Prezident Miloš Zeman podporuje návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun, který předložilo ministerstvo financí. Po jednání s prezidentem na zámku v Lánech to řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Prezident se podle ní v pondělí nezúčastní videokonferenčního jednání o návrhu rozpočtu ve vládě.
„Ano, v podstatě mi řekl, že rozumí tomu, že ta doba si to žádá. Navíc vidíte, že jsme v druhé vlně koronavirové krize,“ odpověděla Schillerová na dotaz, zda prezident návrh rozpočtu podporuje. „Řekl, že vládu přijde podpořit na první čtení státního rozpočtu do Parlamentu,“ dodala.
Řítíme se do dluhové katastrofy. Ekonomové cupují rozpočtový plán ministerstva financí
Ohrožení dlouhodobé stability veřejných financí, rozmělnění rozpočtových pravidel, nezodpovědnost vůči budoucím generacím. Tak nejčastěji hodnotí ekonomové předběžný návrh státního rozpočtu na rok 2021, který představilo ministerstvo financí. Podle něj by se měl rozpočtový schodek pohybovat kolem 320 miliard korun. Skutečnost ale bude ještě horší, neboť jak přiznala šéfka rezortu financí Alena Schillerová (za ANO), návrh nezahrnuje dopady očekávaného zrušení superhrubé mzdy.
Zeman si podle Schillerové nechal vysvětlit důvody pro navrhovaný schodek. Potěšilo ho prý, že investice téměř 187 miliard korun jsou vyšší než v rozpočtu na letošní rok. Zeman podle Schillerové podpořil zmrazení platů státních zaměstnanců s výjimkou učitelů a pracovníků v sociálních službách. Měl pochopení pro to, že součástí návrhu není zrušení superhrubé mzdy, řekla ministryně.
Nynější návrh státního rozpočtu na příští rok počítá s vyšším schodkem než ten, o kterém zástupci vlády a Hradu jednali v září v prezidentově poradním týmu. Aktualizovaný návrh předpokládá příjmy včetně peněz z EU 1,487 bilionu korun a výdaje 1,807 bilionu korun. Úvodní debata o rozpočtu čeká Sněmovnu ve středu 11. listopadu. Pro letošek má vláda kvůli dopadům šíření koronaviru schválený rozpočet se schodkem 500 miliard korun, původně počítala s deficitem 40 miliard.