. února, sdělil ve středu večer vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Kabinet současně požádá poslance, aby nouzový stav kvůli epidemii koronaviru platil do konce března. Části opozice ale záměr požádat o prodloužení nouzového stavu nelíbí. Dala by přednost tomu, aby vláda vyhlásila nouzový stav nový.

Smartwings nad propastí. Hrozí insolvence, ČSA oznámily, že se chystají propouštět
Fanoušci se sesypali na Kluse, zpoplatnil svůj web. Nestydím se za to, říká zpěvák
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
reklama
reklama
Nekrolog za Důl Darkov: Fáral jsem tu 35 let a syn sedm roků, loučí se havíř

Reportáž

Domácí zpravodajství

Zpřísníme, opatření budou jako na jaře, prohlásil Babiš. Co tenkrát platilo?
Česko si chce rychle „půjčit“ vakcínu proti covidu od ostatních států Evropské unie
Dvě lékařské roušky přes sebe odborníci nedoporučují. Zrušte to, žádají výrobci vládu
Další články
reklama
reklama