PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Miloš Zeman, Václav Klaus - 22.12. v 11:00
Donald Trump v čele americké administrativy přinese oživení v sále, řekl k vývoji války na Ukrajině exprezident Miloš Zeman v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes. Pokud podle něj republikán, jehož označil za „autoritáře“, přinese mír, bude založený na „vydírání obou stran“. O šéfovi Kremlu Vladimiru Putinovi řekl, že byl dříve reformátor, ale „z pocitu všemocnosti se rozhodl pro agresi na Ukrajině“. Dříve nebo později vyvolá konflikt podle Zemana otřesy, které mohou Putina „smést“.
Cestu slovenského premiéra Roberta Fica do Kremlu za Putinem vnímá exprezident jako správnou. „Lidé spolu mají mluvit. Na oslavě mých 80. narozenin jsem blahopřál také maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi, že podnikl cestu kolem světa – nejdříve za ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, potom do Moskvy za Putinem, poté Peking a čínský prezident Si Ťin-pching a nakonec skončil na Floridě u Trumpa,“ uvedl Zeman v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes.
ČTĚTE TAKÉ: Lezete Trumpovi do určitých míst, obvinila pirátka Gregorová Knotka z ANO
Ohledně konfliktu na Ukrajině, který se v únoru potáhne již tři roky, sdělil, že Trump přinese ohledně jednání „oživení v sále“. „Jestli to bude mír, to nevím. Ale pokud ano, pak se bude jednat o mír, který bude založen – a to neříkám ve zlém – na vydírání obou stran,“ míní bývalá hlava státu.
„V praxi to znamená: ‚Rusové, když nebudete jednat, dodáme Ukrajině nové a nové zbraně. A Ukrajinci, pokud odmítnete jednání, odepřeme vám jakoukoliv finanční pomoc.‘ Tímto vydíráním může dostat aktéry k jednacímu stolu,“ myslí si Zeman.
Tento styl si Trump podle něj ponechal z dob svého působení v byznysu. „Přenesený do politiky se jeví jako víceméně úspěšný,“ zhodnotil a zmínil i dopady na politickou mapu světa: „Na příkladu ohledně USA a zvolení Trumpa, který je svým způsobem autoritář, můžeme říct, že liberální demokracie odchází.“
I když Zeman v minulosti věřil, že se Západ může s Putinem dohodnout, po zahájení ruské invaze názor změnil. „Jestliže politik získá absolutní moc, kterou nekontroluje žádná vnější síla – což je případ Putina –, dostane se do pokušení, které je možné nazvat ztrátou odborné kompetence, chcete-li ztrátou sebereflexe,“ poznamenal.
Šéf Kremlu byl podle něj nejprve „reformátor“: „V politických začátcích se hlásil k Západu, dokonce byl ochoten vstoupit do NATO. A možná, že byla chyba, že byl odmítnut,“ prohlásil Zeman. „Z pocitu všemocnosti dospěl k názoru, že si může dovolit další krok, což byla agrese na Ukrajině,“ uvedl také.
Tento krok označil exprezident za Putinovu strategickou chybu. „Dříve jsem řekl, že ta mu zlomí vaz. Zatím je jeho vaz v pořádku, ale myslím si, že dříve nebo později konflikt vyvolá otřesy, které mohou Putina smést,“ podotkl Zeman s tím, že se ale jedná o „prognózu opřenou o řadu zamlčených předpokladů“.
Trump si Tchaj-wan ohlídá, tvrdí Zeman
Podobného agresivního výpadu v případě Číny se prý neobává. „Čínského prezidenta považuji za silnou a výraznou osobnost. Panuje tam však podobný problém jako mezi Ruskem a Ukrajinou – ten problém se jmenuje Tchaj-wan,“ zdůraznil v rozhovoru pro web.
„Tady asi bude Trump obezřetnější, protože zatímco vůči Ukrajině nemá žádné závazky, tak u Tchaj-wanu Spojené státy několikrát garantovaly jeho suverenitu. Nikoliv nezávislost, ale suverenitu, to jsou dva různé pojmy,“ připomněl Zeman.
Dodal, že pokud by se Čína rozhodla uzmout vojenskou silou ostrovní stát, vedlo by to k celosvětovému konfliktu.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Vztah Bradáčové s politiky? Jako kočka s myší, řekl Kubáček. Popsal, kdy se spálila