Prezident Miloš Zeman v úterý podepsal zvýšení schodku letošního státního rozpočtu z původně schválených 320 miliard na 500 miliard korun. V tiskové zprávě o tom informoval Hrad. Důvodem této změny je hlavně promítnutí dopadů z daňového balíčku, například zrušení superhrubé mzdy.
Vláda také připravila návrh nového kompenzačního bonusu pro podnikatele a potřebuje i další výdaje na boj s pandemií koronaviru. Celkové příjmy rozpočtu mají letos podle návrhu být 1,39 bilionu korun a výdaje 1,89 bilionu korun. Příjmy by tak měly být proti schválenému rozpočtu nižší o 102,7 miliardy a výdaje vyšší o 77,3 miliardy korun.
Podle oslovených ekonomů je navrhovaný schodek 500 miliard korun neopodstatněný. Současná ekonomická situace a nejnovější odhady vývoje ekonomiky by podle nich ospravedlňovaly schodek kolem 400 miliard korun. Podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové z tohoto týdne je konsolidace veřejných financí ještě víc v nedohlednu.
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ale argumentuje následovně: „Patříme mezi země s nejnižším zadlužením a nejlepšími ratingy. Je naší povinností využít tohoto skvělého stavu a masivní podporu ekonomiky nevypínat.“
Schodek kritizovala opozice
Opozice zvýšení schodku tradičně kritizovala, vyčítá vládě například to, že se v dobách růstu nestarala o rezervy a že v době krize nepřichází s úsporami. Nelíbí se jí ani to, že vláda chtěla prosadit změnu rozpočtu ve zrychleném projednávání ve stavu legislativní nouze.
Ministerstvo financí čeká letos pokles daňových příjmů o 99,6 miliardy korun proti původně očekávanému výběru. Hlavní podíl na tom má schválený daňový balíček, který připraví státní rozpočet o 87,7 miliardy korun. Naopak vzrůst by měly příjmy rozpočtu z pojistného na sociální zabezpečení nebo z emisních povolenek.
Naproti tomu třeba výdaje ministerstva zdravotnictví se mají zvýšit o osm miliard. Z toho sedm miliard je určeno na objednávky vakcín proti nemoci COVID-19. Ministerstvo kultury by mělo získat půl miliardy korun na provoz příspěvkových organizací. Rozpočet ministerstva práce a sociálních věcí se má navýšit o téměř pět miliard pro přídavky na děti, náhradní výživné od státu za neplatiče či veřejně prospěšné práce.