Hnutí ANO podle bývalého prezidenta Miloše Zemana zřejmě vyhraje sněmovní volby. Není ale přesvědčen o tom, že jeho předseda Andrej Babiš bude sestavovat vládu, protože pro to potřebuje buď koaličního partnera, nebo opozici, která ho bude tolerovat, řekl v rozhovoru Zeman. Zeman také bude apelovat na vedení ANO, aby Babiš zůstal v politice. Skutečných osobností je prý v politice málo. Během středeční schůzky mu také vytkl chyby, kterých se dopustil v prezidentské kampani.
Babiše Zeman ve středu přijal ve své nové kanceláři v pražských Dejvicích. „Byl to přátelský rozhovor, bavili jsme se o prezidentské kampani, ale i o vyhlídkách hnutí ANO na úspěch v parlamentních volbách,“ řekl Zeman.
ČTĚTE TAKÉ: Přiznání Zemana. O abolici jsem žádal dvakrát, v obou případech pro Mynáře
V rámci „přátelské kritiky“ bývalému premiérovi vytkl tři chyby z prezidentské kampaně. Babiš podle něj ve své kampani poněkud opomněl ekonomickou krizi, která se projevuje poklesem životní úrovně lidí. Za druhou chybu pokládá volební billboard s textem, že Babiš není voják, ale diplomat. Poslední chyba podle exprezidenta spočívá v tom, že Babiš označil volby za referendum o své osobě. „To by byl výčet tří chyb, ale na druhé straně uznávám, že Andrej Babiš si vedl velmi dobře v televizních diskusích,“ doplnil.
Babišovi se na středeční schůzce pokoušel vymluvit také jeho úmysl stáhnout se v politice do pozadí. „A protože v programu mám na příští týdny setkání i s (místopředsedy hnutí ANO) Karlem Havlíčkem a Alenou Schillerovou, budu i na ně apelovat, aby Andrej Babiš v politice zůstal. Skutečných osobností je totiž v české politice poměrně málo, i když je tam hodně lidí, kteří se za osobnosti pokládají,“ doplnil Zeman.
Neumíme se postarat o exprezidenta. Zemanovi by měla dát kancelář vláda, míní Schwarzenberg
Češi dodnes neumí zacházet s bývalou hlavou státu, což je vidět na nové, hojně diskutované kanceláři exprezidenta Miloše Zemana. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl bývalý ministr zahraničí a Zemanův rival z prezidentské volby z roku 2013 Karel Schwarzenberg (TOP 09). Zároveň poznamenal, že i vláda, která má s takovým prezidentem spory, by mu měla nabídnout adekvátní prostory. Čestný předseda TOP 09 komentoval také Zemanovy výroky na adresu vlády či možnou spolupráci s novým prezidentem Petrem Pavlem.
Na dotaz, zda mají šanci sestavit společnou vládu současné opoziční strany ANO a SPD Zeman odpověděl, že to závisí na mnoha faktorech. Jedním z nich je, jestli se poučí z chyb, které se staly v prezidentské volební kampani. V ní SPD odmítlo přímo podpořit Babiše.
Zeman poznamenal, že se ANO a SPD výrazně liší v názorech na vztah k Evropské unii, ale na druhé straně se výrazně shodují v názorech na většinu otázek domácí politiky. Připomněl výrok Charlese Darwina, že se největší agrese dopouští nejbližší příbuzné druhy. „Což alespoň v té domácí politice, alespoň podle mého názoru, ANO a SPD jsou,“ řekl.
Zeman se už nechce v politice angažovat
Přímo v politice už Zeman po skončení prezidentského mandátu neplánuje být aktivní. Nechce ani například svým jménem zaštítit některé z politických hnutí nebo stran. Podotkl, že je volič hnutí ANO. Stačí podle něj, když ho bude volit. Nevidí důvod, proč by ho, či jinou stranu, zaštiťoval.
Se zástupci vlády Petra Fialy (ODS) by se potkal, pokud by některý z ministrů o schůzku požádal. Minulý týden v rozhovoru v Mladé frontě Dnes kritizoval ministra financí Zbyňka Stanjuru (ODS) za některé jeho kroky. Vytknul mu například to, že státní rozpočet nepočítá s náklady na valorizaci důchodů a přemrštěné odhady výnosu daně z mimořádných zisků. „Nová chyba pana ministra Stanjury spočívá v tom, že do příjmu státního rozpočtu zahrnul položku z výnosu emisních povolenek v rozsahu 50 miliard, aniž by si všiml, že tato položka nemůže být příjmem státního rozpočtu, protože je účelově vázána pouze na dekarbonizační operace,“ řekl.
K informaci České televize, podle které ministerstvo financí navrhlo omezení některých daňových výjimek, Zeman řekl, že je dlouhodobým odpůrcem těchto výjimek. Vyjádřil ale pochybnosti nad plánem zrušit takzvané školkovné.